Cevapları En Çok Merak Edilen Sorular

Kendi kendine konuşanlar deli mi?

Cevap: Hayır. İnsanların kendi kendilerine konuşmaları oldukça normal bir durumdur. Çünkü insanlar sosyal bir varlıktır. Yalnız kaldıklarında ya da sorunlarla baş etmekte zorlandığı durumlarda kendi kendine konuşarak muhasebe yapabilir. Bu tamamen konuşma ihtiyacından kaynaklı bir olaydır.

Solaklar daha mı zeki?

Bunu Sergen Yalçın'ın uydurmuş olabileceğini düşünüyoruz. Çünkü şimdiye kadarki hiçbir bilimsel araştırmada solakların, solak olmayanlara göre daha zeki olduğu sonucu ortaya çıkmadı.


Arka koltukta neden araba tutuyor?

Arka koltukta ileriye baktığımız zaman ufuk çizginini görmemiz olanaksız. Araç tutması dediğimiz olay ise; kulak ile göz arasındaki algısal farklılıktan kaynaklanır. İç kulağımız hareketi algılarken gözlerimizin sabit durması ve bu bilgiyi beyne iletmesiyle vücudumuzun dengesi bozulur. Bu nedenle araç tutması dediğimiz olay yaşanır.

Parmaklar suda kalınca neden buruşur?

Bu durum sadece eller için geçerli bir durum değildir. Hücrelerin az yoğunlukta veya tuz çözeltisinin az olduğu bir suya girmesiyle, su osmos yöntemiyle vücut tarafından emilir. Bu da derideki hücrelerin şişmesine sebep olur. Yani derimiz alt tabadaki hücrelere uyum gösterme sürecine girer.


Bir cevap yazın