Cerrahi Girişim Olmadan Gençliği Korumak

Estetik cerrahi, zamanın ve yer çekiminin insan vücudun da yarattığı istenmeyen etkilerden kurtulmak isteyenlerin arzularını gerçeğe dönüştürebilen ve toplumda yaygın şekilde bilinen bir tıp alanı. Diğer taraftan son dönemlerde adından sık sık söz ettiren medikal estetik dünyasında teknolojinin sunduğu imkanları kullanarak herhangi bir kesi gereksinimi olmadan cilde ve cilt altı dokulara müdahale edebilmek de mümkün. Cilt deformasyonları önleyici ve toparlayıcı amaçlı gerçekleştirilen yöntemlerle gençliğin muhafaza edilmesini sağlayan medikal estetik tekniklerini sizler için derledik.

Cilt neden yaşlanıyor?

Öncelikle cildin altına bakarak başlayalım. Kemik dokumuz, kas dokumuz ve yağ dokumuz var. Bunlar temel çatıyı oluşturuyorlar. Bu katmanların üzerinde ise cildimiz var. Zaman içerisinde kemik doku, kas doku ve yağ doku hacim kaybetmeye başlıyor. Bu dokularda yaşadığımız hacim azalması birinci değişikliğimiz. İkinci değişiklikte ise üzerindeki kılıf yani cilt dokusu da bir miktar gevşemeye başlıyor. Hacim kaybının ve yer çekiminin etkisi bir araya geldiği zaman da yüzün doğal ve üçgene yakın yapısı dörtgene ve ters üçgene doğru evrilmeye başlıyor.

Cildin deformasyona uğradığı nasil anlaşılır?

Kişiler hacim kaybının iki temel belirtisini aynada görebilir. Birinci göz altı mesafelerinin uzamasıyla, yani yanakların aşağıya düşmesiyle başlıyor. İkinci belirtisi ise özellikle yüz köşelerimizdeki birikimin artmasıyla kendisini gösteriyor. Dolayısıyla bu belirtileri gidermek için bu bileşenlerden hangisinde deformasyon oluşmaya başladıysa oradan başlayarak müdahale etmek mantıklı olacaktır.

Yapılacak uygulamalara nasıl karar veriliyor?

Uygulanacak yöntemleri tabii ki hastanın yapısal özellikleri ve ihtiyaçları belirliyor. Örneğin, bir hastamız geldi, öncelikle cildinin ve yüz şeklinin avantajlarını ve dezavantajlarını tespit ediyoruz. Diyelim ki ciltte bir miktar elastikiyet kaybı var ama hasta avantajlı olarak çok ağır bir cilt yapısına sahip değil. Yani cilt toplamak için, yaptığımız işlemlerden fayda göreceğimiz tarz bir yüz şeklimiz ve  cilt özelliğimiz var. Yinede dokunun  cilt altına koyacağımız ipleri, dolgu içeriğini dahi iyi tutabilmesi için biraz hazırlanması gerekiyor. Cilt biraz sıkışmalı ki altına koyduğumuz destek de istediğimiz şekli oluşturma konusunda bize fayda sağlayabilsin. Birinci aşamada cilt elastikiyetini arttırmak için en fazla fayda gördüğümüz, yani yapılıp da etkisi görülen işlem altın iğne fraksiyonel radyofrekans olarak adlandırdığımız uygulama. Yöntem cildin alt tabakasında sütun olarak milimetrik ardışık berelenmelere yol açıyor; bu da ciltte bir doku iyileşmesi meydana geliyor. Ayrıca dokuda yeni kolajen sentez söz konusu oluyor, dolasıyla uygulama sonrası elimize gelen cilt biraz daha sıkılaşmış duruma geliyor. Uygulama kemik dokuyla cilt dokusu arasında kalan bölgenin sıkılaşması ve mesafesinin kısalmasını sağlıyor. Bu sayede altına koyduğumuz metaryel ile dokuyu daha fazla toparlamak mümkün hale geliyor.

Sonrasında cilt nasıl bir uygulama ile toparlanıyor?

Kliniğimizde kolon-kiriş-çimento dediğimiz bir uygulama tekniğimiz var. Ameliyatsız iple cilt germe ve dolgu uygulamalarının kombine edildiği bir teknik."Balık sırtı" diye tabir ettiğimiz ipleri yüzünün aşağı ve öne doğru yer değişikliğine uğradığı alanlarda yukarı ve dışa doğru dokuyu toparlayacak şekilde ışınsal tarzda cilt altına yerleştiriyoruz. Bunlar yapıyı kaldıracak kolonlarımız oluyor. Kolonların arasına hem kolonların sağlamlaşması için hem de dokudaki kolajen sentezini arttırmak için örümcek ağ ya da altın iplik denilen ipleri kolon iplerine dik olacak şekilde cilt altına yerleştiriyoruz. Üçüncü aşama da temel şekli veren anotomik yapıyı oluşturma noktasında da elmacık hattı ve çene bölgesinde az miktarda dolgu kullanıyoruz.

Boyun bölgesindeki sarkmalara nasıl bir çözüm sunuluyor?

Boyunda da aynı şekilde iplik uygulaması yapılabilir ama normalde ideal olanı once yüzü toparlayıp boyun uygulamasını bir sonraki adıma bırakmaktır. Çünkü yüzdeki defarmasyon boyundaki sarkmanın %30-%40 nedenidir.Yani yüz bölgesinde yaşanan düşme bir miktar boyunda da sirayet eder. Yüzü topladığımız zaman boyun bölgesini de bir miktar toparlamış oluyoruz. Tabii ki bu yaptığımız tümüyle bir boyun uygulaması olmuyor ve yüzde memnun kaldığımız noktaya geldikten sonra ilerleyen adımda boyun bölgesine de işlemi yapıyoruz.

Ama boyun bölgesine yapılacak işlemin niteliğini ve yoğunluğunu azaltıcı bir süreç olarak ilk hedefimiz yüzü toparlayabildigimiz kadar toplarlamak ve bunun boyundaki olumlu etkisini gözlemledikten sonra boyunda da aynı işlemi yapmak. Boyun bölgesinde doğrudan anotomik olarak ipin üzerine taşıyabileceğimiz sert anotomik yapılar yok o yüzden de boyun orta hattan iki yana doğru kemik üzerine gelecek şekilde dokuyu iplerle kaldırıyoruz.

Boyun bölgesindeki avantaj boyun derisi ince olduğu için toparlanmasının daha belirgin olmasıdır. Buda cerrahi dışı işlemle olabilecek maksimum yüz güldürücü nokta sayılabilir çünkü boyun bölgesinde cerrahi işlemde bir toparlanma cildin elverdiği ölçüde olur.

 

www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet

Bir cevap yazın