CİLT KURULUĞUNUN BAŞLICA NEDENLERİ

 

Öncelikle hava sıcaklığındaki değişiklikler cildimizin nem durumunu değiştirir. Sorunsuz bir cilde sahip olmasak bile mevsime uygun bir nemlendirici kullanmak kuru ve soğuk havalarda kendimizi daha iyi hissettirir.

Nemsiz cildin ilerleyerek teşhis konulacak boyuta gelmesini önlemiş oluruz ve ilerleyen yaşlar için bir yatırımdır.

Yaş ilerledikçe cildin ürettiği ya (sebum) azalır. Azalan yağ derinin bariyer fonksiyonlarının bozulmasına ve yeterli nemi tutamamasına sebep olur.

Yüzü sabunla yıkamak, yıkarken çok sıcak su kullanmak cildin üst yüzeyindeki ve cildin nem dengesini koruyan doğal yağ tabakasına zarar verir. Yüzeyde zayıflayan sebum cildi koruyamaz veya kuruluğa neden olur.
Nem oranı düşük kuru hava ortamları (örneğin kaloriferin çok yandığı ve nem düzeyinin düştüğü ortamlar) cildin su kaybına ve kurumasına sebep olur.

Fazla güneş, keskin rüzgar, sigara ve sigara dumanı gibi çevresel faktörler de cildin su ve nem kaybetmesinin nedenleri arasındadır.

 

Kuru Ciltler İçin Doğru Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Kuru cildin nem dengesini korumada, nasıl ve neyle temizlediğimiz çok önemlidir. Kuru cilde sahipseniz lütfen çok sıcak suyla yıkamayın. Sıcak su cildin üst tabakasına zarar verecek ve deri kuruluğunu artıracaktır. Bunu engellemek için cildinizi ılık suyla yıkayın. Kuruluk yaşadığınız günlerde yüzünüzü içme suyu ile cildinize uygun güvenilir bir ürünle yıkayın. Hassas cilde sahip olanlar temizleme jeli yerine temizleme sütü kullanarak daha nemli bir cilt elde edebilirler.

Cildinizi Nasıl Nemlendirmelisiniz?

Nemli bir cilt hücre katmanları arasında dengeli su ve yağ düzeyine sahiptir. Banyo yaptığımızda veya yüzümüzü yıkadığımızda cilt suyu emer. Emilmiş su ciltte tutulmazsa buharlaşır ve cilt daha fazla kuruyabilir. Duştan veya yüzünüzü yıkadıktan sonra cildinizi havluyla kibarca silin, en fazla 2-3 dakika içinde cildinize nemlendirici serum, nemlendirici krem veya cilt bakım yağını yumuşak hareketlerle bol bol uygulayın. Böylece ciltteki ıslaklık ürünün altında kalacak, suyun buharlaşıp kaybolmasını engelleyerek derinin nem ve esnekliğini artıracak sınız.

 

Nemlendirici Ürünlerin İçinde Neler Olmalı?

Çevresel faktörlerin yanı sıra kimyasallar, cilde uygun olmayan kozmetik ürünler, sert yapılı sabunlar, alkollü tonikler kuruluğu artırabilir. Bu noktada ürünleri almadan içeriği incelemek önem kazanıyor.

Ürünlerde bulunan yağ içeriği kuruluğu önlemekte önemli rol oynuyor. Yağ damlacıkları kuruluktan pul pul olmuş deri yüzeyinin arasına girerek yüzeyi pürüzsüzleştirirler. Doğal veya doğal türevli yumuşatıcı yağlar arasında jojoba, hindistan cevizi yağı, kayısı çekirdeği yağı, badem yağı, shea yağı, kakao yağı, squalene, yağ asitleri, seramikler cildi yumuşatan ürünlerdir. Çok kuru ciltler bu ürünlerden fayda görürler.

Krem, serum veya nemlendiricilerinizde suyu çeken veya ciltte suyu tutan nemlendirici içerikler (humektanlar) bulunmasına özen gösterin. Bunlar içerikte gliserin, sodyum hyaluronate (hyaluronic acid ) sorbitol, butylene giycol, urea olarak bulunabilir. Kuru ciltliyseniz ürünleriniz de gliserinden çok daha fazla suyu tutma özelliğine sahip sodyum hyaluronat (hyaluronic acid) olmasını tercih edin.

 

Ürünün içeriğinde bulunan Protein veya peptitler kuru ciltte hasar görmüş deriye esneklik ve sıkılığını veren kollagen ve elastin dokuyu desteklerler. Proteinler yumuşatıcı yağlar gibi deri yüzeyi üzerinde cildi yumuşatarak bir katman oluşturur. Bu katman kuruluk ve kırışıklıkları yumuşatır ve su kaybını önler.

Nemli ve sağlıklı bir cilt için cilt bakımını günlük alışkanlık haline getirmekte fayda var. Nemlendirici bakım ürününüzden en iyi sonucu almak için en az 4 ile 6 hafta arasında düzenli bir şekilde kullanmaya özen gösterin. Cilt İyileştikten sonra lütfen cildinizin sağlığı ve güvenliği için aynı şekilde bakıma devam edin ve güzel cildinizi keskin rüzgarlardan, soğuk ve sıcaktan, sigara ve ve dumanından, güneşten korumayı ihmal etmeyin.

Cilt sağlığınız için doktorunuza veya eczacınıza başvurup onlarla işbirliği içinde olun.

 

www.instagram.com/acikvnet

www.twitter.com/acikve_net

 


Bir cevap yazın