Ceviz Beynin İştah Denetim Bölgesini Etkinleştiriyor

 

 

Sağlığınız için faydalı besinler dolup Taşan cevizin tokluk hissi yaratan Rock insanları aşırı yemekten caydırdığı düşünülüyor.Beth Israel Deaconess Tıp Merkezi'nden (BIDMC) araştırmacılar yeni bir beyin görüntüleme çalışmasında , ceviz yemenin beynin açlığı ve şiddetli iştahı düzenleyen bir bölgesini etkinleştirdiğini kanıtladılar . Diyabetes, Obesity and Metabolism dergisinde çevrimiçi yayınlanan bulgular , cevizin beyin üstündeki nörobilişsel etkisini ilk defa gösteriyor.

Araştırmanın başarıları Dr Olivia M. Farr , BIDMC'nin endokrinoloji, diyabet ve Metabolizma Bölümü'nde öğretim üyesi.Farr , "Yediklerimizin beyin etkinliğimiz üzerindeki etkisine pek kafa yormayız"diyor. Ceviz yiyenlerin kendilerini daha tok hissettiklerini söylediklerini zaten biliyorduk. Ancak beyinde yiyeceklerle ,dolayısıyla insanların yedikleri ve kendilerini ne kadar aç hissettiği ile ilgili kısımdaki etkinliğin değiştiğinin kanıtlarını görmek çok şaşırtıcıydı."

Cevizin açlığı nasıl yatıştırdığını tam olarak anlamak için Farr ve meslektaşları, aynı tıp merkezi'nin insan beslenme birimi başkanı ve Harvard Tıp Fakültesinde öğretim üyesi olan Dr. Christos Mantzoros'un yürüttüğü araştırmada işlevsel manyetik rezonans görüntüleme (fMRI)tekniğini kullanarak ceviz yemenin beyin etkinliğini nasıl değiştirdiğini incelediler.

Araştırmacılar bunun için 10 adet obez deneğin,her biri beşer günlük iki oturum boyunca BIDMC'nin Klinik Araştırma Merkezi olan CRC'de kalmasını sağladılar derecenin kontrollü ortamı , araştırmacıların çoğu zaman güvenilmez beslenme kayıtlarını dikkate almak yerine , gönüllülerin ne yediklerini tam olarak kontrol etmeye izin veriyordu.

Beş günlük oturumların ilkinde deneklere Amerikan Diyabet Derneği ADA'nın diyet önerisi uyarınca günde 48 gram ceviz içeren sıvı meyve püresi verildi . CRC'deki ikinci ziyaretlerin deyse ceviz içermeyen ancak besin değeri aynı olan , tat bakımından cevizliden hiçbir farkı bulunmayan bir plasebo içeceği sunuldu.İki oturumunda sırası gelişi güzeldi;yani bazı denekler ilk seferinde cevizli içeceği,bazıları ise ilk seferinde pleseboyu içiyordu. Kimin cevizli meyve püresini içtiğini neden ekler biliyordu nede araştırmacılar.

Daha önceki gözlemselaraştırmalarda olduğu gibi ,denekler cevizli içceriği tükettikleri haftada plasebo içeceğe kıyasla daha az açlık hissettiklerini rapor ettiler . Deneyin beşinci günü yapılan fMRI testleriyse Farr, Mntzoros ve ekibi bunun nedenlerini açık seçik gösterdi.

 

Makineye bağlı iken deneklere hamburger ve tatlı gibi arzulanan gıdaların ,taşlar ve çiçekler gibi nötr objelerin ve sebze gibi az istenen gıdaların resimleri gösterildi. FMRI, beş günlük ceviz diyetini tüketen deneklere çok arzulanan gıdaların resmi gösterildiğinde, beyinlerinin sağa sola adlı bölgesinde etkinlik artışı olduğunu gösterdi. "Bu sağlam bir ölçüm "diyor Mantzoros, araştırmanın sonuçlarının mutlak olmadığını biliyoruz . Denekler ceviz yiyince beyinlerinin bu kısmı aydınlanıyor ve bunun açlık ya da tokluk hissetmeleri ile ilgili olduğunun farkındayız .

İnsanların bu kısmını büyük olasılıkla bilişsel denetim ve bilişsel belirginlikten sorumlu , yani denekler gıda seçimine daha fazla özen gösteriyor . Daha az arzulanan ya da sağlıklı yiyecekleri ,daha çok arzulanan veya sağlıksız yiyeceklere tercih ediyor .Farr ile Mantzoros'un sıradaki hedefi , cevizi farklı miktarlarda yani dozlarda vererek daha fazla cevizin beyni daha mı fazla etkinleştirdiğini yoksa etkinin belli bir miktarını üstünde çıkınca sabit mi kaldığını belirlemek.Bu deneyi , araştırmacıların bu sistem üzerinde diğer bileşikleri de test etmelerini sağlayacak .

 

Benzer araştırmalar , doğal hormonlar gibi bileşiklerle diğer gıdaların beynini iştah kontrolü merkezlerini nasıl etkilediğini ortaya çıkarabilir .Gelecekteki araştırmalara obezite için yeni tedavilere de ön ayak olabilir.

"Stratejik bakımdan artık insanların beyinlerinin içine bakmak için iyi bir araca ve biyolojik ölçümlere sahibiz " diyor Mantzoros. Bunları, insanların ortamdaki yiyeceklere neden farklı tepkiler verdiğini anlamak ve nihayetinde , kilolarını korumalarını kolaylaştıracak yeni ilaçlar geliştirmek için kullanmayı planlıyoruz ".

fMRI testleri ,beynin doyma ve açlığı kontrol eden bölgesi olan sağ insulada, denekler ceviz yedikten sonra artan etkinliği gösteriyor .

 

Www.facebook.com/acikvenetinternet

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

 

Bir cevap yazın