Çay Hakkında 50 İlginç Bilgi

Başlangıçta Tedavi Amaçlı Kullanıldı

Çay insanların hayatına girdiği ilk dönemlerde aslında bir içecek olarak tüketilmiyordu. M.Ö. 26. yüzyılda çay yaprakları Çin’de çiğnenerek tedavi amaçlı kullanılıyordu.

İlk Çay Ticarati

İlk çay ticareti 1560 yılında Portekizliler tarafından yapılmıştır. Çin'den gemilerle Lizbon'a gelen çay, buradan Hollanda, Fransa ve Baltık Denizi ülkelerine dağıtılmıştır.

Amerika'da Tüketilen Çayın %75'i Soğuk Çaydır.

2016 yılı verilerine göre Amerikalılar bir yılda yaklaşık 3.8 milyar çay tükettiler. Bu çayın %75 ise soğuk çaydan oluşuyordu.

Dünya 'da En Fazla Tüketilen İkinci İçecek Nedir? 

Dünyada sudan sonra en çok tüketilen içeceğin çay olduğunu biliyor muydunuz? Çayın en çok tüketildiği ülke ise çay seremonileri ile meşhur olan Çin, ülkede toplam çay tüketimi 1.8 milyon tonu buluyor. Ancak, yıllık kişi başı çay tüketiminde 3.5 kilogram ile Türkiye ilk sırada yer alıyor. Türkiye'yi 2.44 kilogram ile Afganistan, 2.19 kilogramla Libya, 1.8 kilo kilogramla Katar ve 1.7 kilogram ile İngiltere takip ediyor. Birinciliği yakalayan Çin ise kişi başı çay tüketiminde 0.75 kilogram ile gerilerde kalıyor.

Çay Hakkında İlk Kitap Hangisidir? 

Çay hakkında ilk kitap 780 yıllarında, Lu-Yu tarafından yayınlanmıştır. Kitabın adını Cha King olduğu bilinenir. Bir Taocu olan Lu-Yu'nun ölümünün ardından "chazu "yani "Çay Azizi" mertebesine yükseldiği düşünülmektedir.

Çay içilmeye ne zaman başlanmıştır? 

Bir Rivayete Göre...

Bir rivayete göre Çin'de milattan önce 2717 yılında İmparator Shen Nung ateşin önünde su ısıtırken aniden bir rüzgar eser ve başının üstündeki ağaçtan birkaç yaprak İmparatorun ısıttığı suya düşer. Sudan dağılan güzel kokulara dayanamayan imparator Shen Nung bu çiçeği takar ve çayın bir içecek olarak kullanımı böylece başlar.

Dünyanın En Pahalı Çayı Hangisidir? 

Çin'de Da Hong Pao adındaki çay bitkisinden dünyanın en pahalı çayı yapılıyor. Bu çayın gramı 1400 Dolar ediyor. Bir demlik çay ise 10 bin dolara mal oluyor.

Yeşil Çay Neden Faydalıdır?

Siyah çay gibi yeşil çay da kamelya sinensis adlı bitkinin yapraklarından elde edilir. Ancak yeşil çay hiç fermente edilmesi başka bir ifade ile,  her iki Çay'ın hazırlanma süreci farklıdır. Hazırlanma sürecinde siyah çayın yaprakları tümüyle oksitlenirken, yeşil çayın yaprakları kurutulmalı önce hafifçe buharda işlem görür. Bu farklılık her iki çayın antioksidan miktarını, tadını ve kokusunu etkiler. Yeşilçay fermente edilmediği Çin çayları arasında en faydalı olandır.

Çay Kanserden Korur mu?

Çay ve kanser arasında bir ilişki olduğunu söylemek mümkündür. Yeşil çay tüketimi ve mide kanseri üzerine yapılan bir araştırmada, yeşilçay tüketenlerde mide kanseri görülme riskinin yeşilçay içmeyenlere göre %48 oranında azaldığı gözlemlenmiştir.

Yeşil Çay ve Detoks

Vücuttaki zararlı maddelerin yok edilmesinde çay oldukça etkilidir. Çayın detoks yapıcı bir güce sahip olduğu bilinmektedir . Bu etki özellikle yeşilçay ve beyaz çay da belirgindir.

İlk Çay Fabrikası Hangisidir? 

