ÇİLEĞİN FAYDALARI SAYMAKLA BİTMİYOR

 

Nefis, sulu ve ağzı sulandıran ve keyif verici tadının yanında çileğin sağlık açısındaninanilmaz faydaları vardır. Dünya genelinde en popüler meyvelerden biri olan çilek sadece lezzeti ile değil sağlığa faydaları ile de ön plana çıkıyor.
Çilek tatlı, ekşi ve lezzetli olduğu için meyvelerin kraliçesidir desek yanlış olmaz. Buna bir de sağlığa katkısını da eklersek ” kraliçe” tabiri eksik kalır. Çilek, antioksidan içeren en iyi 10 besin arasında yer alır ve sağlığa faydaları açısından birçok meyve sebzeden daha önemlidir diyebiliriz.
Belki de bu yüzden çok geniş alanda kullanılır. Çilek daha çok yemeklerde, keklerde, tatlılarda, içeceklerde, ilaçlarda, kozmetik ürünlerinde ve daha nice sayamayacağımız alanda insan sağlığında hizmet etmektedir.
Çilek, bol miktarda A,C, B6 ve B12 vitaminleri içerir. Bunun yanında kalsiyum, demir, fosfor, potasyum, selenyum, sodyum, manganez, magnezyum ve birçok besin bileşenini çok miktarda içerir. Çileğin faydaları arasında ilk sırada C vitamini bakımından zengin olması geliyor. 6 adet büyük boy çilek yiyerek günlük C vitamini ihtiyacınızın neredeyse 1.5 katını alabilirsiniz. C vitamininin kalp ve damar hastalıklarını önlemeden, enfeksiyon ve virüslerle savaşmaya kadar pek çok işe yaradığı düşünüldüğünde çilek hastalıklarla savaşmak için iyi bir silah olabilir.

Çilek kolesterole iyi geliyor

Çilek hastalıklardan koruyucu bileşenler içermektedir. Bunlardan bir tanesi olan phytonutrient açısından çok zengindir. Bu bileşenler çileğe renk katar ve aynı zamanda kolestrolü sağlıklı seviyede tutar.
İspanya’daki Salamanca Üniversitesi’nin yaptığı çalışmaya göre düzenli olarak çilek yemek LDL ( kötü ) kolestrol seviyesinin düşmesini sağlıyor.
Araştırmaya katılan 23 gönüllü 1 ay boyunca her gün yarım kilo çilek yemiş. Yapılan testlerde araştırmaya katılanların LDL kolestrol seviyelerinde yaklaşık %9 a kadar azalma görülmüş. HDL ( iyi ) seviyeleri ise aynı kalmış.
Araştırmalar, çileğin kolesterolü neden düşürdüğü konusunda daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyduğu gösteriyor fakat ilk sonuçlara göre çileğin bu özelliği meyveye kırmızı rengini veren ” antosiyonin ” adındaki pigmentten ileri geliyor.

Antioksidanlar:

Hastalıklara karşı vücudun direncini artıran, kansere karşı koruma sağlayan, Alzheimer riskini azaltan, kalp ve damar sağlığını koruyan, özellikle yaşlanmaya bağlı sağlık sorunlarını önleyen antioksidanlar çilekte bol miktarda bulunur.
2006 yılında The American Journal of Clinical Nutrition dergisinde yayınlanan bir makaleye göre çilek antioksidan bakımından en zengin 50 yiyecek arasında yer alıyor.
Çileğin antioksidan etkisi meyveye parlak kırmızı rengini veren antosiyonin adlı bileşiminden, yüksek C vitamini içermesinden ve kuersetin pigmentinden kaynaklanıyor.

Kanserden korunma

Çileğin antioksidan etkisi çeşitli kanser türlerinin yolunu açan serbest redikallerin artmasını ( oksidatif stres ) önlüyor.
Bu başlı başına kanser riskini azaltan bir durumdur. Ancak çilek, kanserin gelişimini yavaşlatan ” ellegic asit ” adlı bir diğer bitkilere özgü kimyasal madde ( fitokimyasal ) daha içeriyor.
Tabii ” çilek kanseri önlüyor ” demek için oldukça erken. Çünkü şu ana kadar bu konuyla ilgili yapılan araştırmaların sayısı oldukça az ve hepsi labaratuvar ortamında yapılan hücre incelemelerine dayanıyor. İnsanların katılımıyla yapılacak araştırmalara ihtiyaç duymakla birlikte ilk sonuçlar oldukça umut vericidir. 1970’li yıllarda başlayan ve günümüze kadar devam eden bu konudaki araştırmalara göre çilekte bulunan ellagic asit bazı kanser türlerinde tümörün büyümesini baskılıyor. Çilek dışında, ahududu, kızılcık, ceviz ve nar da ellagic asit bakımından zengin meyveler arasında yer alıyor.

Kalp ve damar hastalığı

Çileğin içerdiği birçok madde ve bileşen kalp sağlığına da faydalıdır. Özellikle kalp damar fonksiyonlarına yardımcı olur. Kanın pıhtılaşma eğilimini azaltır. Bu özelliği sayesinde ayrıca felç ve inme gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltır.
Çileğin etkili antioksidan içeriği kalp ve damar hastalıklarına zemin hazırlayan oksidatif strese karşı koruma sağlıyor. Yapılan bilimsel çalışmalar yabanmersini, kızılcık ve çilekte bulunan polifenollerin LDL oksidasyonunu kardiyovasküler hastalıkların görülme riskini azalttığını ortaya koymakta.
Bu meyvelerden her hafta 3 öğün yiyen kadınlarda kalp krizi riskinin %32′ ye kadar azaldığı yönünde araştırma sonuçları bulunuyor.

Diyabet

Diyabet hastalarının çoğu tatlı tadı nedeniyle genellikle çilekten uzak durmayı tercih eder ancak, 1 kase çilek sağlıklı bir atıştırmalık olabilir. Üstelik kan şekerini korkulduğu gibi yükseltmez.
Uzmanlar çileğin lifli yapısının uzun süre tokluk hissi verdiğini ve uzun süren tokluğun gün boyu daha az karbonhidrat tüketilmesini sağladığını belirtiyorlar.

Kabızlık

Kronik veya akut kabızlık için en iyi çözüm yöntemlerinden biri gün içinde gıdalardan aldığınız besin lifi miktarını artırmaktır. Bol miktarda besin lifi içeren çilek bunun için iyi bir seçim olabilir.

Cilt

Çileğin cilde faydaları yüksek oranda C vitamini içermesinden kaynaklanıyor. Portakal ve greyfurttan daha fazla C vitamini içeren çilek bu sayede cilt kuruluğu, zamanından önce ortaya çıkan kırışıklıklar gibi sorunları önlüyor. Çilek sadece meyve olarak yenildiğinde değil maske olarak yüze uygulandığında da cilde pek çok faydası bulunuyor.

Kemik sağlığı

Çilek, kemik yapısını koruyan enzimlerin üretiminde kullanılan manganez mineralini ve K vitamini içerir. Manganez aynı zamanda besinler yoluyla alınan ve kemik sağlığının korunmasında son derece önemli kalsiyumun vücut tarafından emilmesi sırasında kullanılan bir mineraldir. Çocukların gelişme döneminde sağlıklı iskelet yapısı oluşmasına yardım ederken, diğer yaşlardaki insanların kemik hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

 

 

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

 


Bir cevap yazın