ÇEŞİTLİ AĞRILAR İÇİN PRATİK BİLGİLER

 

 

KRAMP AĞRILARI

Bir otobüse yetişmek için koşarken bacağınıza kramp girerse, yüzünüzü buruş durursunuz. Çünkü bacak kaslarına kramp girmesi çok acı verir. Böyle bir durumla karşılaşınca, hemen oturup, kramp giren bacağınızı yukarı kaldırın veya bir elinizle ayak parmaklarınızı kendinize doğru çekin. Ve bir elinizle de bacağınızı dizden aşağı doğru yavaş yavaş ovuşturun. Bacağınızın herhangi bir bölgesine kramp girerse ; ayağa kalkıp bacak kaslarını gerin, sonra birkaç dakika gezinin.

Evde bacağınıza kramp girerse, o bölgeyi ısıtılmış bir havluyla sararak kasılmış bölgenin gevşemesini sağlayabilirsiniz. Kramp ağrılarına pratik bir yöntemde ağrılı bölgeye bir mıknatıs tutmaktır.

İncinme ve Burkulmalar

Ayak bileği, kol bileği ve diz burkulmalarına karşı en etkili ağrı kesici buz torbasıdır. Burkulan ya da incinen bölgeye, günde dört beş kez buz torbası koyup noktalı ; torbayı 20- 25 dakika bekletmek gerekir. Eğer ağrı çok şiddetliyse ve de buz uygulamasından bir sonuç alamazsanız, hemen bir doktora başvurun. Cildinizin rengi pembeleşmeye başlayınca, buz uygulamasından vazgeçmelisiniz.

İncinmelere karşı da buz tedavisi yararlıdır. Ancak buz torbası uygulamasından sonra ağrıları yok etmek için sıcak ıslak havlu ile incinmiş bölgeyi güzelce sarıp sarmalamak ve onun üzerine kuru bir havlu daha sarmak gerekir.

 

 

 

Baş Ağrıları

Sinir gerginliğinden kaynaklanan baş ağrılarını gidermek için saçlarınızı fırçalamayı deneyin. Saç fırçasını alnınızdan geriye doğru daireler çizerek hareket ettirin. Fırçayla başınızda daireler çizerek, saçlarınızı fırçalayın. Fırça, saçları çekerken, saç diplerindeki damarlarda kanın dolaşımını hızlandırır ve beyne daha fazla kan gitmesini sağlar. Kan dolaşımındaki düzensizliklerin yarattığı baş ağrıları bu yöntemle giderilebilir.

 

İncik Kemiği Ağrıları

İncik kemiği incinmelerinden ve ağrılarından yakınlarının büyük bir çoğunluğunda kalsiyum eksikliği saptanmıştır. Vücut için gerekli olan kalsiyum miktarını beslenme yoluyla alamazsanız, her gün yeni bir sorunla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle bol bol süt içmelisiniz.

Diş Ağrıları

Diş Hekimi müdahale edinceye kadar, ağrıyı dindiredebilmeniz için ; ağrıyan dişin sinirleri ölmemişse yanağınızı dıştan buz torbası tatbiki ile, ölmüşse sıcak havlu ile ağrıyı dindirebilirsiniz.

Diş etlerindeki ağrılar için tuzlu su ile gargara en etkili ağrı kesicidir.Bir çay kaşığı tuzu, ağzınızın dayanabileceği sıcaklıkta bir bardak suyla karıştırın. Sonra gargara yapın. Gargarayı saatte bir tekrarlayın.

 

Adet Ağrıları

Adet öncesi günlerde bol bol yürüyüş yapmak adet sancılarını azaltır. Adet günlerinde, banyo küveti niye sıcak sulu da olur bir gün içinde bir çay fincanı tuz ve bir çay kaşığı kabartma tozu döktükten sonra içine uzanın ve 20 dakika dinlenin tuzlu sıcak soğuk kanın dolaşımını hızlandırır ve kasları gevşetir. Bu dönemde mümkün olduğu kadar az çay ve kahve içmeli veya kafeyinli ilaçlar kullanılmamalıdır. Antispazmodik denen ağrı kesiciler doktor tavsiyesine uyularak alınmalıdır.

Lumbago

Lumbago sırtın aşağı kısmında görülen ağrıya denir.Lumbago ağrılarından şikayet eden kişiler bir ortopediste gitmelidirler. Ağrının nedeni kemik erimesi olabilir ve hastalığın farklı bir tedavi görmesi gerekir.

 

Www.facebook.com/acikvenetinternet

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net4c


Bir cevap yazın