Türkiye'de ilk Çay Fabrikası, 1947 yılında Rize'nin Fener mahallesinde, Merkez Çay Fabrikası adı altında işletmeye açılmıştır. Çay tarım alanlarının ve yaş çay yaprağı üretiminin artması çay işleme fabrikalarının sayısının da giderek artması zorunlu kılmıştır, 1973 yılında, kurulan yaş çay işleme fabrika sayısı 32'ye, 1985 yılında ise 45'e ulaşmıştır.

Çay Kolesterolü Azaltır Mı? 

Son yıllarda yapılan araştırmalar çay içmenin kolesterol seviyesini azalttığını gösteriyor. Orta düzey kolesterol yüksekliği olan insanlar üzerinde yapılan bir araştırmada günde altı fincan siyah çay içen insanlarda toplam kolesterolün % 3.8, LDL kolesterolün % 6.4 düştüğü gözlemlenmiştir.

Türkiye'de İlk Çay Ne Zaman Yetiştirildi?

Türkiye'de çay yetiştirme konusunda ilk girişimler 1888 yılında Bursa'da yapılmış ve başarısız olmuştur. 1924 yılına gelindiğinde çayın babası ünvanıyla bilinen Zihni Derin, Rize'de bulunan bir bahçede 20 kilogram kadar çay üretmeyi başardı.

Dünya Çay Tüketiminin % 3'ü Yeşil Çaydır

Dünya çay tüketiminin yüzde üçü yeşil çaydır. Yeşil çayın en fazla tüketildiği ülkeler ise Çin, Japonya, Cezayir, Fas ve Tunus'tur. Çay tüketiminde geriye kalan %97 'lik kısmı ise siyah çay oluşturur.

Çay ve Kafein

Kafein birçok bitkide bulunan matik santin adı verilen bir birleşik grubunun üyesi, doğal bir maddedir. Uyarıcı özelliği olan kafein kaynakları arasında çay, kahve,kola ve kakao gibi ürünler bulunmakta büyük bir fincan çay 50 miligram Kafein içermektedir. Bu, aynı miktardaki hazır kahvenin kafein oranından( 75 miligram) üçte birdaha azdır.

Poşet Çayı Kim Buldu ?

Üretilen ilk poşet çayın el ile dikilmiş kumaştan yapılma poşetler olduğuna inanılır poşet çaya yönelik ilk patent 1903 yılında verilmiş ve ticari olarak satışına 1904 yılında başlamıştır. İlk poşet çayı satan kişinin ABD'nin New York eyaletinde yaşayan Thomas Sulivan adında bir tüccar olduğuna inanılır. Sulivan, kendi ürettiği bu poşet çayları dünyanın dört bir yanına pazarlamıştır.  Lifli kağıttan üretilen moderin poşet çaylar ise Wilkam Hermanson tarafından icat edilmiştir.

Soğuk Çayın Mucidi Kimdir? 

Bugün "ıce Tea" olarak da bildiğimiz soğuk çayın mucidi Amerikalı Tüccar Richard Blechynden'dir. Amerika'da, sıcak havalarda çay satmakta zorlanan Blechynden, çayı soğuk halde sunmayı akıl eder ve 1904 yılında soğuk çayı icat eder. Amerika kökenli "Ice Tea" kavramı da böylece ortaya çıkar.

Çayın Köklü Tarihi

Çayın tarihi Doğu ülkelerinde bir hayli eskiye dayanmasına karşın batıda çay kültürü daha yeni sayılabilir. Doğu da yaklaşık beşbin yıldır çay içilirken, batıda sadece yaklaşık dört yüz yıldır çay içilmektedir.

Mucizevi Bitki: Camella Sinensis

Çay, camelia sinensis adlı çay bitkisinden elde edilir. Dünyada 30'dan fazla ülkede üretilen çayın farklı tatta, aromada ve renkte 1500'ü aşkın çeşidi vardır.  Camelia sinensis denilen bitkinin farklı şekillerde işlenmesiyle farklı çay türleri elde edilir.

Beş Çayın Hikayesi

Çay literatüründe "beş çayı" olarak bilinen fikrin sahibi Bedford Düşesi Anna Maria'dır. 19. Yüzyıl ingiltere'sinde akşam yemeği genelde 7 ile 8 arasında yenilirdi. Kahvaltı ile akşam yemeği arasında hafif bir öğle yemeği olmasına karşın insanları pek fazla tok tutmazdı. Bedfort Düşesi Mania'da bu uzun yemek saati aralarına fazla dayanamayarak bir gün ikindi vakti saat 4 gibi yardımcılarından bir bardak çay ve yanında birkaç dilim ekmek, yağ ve tatlı olarak da bir dilim pasta getirmesini ister. Sonradan bu durum bir alışkanlık haline gelir ve Anna Maria arkadaşlarını beş çayına davet etmeye başlar. Bu uygulama halk tarafından da rağbet görür ve beş çayı geleneği İngiltere'de hızla yayılır.

