Çiğ Yumurta İçmenin Faydaları Nelerdir?

Yumurta protein kaynağı olduğu gibi dünyada hayvansal gıdalar içinde en çok tüketilenler arasında olduğundan, birçok besin maddeleri içerir. Tüketilen, üretilen yumurtaların düşük maliyetli olduğu düşünüldüğünde yıl boyunca mevcut olan besleyici gıdalar oldukları söylenebilir.

Çiğ Yumurta İçmek

Çiğ yumurtaların besin değeri, pişmiş yumurtaların besin değeri ile aynı olmakla birlikte, çiğ yumurtaların tüketilmesi aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli problemlerle ilişkilidir:

Protein absorpsiyonunun azaltılması: Yapılan çalışmalar, pişirilmiş yumurtalarda bulunan proteinin çiğ yumurtalarda bulunan proteinden% 80'e kadar daha iyi emildiğini göstermiştir. Biotin, suda çözünen B vitaminleri olup, glikoz ve yağ asitlerinin üretiminde rol oynar ve hamile kadınlar için önemlidir. Ama aynı zamanda, ince bağırsaktaki biyotine bağlanan ve emilimini engelleyen avidin adlı bir protein içerir. Avidin, pişmemiş yumurtalarda bulunmadığından, ısı ile parçalandığından bahsetmek gerekir.

Bakteriyel zehirlenme: Yumurta kabuğunun içinde bulunan salmonella adı verilen patojenik bir bakteri üzerinde iyi pişmemiş, salmonella ile kirlenmiş bir yumurta yemenin gıda zehirlenmesine neden olduğunu belirtmek gerekir. Semptomlar sindirimden 6 ila 48 saat sonra ortaya çıkar. Belirtileri bozukluklar, ishal, mide bulantısı, ateş, baş ağrısı ve 3-7 gün süren semptomlar arasındadır.Bu zehirlenme riskinin son birkaç yılda azaldığı belirtilmelidir. Bakteri sayısını azaltan pastörizasyon işlemleri, kalite, çiğ yumurta yeme, konusunda biraz daha rahatlatmakta. Ancak çiğ yumurta alerjisi olanlar tamamen kaçınmalıdır. Çünkü bazı insanlarda ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Zehirlenme oluşturabileceği için yaşamlarına tehdit oluşturabileceği unutulmamalı.

Diyabet, AIDS ve malign, tümör gibi oldukça zayıflatıcı hastalıklardan muzdarip insanlar, bebekler, çocuklar, hamile kadınlar, yaşlıların yiyeceği yumurta değeri orta boy çiğ yumurta veya 44 gram yumurta aşağıdakileri içerir:

Kalori 63, su 33,51 gram protein 5.53 gram yağ 4.18 gram Karbonhidratlar 0,32 gram nikotin 0.16 gram kalsiyum 25 mg demir 0.77 mg magnezyum 5 mg fosfor 87 mg potasyum 61 miligram sodyum 62 mg çinko 0.57 mg Folat 21 mikrogram B12 vitamini 0,39 μg A vitamini.

Yumurtanın Faydaları

Yumurtalar ve insan sağlığı üzerindeki etkileri hakkında zamanla ilgili birçok yanlış anlama olmuştur, ancak çalışmalar sağlık için birçok faydaya sahip olduğunu göstermiştir. Aşağıda bunları inceleyelim.

Tüm gerekli amino asitler ile vücuda sahiptir: Yumurtalar yüksek miktarda yüksek kaliteli protein içerdiğinden ve bu nedenle insan vücudunun ihtiyaç duyduğu tüm temel amino asitleri (esansiyel amino asitleri) uygun miktarlarda içerir. Proteinlerin temel yapı taşıdır. Yeterli miktarda proteinin beslenmesinin kas kütlesini korumak ve insan vücudunun tüm dokularında, vücudun işlevlerinde önemli bir rol oynayan bileşiklerin çoğunda önemli bir bileşen olduğunu vurgulamak önemlidir.

Beyin sağlığını destekler: Yumurtalar, beyin hücreleri ve sinir sistemi de dahil olmak üzere hücre fonksiyonları için birçok önemli vitamin ve mineral içerir. Biyot, fetüslerde ve yeni doğanlarda beynin büyümesi ve gelişmesi için önemlidir. Hamile anne için önerilen günlük kolin değerinin% 28'ini içerir ve hafızayı geliştirir.

Vücuda enerji sağlar: Yumurtalar, vücudun tüm hücrelerinin her gün enerji üretmesi gereken tüm vitaminleri, mineralleri içerir.

Göz sağlığını koruyan yumurta, özellikle içerdiği (Zayantin sarısı yüksek miktarda içinde, lutein, Zeaksantin, Lutein) güçlü birikir antioksidanlar, retinanın görmemeyi, önlemeye yardımcı olur. Katarakt ve maküler dejenerasyon gibi, hastalıklarında önlenmesine yardımcı olur. Ayrıca yumurta körlüğün en yaygın nedeni olan A vitamini içerir.

 

Hıçkırık Tutunca Yapılması Gereken 6 Şey  tıklayınız

Www.acikve.net
Www.instagram.com/acikvnet
Www.twitter.com/acikve_net
Www.facebokk.com/acikvenet

 

Bir cevap yazın