CEP TELEFONUNUZ CÜZDANINIZ OLUYOR

Her geçen gün değişen teknolojilerin bir yenisine eklenen NFC ile ilgili bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum.

NFC yani Near Field Communication, ya daha Türkçe ismiyle “Yakın Alan İletişimi” adı üstünde, birbirine yakın duran cihazların iletişim kurmasını sağlayan çok yetenekli bir kablosuz iletişim teknolojisi.

Teknoloji dünyası NFC sayesinde, cep telefonlarını sadece konuşmak, mesajlaşmak, internette sörf yapmak dışında çok yetenekli bir kişisel asistana dönüştürdü.

 

Örneğin, bir müzede gezerken NFC teknolojisine sahip telefonunuzu sergilenen eserlerden birine yaklaştırdığınızda eserler ile ilgili tanıtıcı bilgilere, videoları, sesli kılavuzlara ulaşabilirsiniz.

 

Ya da yeni tanışan iki insan, el sıkışır gibi telefonlarını birbirine hafifçe dokun durduklarında e-kartvizitlerini değiş-tokuş edebilir hatta birbirlerini sosyal medya uygulamalarında takibe alabilirler.

Veya bu teknoloji sayesinde evinizin kapısındaki e-kilidi açabilir, anahtarınız olmadan evinize girip çıkabilir, hatta otomobilinize kendinizi tanıtabilirsiniz. Böylece kapıyı açtığınız anda sürücü koltuğuna sizin oturacağınızı bilen akıllı otomobilinizin tüm koltuk ve ayna ayarlarını size göre düzenlemesini, sevdiğiniz radyo kanallarını açmasını, klimayı tercih ettiğiniz derecede çalıştırmasını sağlayabilirsiniz.

BANKACILIK UYGULAMALARI NFC İLE GÜÇ KAZANIYOR

Bu son derece yetenekli NFC teknolojisi aynı zamanda hayatın vazgeçilmez bir parçası olan bankacılık hizmetleri için de büyük önem taşıyor. Mobil bankacılık uygulamaları artık sadece fatura ödemek, banka hesabımızdaki bakiyeyi kontrol etmek gibi fonksiyonlar ile kalmıyor, NFC teknolojisi sayesinde telefonumuzu günlük alışverişimizdede güvenli bir ödeme aracına dönüştürüyor.

NFC teknolojisine sahip bir telefonda, bu teknoloji ile geliştirilmiş bir bankacılık uygulaması, telefonunuzu pratik bir ödeme aracına dönüştürüyor. Cüzdanınızdan kredi kartınızı çıkarmanıza gerek kalmadan, hatta yanınızda kredi kartı, nakit para veya cüzdan bile taşımanıza gerek kalmadan, markette, restoranda, kafede, mağazada ödemeyi telefonunuzla yapabiliyorsunuz.

 

Bunun içinse telefonunuzu temassız özellikli pos cihazına yaklaştırmanız yeterli oluyor. Bu şekilde alışverişinizi son derece hızlı bir şekilde tamamlayabiliyorsunuz.

Yapı Kredi Mobil Telefonları Cüzdana Çeviriyor

Yakın dönemde Yapı Kredi Cüzdan’ dan sonra Yapı Kredi Mobil’de de mobil ödemeyi hayata geçiren Yapı Kredi, bu uygulamalar ile Türkiye’de mobil ödeme işlemlerinin en fazla gerçekleştirildiği banka oldu. BKM Ocak-Kasım 2017 dönemi verilerine göre Türkiye’de bankaların sunduğu uygulamalar aracılığıyla yapılan her 100 tl lik mobil ödeme işleminin 73TL’ sinde Yapı Kredi’nin mobil uygulamaları kullanıldı.

Apple Pay henüz Türkiye’ye gelmediği için sistem sadece Android cihazlarda çalışıyor. Yapı Kredi müşterileri, Android işletim sistemi ile çalışan ve NFC özelliği bulunan telefonlarına indirdikleri Yapı Kredi Mobil sayesinde, ödemelerini saniyeler içinde güvenli ve kolayca yapabiliyor. Kullanıcının daha önce uygulamaya girerek ödeme yapmak istediği kredi kartını mobil ödemeye açması yeterli oluyor.

Bu aşamadan sonra kullanıcılar kasa önünde yeniden mobil uygulamaya girmeye gerek olmadan, sadece telefonun herhangi bir tuşuna basıp ekrana ışık vererek, telefonlarını pos cihazına yaklaştırıyor ve ödeme işlemini hızlı ve sorunsuz bir şekilde tamamlıyor.

 

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

 


2 Comments

  1. Merhaba Zeynep hanım yazılarınız çok güzel teşekkür ederiz bizi bilgilendirdiğiniz için. Sürekli okuyorum yazılarınızı 💐💐

Bir cevap yazın