Çay Kelimesinin Kökeni

Çay kelimesinin kökeni anavatanı Çin'e dayanıyor. Mandarin lehçesinde ç'a Amoy lehçesinde t'e çayın iki farklı söyleniş şeklidir.

Çay Demlerken Taze Su Kullanın

Çay demlerken kullandığınız su kusursuz bir lezzet için çok önemlidir. Suyun temiz ve kaliteli olmasına dikkat edin. Unutmayın, bekletilmiş ya da kaynayıp soğumuş su daha az oksijen barındırır ve çayın aromasını bozar

Bir İlginç Çay Yasağı

1950 yılında, Almanya ve Hollanda'da bazı doktorlar ve papazlar çayın insan sağlığına zararlı olduğunu, bu nedenle Çinlilerin zayıf ve kuru olduklarını iddia ederek çayın yasaklanmasını ön ermişlerdir.

İkizler Üzerinde Çay Deneyi

Çay bitkisinin yararlı mı yoksa zararlı mı olduğuna yönelik tartışmalar çok eski tarihlere dayanmaktadır. 18. yüzyılın ikinci yarısında İsveç Kralı 2. Gustav bu soruya yanıt bulmak için enteresan bir deney gerçekleştirir. İşledikleri suçlardan dolayı idama mahkum edilen ikiz kardeşlerin cezasını ömür boyu hapse çeviren Kral, kardeşler'den birine ömür boyu her gün kahve, diğerine ise ömür boyu her gün çay verilmesini emreder. Çay içen kardeş 80 yaşında ölür. O öldüğünde ikizi hala hayattadır. Sonuç olarak isveçliler çayında kahvenin de zehirli olmadığını öğrenirler.

Oolong Çayı Nedir ?

Çay çeşitlerinden biri olan olong çayı, siyah çayın fermantasyonunun yarıda bırakılmış halidir. Olong çayı, siyah çayla yeşil çay arası bir çay olarak tanımlamak mümkündür.

Çayın Antioksidan Özelliği Nereden Gelir ?

Çayın antioksidan özelliği içeriğindeki flavonoidler den gelir. Flavonoidler, hücrelerin oksitlenip paslanmasına ve erken yaşlanmasına neden olan zararlı maddeleri etkisiz hale getirirler. Düzenli çay içenler almaları gereken flavonoidlerin % 80'ini çaydan karşılayabilirler.

Erişkinlerde Kafein Üst Sınırı Nedir ?

Çay kafein içeren besinlerden biridir. 6 kupa çay da yaklaşık olarak 300 mg kafein bulunur. Bu miktar kafein üst sınırını oluşturur ve erişkinlerde günde 6 kupanın üzerinde çay tüketimi sağlığa zararlı etkiler yaratabilir.

Çay ve Kalp Kırizi

Günde 3 fincan çay tüketmek kardiyovasküler hastalıklarda ölüm oranını veya kalp krizi geçirme riskini yüzde 10 azaltmaktadır.

Çay ve Şeker

Birçoğumuz çayı şekerli içmeyi severiz ancak şeker çaydaki bazı faydalı maddelerin etkisini kaybetmesine neden olur. Bu nedenle çayın şekersiz tüketilmesi önerilir. Eğer şekersiz çay tüketimiyorsanız kıtlama yöntemini tercih edebilirsiniz.

Boston Çay Partisi

Boston çay partisi (Boston Tea Partiy), Amerika'daki kolonistlerin Büyük Britanya'dan gelen yüksek vergili çayı ve Büyük Britanya'yı protesto etmek için 16 Aralık 1773 yılında Boston Limanında İngiliz gemilerindeki tonlarca çayı kızılderili kılığına girerek denize dökme eylemidir. Bu olayın ardından Amerika'da kahvenin popülaritesi artmıştır.

Çay Falı

Kahve falı kadar meşhur olmasa da çay falı olarak bilinen bir fal çeşidi vardır. Bu falda, çay bardağına dem konulurken süzgeç kullanılmaz. Çay içildikten sonra çay bardağı ters çevrilir ve çay tabağına konur. Çay taneleri bardağın dibinde ya da kenarında rastgele dağılır fala bakacak olan kişi bu çay tanelerinin yerini ve dağılışına göre anlamlandırmalar yaparak falı yorumlar.

