ÇEVRE DOSTU DOĞALGAZ

 

NEDEN ÖNEMLİDİR ?

Küresel elektrik ihtiyacının önemli kısmını karşılayan doğalgazın çevriminde salınan karbonu ortadan kaldırıp sera gazı emisyonlarını azaltacak.

NE YAPILDI?

Uluslararası enerji Ajansı(IEA) verilerine göre küresel elektrik ihtiyacının yüzde 22'si doğalgazdan karşılanıyor.
Doğal gaz, kömüre oranla temiz bir enerji kaynağı olsa da fosil yakıtlar sınıfında yer alıyor ve olağanüstü; değerlerde karbon salınımı sebep oluyor. ABD enerji bilgi yönetimi ile idaresinin (EIA) değerlendirmelerine göre 2040 yılına kadar Dünya Elektrik ihtiyacının önemli bir kısmını doğalgazdan karşılamaya devam edeceğiz. Aynı değerlerinde petrol ve kömür ihtiyacının sabit kalacağı ya da zamanla azalma eğilimi göstereceği, yenilebilir enerji ve doğalgaz ihtiyacınınsa artacağı ön görülmüs.

 

 

Endişeli bilim insanları Birliğinin (union of concerned scientists ) yayınladığı raporlar doğalgaz çevreye ve iklime olumsuz etkilerini gösterip, doğal gaza dayalı elektrik sarfiyatının azaltılması ya da karbon sorunununa çözüm geliştirmesi gerektiğini gösterdi. Ve enerji girişim şirketi NET Power bu sorunu çözdüğünü söylüyor. NETpower in ABD'nin Teksas eyaletine bağlı houston kentinde açacağı prototip güç santrali süreç boyunca salınan karbondioksiti yakalayıp kullanacağı için elektriği çevreye zarar vermeden üretilmiş olacak. Doğal gaz fiyatlarını yükseltmeyen allam döngüsü adlı yeni yönetimin test edileceği santral başarılı olursa doğalgazı sıfır karbon statüstüne taşır çevre dostu bir yakıt durumuna getirebilir. Allam döngüsü yeni bir termodinamik Çevrim yönetimi sistemindeki karbon yakalama işlemi güç üretimi önemli bir parçası. Türbinlerin çalışması için buhar yerini karbondioksit kullanılan Allam döngüsü süreçte ortaya çıkan tüm karbondioksiti tesis içinde kullanıyor. Geleneksel doğalgaz Çevrim santralleri atmosferden alınan havayla filtreden geçirip sıkıştırarak yanma odasına iletir. Gazi bu sıkıştırılmış hava ile yaptıkları içinde işlem sırasında ortaya çıkan egzoz gazlarını su ve buhar çevrimine sokmak zorunda kalıyorlar. Soğuklukları bu gazları sürecin sonunda tekrar atmosferi salıyor olmaları da çabası. Allam döngüsü;ndeyse atmosferden alınan hava yerine sadece oksijen kullanıldığı için azottan bağımsız bir döngü yaratılıyor ve bu sayede Çevrim sürecini zararlı NOx gazları yerine karbondioksit süperkritik seviyeye ( sıvı ve gaz farkının ortadan kalktığı hem sıvı gibi akışkan olup hemde gaz gibi dağılmaya devam ettiği nokta) eşine de ısıtıldığında türbinleri aktif olarak elektrik üretiminde kullanılabilecek duruma geliyor süreç tamamlandığında ortaya çıkan tüm karbondioksit tekrar gaza çevirip döngünün devamı için başlangıç açmasına transfer ediliyor. Buhar çevrimi gerekmediği için daha verimli bir üretim yapıldığının da altını çizmek gerek.

 

 

Fosil yakıt kullanımından çevre dostu yenilebilir enerji kaynaklarına geçiş aşamasında Olduğumuz bu kritik dönem de henüz sonlanmadığımız fosil yakıt ihtiyacının Önemli bir kısmını karşılayan doğalgaz içine getirilen bu çözüm küresel ölçekte büyük öneme sahip Çünkü yaptığı şey fosil yakıt alıp onu zararlı özelliklerini mümkün olduğunca elimine ederek çevre dostu bir yakıta dönüştürmek.

 

 

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

 


Bir cevap yazın