CİLDİNİZ İÇİN DOĞRU TEMİZLEYİCİ NASIL SEÇİLİR ?

Cilt temizleme, cilt bakımı aşamalarının en önemli adımlarından biridir. Cilt temizleme ürünü seçiminizi yapmadan önce cilt tipinizi ne olduğunu öğrenmelisiniz. Tüm cilt tipleri birbirinden farklıdır. Farklarindan dolayıda her cilt tipinin kendine özel üretilmiş cilt bakım ürünlerinden secilmelidir. Cildiniz pul pul dokuluyorsa kuru. Parlak yağlı büyük gozenkler varsa yağlı. Alın burun ve çene bölgeniz yağlı yanak bölgeniz kuru ise karma. Bazı makyaj malzemelerin bakım ürünlerin kullandıktan sonra yanma ya da kaşıntı hissediyorsanız hassas cilt sınıfına girer. Sağlıklı bir cildde ulaşmanın yolu cilt tipine göre temizleyici secmekten geçer ,bu yüzden cilt temizleyicileri çok önemli. 

 

Normal Cilt

Normal cilde sahip olan kişiler cilt pH değerinde olan nazik temizleyiciler tercih etmelidir. Cilt bariyerine hasar veren ve cilt bariyerini zedeleyen, aşırı cilt kuruluğuna sebep olan içeriklerden kaçınmak gerekir. Ürünlerin içerisinde cildin nem dengesini korumaya yardımcı olan Papatya Ekstraktı, Gliserin, Sodyum PCA, Karite yağı, Aloe Vera gibi doğal içeriklerin bulunması önemlidir.
Sülfatlar, SLES (Sodyum Lauryl Ether Sulfat), SLS (Sodyum Lautyl Sulfat), Sabun, Etil alkol gibi cildi kurutan, cilt bariyer fonksiyonlarını zayıflatan ve cildi tahriş eden içeriklere sahip ürünlerden kaçınmak gerekir.

Akne Eğilimi olan Yağlı Cilt

Akne eğilimi olan ciltlerin antibakteriyel özellikleri de olan Salisilik Asit, çay ağacı yağı, glikolik asit, laktik asit gibi aktif maddeler içeren nazik temizleyiciler tercih etmelidirler. Bu aktifler aknelerin kurutulmasına, sebum üretim merkezlerinin dezenfekte edilmesine ve gözeneklerin temizlenmesine yardımcı olur.
Çok koyu ve yağ bazlı olan temizleyicilerden özellikle makyaj temizlemede yağ kullanmaktan kaçınmak gerekir.

Kuru Cilt

Kuru cildin asıl ihtiyacı olan şey nemdir. Cildin nem dengesini bozmayan ve cilde nem veren nazik temizleyiciler tercih etmek gerekir. Hyaluronik Asit, Aloe Vera, Karite yağı gibi aktif maddeler cildi hem besler hem de cildin ihtiyacı olan nemi sağlar. Sabun ve Sülfat türevlerinden kaçınmak gerekir.
Cildi daha da kurutan ve cildin doğal yağını da söküp atan Sülfat türevli temizleyicilerden kaçınmak gerekir. Kullandığınız temizleyicinin içerisinde SLES (Sodyum Lauryl Ether Sulfat), SLS (Sodyum Lautyl Sulfat), Sabun, Etil alkol, Esans gibi cildi kurutan içerikler olmamalı.

Karma/ Yağlı Cilt

Bu tür ciltler hem yağlı hem kuru olarak tanımlanan hibrit cilt tipidir. Bu nedenle özel bir temizleyiciye ihtiyaç duyarlar. Seçilen temizleme ürününün sülfat türevleri içermeyen nazik bir temizleyici olması gerekir. Ayrıca bu cilt tipine sahip kişilerin ciltteki ölü hücrelerin atılması için düzenli olarak AHA eksfolyan kullanmaları gerekir. Çay ağacı yağı ve salisilik asit içeren ürünler bu cilt tipi için uygundur. Bu cilt tipine sahip kişilerin AHA ve BHA ları kombine ederek cilt bakım rutini oluşturmalıdır.
SLES (Sodyum Lauryl Ether Sulfat), SLS (Sodyum Lautyl Sulfat), Sabun, Etil alkol, Esans gibi cildin aşırı kurumasına neden olan içeriklerden kaçınmak gerekir.

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

 

Bir cevap yazın