Theanin Nedir?

Çay, tehanin adı verilen çaya özel bir aminoasit içermektedir. Rahatlatıcı bir özelliği bulunan tehanin, çaydaki kafeinin etkisini azaltır.

Çay Bardağı Neden İnce Bellidir ?

İnce belli bardağın hikayesi aslında oldukça bilimseldir. Soğuk havalarda içi ısıtması için sık sık tüketilen çay, ince belli bardağın yapısı sayesinde parmak uçlarıyla üst tarafından tutulabilir. Bardağın orta kısmı ise ele temas edip yakmadan sıcak tutabilir. İnce belli bardak aynı zamanda kavisli yapısıyla içeceğin çabuk soğumasını da engeller. Tüm bu nedenlerden dolayı çay içerken ince belli bardak kullanılır.

Çay Zenginlerin İçeceğiydi

Geçmişte çay yüksek sosyetenin ve zenginlerin içe bildiği bir içecektir. İngiliz kralı 2. Charles çaya %119 oranında vergi koymuştur ve yüksek vergiler nedeniyle halkın çayla arası pek yoktu. 1784 yılında İngiliz başkanı William Pitt çay vergisini %12.5 'e düşürür ve çay üst sınıfın hegemonyasından çıkarak işçi sınıfının da ulaşabileceği bir içeceğe dönüşür.

Türkiye'de Çay Tüketimi

Ülkemizde günde ortalama 245 milyon bardak çay tüketilirken, bunun yüzde 65'i evlerde, yüzde 13 işyerlerinde, yüzde 11'i misafirlikte, yüzde 5 kafelerde, yüzde 4 kahvehanelerde yüzde 2'si okul kantinlerinde tüketiliyor.

Çay Lekesi Nasıl Çıkar ?

Giysilerinize çay döküldüğünde lekeyi çıkarmanın birkaç farklı yolu vardır. Çay lekesi taze ise ve giyisiniz beyazsa lekenin üzerine limon suyu sıkarak soğuk suda durulayın. Eğer giysiniz renkli ise lekenin üzerine yumurta sarısı sürerek ılık suda durulayın. Çay lekesi taze değilse bir bardak suya on damla gliserin damlatarak karıştırın ve lekeye uygulayın.

İlk  Semaver  Fabrikası

1778 yılında ilk semaver fabrikası kurulmuştur. Bakır, pirinç, tunç veya saçtan imal edilen semaverler silindir yada dikdörtgen prizması şeklinde yapılır.

Earl Grey Çayının Adı Nereden Geliyor?

Earth Grey çayı, turunçgiller familyasından bergamot meyvesinin kabuğundan çıkarılan rayihalı yağla tat verilen çay harmanıdır. Çay, adını 19. yüzyıl Britanya başbakanlarından 2.Earl Grey'den (Charles Grey)almıştır. Grey'in tatlı çayı diplomatik bir hediye olarak aldığı bilinir. Lord Grey bu çayı o kadar çok sever ki çay tüccarı Twinings şirketlerinden buna benzer bir çay hazırlamasını ister "Earl Grey" çayı,  Twinings tarafından İngiltere'de satılır..

Çay Müzesi

İlk müze Edward Bramah tarafından 1992 yılında Bramah Çay ve Kahve Müzesi adıyla İngiltere'de açıldı.

Türklerin Çayla Tanışması

Türkiye'nin çay ile tanışması Kazak Tatar Türklerinden Abdül Kayyum Nasri'nin Kavak Celal adlı eserinde anlatılmaktadır. Nasiri'ye göre çayı ilk içen Türk 12.yy'da Kazakistan'da yaşayan Hoca Ahmet Yesevi'dir. Bir gün komşusunu ziyarete giden Yesevi, çayı ilk kez içmiş ve yorgunluğunu giderdiğini söyleyerek hastalarınıza bundan içerinki şifa bulsunlar diye nasihat etmiştir.

Konfüçyüs ve Çay

Çin'in en büyük Filozofu Konfüçyüs'e göre çay demek uyum, sükünet, görgü ve iyimserlik demekti. Çin çay seremonisi konfüçyüs'ün bu belirttiği kavramlar üzerine kuruludur.

