Cilde zarar veren şeyler ve korunma yolları nelerdir?

Vücudumuzun sağlıkla ilgili önemli sinyaller veren bir bölümü de cildimizdir. Cildin görünümünden, özellikle renginde oluşan değişikliklerden sağlığımızla ilgili sinyaller alırız. Ayrıca 'Güneş girmeyen eve hekim girer' sözünün gerçeği ciltte saklıdır. Özellikle raşitizm denilen kemik hastalığı güneş ışınlarını cilt yoluyla alıp D vitamini yapamayan çocuklarda daha çok görülür.


CİLTTE OLUŞAN DEĞİŞİKLİKLER

Sararma :Korku ve aşırı heyecanı gösterir. Solunum bloke olduğundan, kan dolaşımı da sekteye uğrar.

Kızaran Yanaklar : Utancı gösterir. Kalp atışları ve dolaşımı hızlanır. Cildin inceldiği yerler yanaklar, boyun kızarır.

Gri, Mat Cilt: Bağırsak problemini gösterir. Hasta bir bağırsak, vücudu besin artıklarından iyi temizleyemez. Cildin rengi bozulur, sivilceler oluşur.

Sarı Cilt :Karaciğer sorununu gösterir.

CİLDİN DÜŞMANLARI

Kirli Hava : Organizma, vitaminleri oluşturabilmek için güneş ışığına ihtiyaç duyar. Dolayısıyla cilt, bulutlu yarı karanlık kış günlerinde bu sağlıklı gün ışığından yoksun kalır. Ayrıca oksijeni azalmış kirli hava, cildin gözeneklerinden girerek solunum yapmasını önler.

Kar Güneşi :Kar, güneş ışığının zararlı ultraviyole ışınlarının etkisini güçlendirerek yansıtır. Böylece kardan yansıyan parlak ışığın, gözlere zararlı kamaştırıcı etkisinin yanı sıra, cilt üzerinde de güneş yanığı oluşturan etkileri olur.


Alkol : Deri tıpkı karaciğer, böbrek ve bağırsak gibi, alkolün ayrıştırıldığı zehir arıtma organizmalarından biridir. Bu nedenle aşırı alkol tüketimi halinde, cilt hücreleri alkolün etkisiyle zayıflar ve aşınır.

Doğum Kontrol Hapları : Eğer kullanılan doğum kontrol hapının hormon oranı kullanıcının hormon dengesine uymazsa (çok fazla gestagen, çok az ostrojen gibi)  cilt kurur ve pürüzlü bir hal alır.

İs, Duman:Solunan havadaki is ve dumanla birlikte öteki zehirli gazların (özellikle kükürtdioksit) küçük partikülleri, cildin gözeneklerinden girer ve hücrelere yerleşerek zarar verir.

Fazla Şeker : Çok masum görünse de şeker zararlılar sınıfındandır. Çünkü şeker; vücudun ihtiyacı olan vitaminleri, mineralleri ve elementleri adeta hırsızlama şeklinde kendine alır. Böylece cildin beslenmesi yetersizleşir ve sivilceler baş gösterir.

Albümin : Fazla et yendiği takdirde, içindeki albümünin etkisi ile vücudun asiditesi artar ki, bu da aslında bazik olan vücut ortamına aykırı bir durumdur. Bu durumda, hücreler daha yavaş çoğalır ve daha yavaş yenilenir.

CİLT VE BESLENME

Ciltte sağlıklı bir görünüm sağlıklı beslenmeye bağlıdır. Çünkü deri dıştan kremlerle değil, içten dolaşım yolu ile beslenir. D vitamininin ön maddesi olan ergosterol deride güneş ışığı ultraviyole ile D3 vitaminine dönüşmektedir.Zamanından önce kırışıklıklara şans tanımak istemeyen kişinin bol miktarda E vitamini ihtiyacı vardır.Bu vitamin Cvitamini ve betakarotin ile birleştiğinde deriyi daha fazla dayanıklı yapar. Soya fasulyesi, mısır, kepek, çavdar ürünleri E vitamini kaynağıdır.Üç güzellik vitamini E, A ve C serbest radikallerin hucumunu önlerler. Bunlar derinin bir numaralı düşmanıdır. Beslenme uzmanları bunlara karşı bu vitaminlerden 3 misli alınmasını öneriyorlar. Önceleri günde 75 miligram C vitamini verilirken, şimdi 3 tane kivi yenmesi öneriliyor.

Havuçta cildi düzgünleştiren, yumuşak yapan ve kırışıklıkları önleyen A vitamini bol miktarda vardır. Yeşil biberde, portakalda olduğundan 3 kat daha fazla D vitamini vardır. Bu vitaminle hücreler daha iyi korunur.

 

Cilt Yalanı Ortaya Çıkarır

İnsan yalan söylediği zaman beyin ve sinirler, vücut kimyasını değiştirirler. Böylece bazı hormonların ve enzimlerin salgılanmaları normalden farklı olur. Bu da derinin elektrostatiğini ölçen aletler vasıtasıyla tespit edilebilir.

 

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

Bir cevap yazın