Çılgın Davranışlar Babadan Geliyor

ÇILGIN DAVRANIŞLAR BABADAN  GELİYOR...

Bir bebeğin kime benzediği eş dost arasında yıllarca hararetini koruyan bir tartışmadır. Öyle ki dizilerde, filmlerde belki de en çok komedisinin yapıldığı bir durumdur. Çocuğun anneye ya da babaya benzetilme çabaları bilim dünyasını da araştırma yapmaya itiyor. Yapılan son araştırmalarda bir bebek fiziksel özellikleri kadar karakter özelliklerinin de bir kısmını ailesinden alıyor.

İşte bilim adamları  'kime benziyor' tartışmasını daha da alevlendirecek bir takım araştırmaların sonuçlarını yayınladı. Buna göre bir bebeğin babadan aldığı özellikler oldukça ilgi çekici... Keyifli okumalar.

CİNSİYET

Yapılan bu araştırmalara göre çocuğun cinsiyetini belirleyen babadır. Anneden geçen X kromozumuna karşı babadan X veya Y kromozomu geçer. XX olduğunda bebek kız, XY olduğunda ise bebek erkek oluyor. Bu durum yıllarca erkek çocuk doğuramadığı için hor görülen kadınların aslında cinsiyet konusunda etkisinin olmadığını gösteriyor.

PARMAK İZİ

Bebeklerin de ufacık parmaklarında kendisine özel, başka hiç kimsede olmayan parmak izleri var. Elbette ki bir bebeğin parmak izi babasıyla aynı değil  ancak parmak izinde bulunan bazı kıvrımlar babayla aynı oluyor. Bir nevi çocuğun kimliğinin belirlenmesinde baba oldukça etkili... Bu durumdan genç anneler rahatsız 😂

RUH SAĞLIĞI VE BOZUKLUKLARI

İnsan oldukça karmaşık bir canlıdır. Özellikle insan beyninin derinliğini kavrayabilmek oldukça zor. Kesin olmamakla beraber bir araştırmaya göre dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu veya şizofreni rahatsızlığı olan babaların çocuklarında bu hastalıklarından olma ihtimali 4 kat daha fazla.

ÇILGIN DAVRANIŞLAR

Geldik başlığımızın konusuna... Bilim adamlarının araştırmalarına göre risk alma ve adrenalinli bir hayat istediği gibi davranışlarımızı belirleyen bir gen var ve bu gen babadan geliyor. Yani baba risk almak konusunda iyiyse çocuk da bu konuda iyi olma ihtimali yüksek. Ya da yamaç paraşütü, bungee jumping yapmayı seviyorsa büyük ihtimal bebek de bir adrenalin tutkunu olacaktır. Aman dikkat !

GAMZELER

Gülündüğü zaman ortaya çıkan gamzeler kadar çekici olan başka ne vardır? Ancak her ne kadar insana bu gamzeler çekici gelsede aslında tıp alanında bir bozukluk olarak görülüyor. Bilim insanlarına göre gamzeler genetik  ve babadan geliyor. Yani gamzeli bir erkekle evlenecekseniz bebeğinizin gamzesi olması kuvvetle muhtemel.

KISIRLIK

Kısırlık insanlar için en korkulan şeylerin belki de en başındadır. Özellikle erkekler için... Ancak bu da takdir- i ilahidir ve dünyanın sonu da değildir. Araştırmacılar sperm üretiminin genetik faktörlere bağlı olabileceğini düşünüyor. Yani bir bebek düşük sperm sayısı nedeniyle in-vitro fertilizasyon yoluyla dünyaya geldiyse bebeğin kendisinin de sperm sayısının düşük olması hayli yüksek.

BOY

Çocuğun boyunu da baba belirliyor. Babaların boyu uzunsa çocuğun da uzun boylu olma ihtimali artıyor. Belki de kadınların çoğunun uzun boylu erkek sevmesinin altında içgüdüsel olarak bu ihtimal yatıyor. Ne dersiniz?

KALP PROBLEMLERİ

Uzmanlara göre her 5 erkekten 1'i koroner kalp hastalığıyla bağlantılı bir gen taşıyor. Bu gen kalp hastalıkların riskini %50'ye kadar arttırıyor ve bu gen büyük oranda baba tarafından alınıyor. Bu nedenle kalp hastası olan bir babanın çocuğunun kontrollerine özen göstermesi gerekiyor.

 

www.instagram.com/acikvnet

www.twitter.com/acikve_net

 

Bir cevap yazın