Çayın Verimliliği

Bir çay bitkisi yaklaşık 50 -70 yıl boyunca iyi çay üretebilir. Fakat 50 yıldan sonra bitkinin verimi düşer. Bu gibi durumlarda, fidanlıklarda ki eski bitkilerle yeni bitkilerin yer değiştirilmesi gerekmektedir.

Para Yerine Çay İle Alışveriş

Çay tüketiminin yüksek olduğu bir diğer ülkede Rusya. Rusya'nın bazı kesimlerinde günümüzde çaya şeker yerine reçel atılır ve çay bu şekilde tatlandırılır. Geçmişte çay tüm Rus bölgelerinde öyle değerliydi iki , 1800'lü yıllara kadar Sibirya'da para yerine bloklar halinde çay yaprağı kullanılırdı ve çay ile alışveriş yapılırdı.

Yeşil Çay Kilo Vermeye Yardımcı Olur Mu? 

Günde iki bardak yeşil çay içerek kilo vermeyi hızlandırmak mümkündür. Yeşil çay metabolizmayı hızlandırır, içeriğindeki polfenolle vücuttaki kalori dengesini sağlamaya yardımcı olur.

Dünyadaki En Fazla Çay Üreten Ülkeler Hangileri? 

Dünya çay raporu 2016 verilerine göre, çay üretiminde 2 milyon270 bin ton ile Çin birinci, 1milyon 210 ton ile Hindistan ikinci 475 bin ton ile Kenya üçüncü ,329 bin ton ile Sri Lanka dördüncü, 259 bin ton ile Türkiye'ye beşinci sırada yer alıyor . Bu ülkeleri 179 bin ton ile Vietnam, 129 bin ton ile Endenozya izliyor .

Çay Dünyasının Şampanyası: Darjeeling Çayı

Darjeeling çayı Himalayalar'ın eteklerinde denizden 2500 metre yükseklikte yetişir. Zarif, hassas, nazik ve naif olarak tanımlanan bu çay, çay aleminin şampanyası olarak adlandırılır ve çaylar arasında en kalitelisidir.

Demlikte Kalan Çayı Atmayın!

Çoğumuz demlikte kalan çayın hiçbir işe yaramadığını düşünerek atarız ancak sağlık için çok farklı şekillerde kullanılabilir. Demlikte kalan çayla bir pamuğu ıslatarak göz çapaklarından kurtulabiliriz ya da çok yağlı bir cilde sahipseniz demlikteki ılık çayla yüzünüzü ovuşturun ve durulayın. Daha sağlıklı bir cilde kavuştuğunuzu göreceksiniz.

Çay ve Diş Sağlığı

Çay diş sağlığını olumlu yönde etkiler. Doğal olarak florür içeren çay, diş makinesini güçlendirir ve ağızdaki bakterileri kontrol altına alarak plak oluşumunun azalmasına yardımcı olur.  Çay diş eti hastalıklarına karşı koruyucu özelliğe sahiptir.

Üzerine Kar Yağan Tek Çay

Çin, Hindistan ve Sri Lanka gibi ülkelerde çay bitkisi üzerine kar yağdığı için çay bitkisinde oluşan hastalıklar ve böcekler ile mücadelede kimyasal ilaçlar kullanılıyor. Dünyada çay üreticisi ülkeler arasında çay bitkisi üzerine kar yağan tek ülke Türkiye bu nedenle Türk çayında hastalıklar ve haşere oluşmadığından ilaçlama yapılmıyor ve Türk çayı dünyanın en organik çayı olarak kabul ediliyor.

Dört Kilo Yaş Yapraktan Bir Kilo Kuru Çay Çıkar

Çay temelde iki yöntemle üretilir. Bunlardan ilki Rize çayının da çoğunlukla üretildiği Ortodoks yöntemidir. Ortadoks çayların üretimi genelde 2 yaprak ve 1 filiz şeklindedir ve çay yaprakları özenle el ile toplanır. Çay üretiminin bir diğer yöntemi ise CTC olarak adlandırılan çay üretim tekniğidir. Bu çok daha hızlı olan üretim tekniği özellikle siyah çaylar için kullanılır. Bu üretim için çaylar genellikle makinelerle toplanır ve CTC üretiminde üretim sonucunda, çay yaprakları küçük yuvarlak bir şekil alır. Hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın yaklaşık dört kilo yaş yapraktan bir kilo kuru çay elde edilir.

 

www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet

2 Yorum

Bir cevap yazın