CATAHOULA LEOPAR KÖPEĞİ

 

 

Catahoula Leopar Köpeği, Amerika'nın Kuzey Lousiana bölgesinden gelen bir sığır çobanı köpeğidir. Günümüzde de Leopar köpeği, bir ev petinden daha çok çalışan bir hayvan olarak bilinir. Hareketli ve enerjik bir köpek olduğundan dolayı birçok agility ve engel yarışında başarı gösterirler.Amerika'ya yerleşen ilk Avrupalılar, oradaki ormanlarda bolca yetişen yaban domuzlarını avlamak için köpek arayaşına girdiler. Kızılderelerin etrafında dolaşan enerji dolu, ama insanlara karşı oldukça sevimli bir köpeği fark edip, kendi amaçları için üretmeye başladılar. Bu yerli köpeğin kanına Mastiff ırkları, iz sürücü köpekleri, Beauceronslar, hatta kızıl kurtlar bile karıştı ve sonunda bizim bildiğimiz Catahoula Leopar köpekleri çıktı. 1979 yılında Lousiana eyaleti bu köpeği eyaletin maskotu olarak seçerken, köpeğin resmi adı Lousiana Catahoula Köpeği oldu.

KİŞİLİK

Sıkı çalışan ve size her doğa sporunda yorulmadan eşlik edebilen bir köpek istiyorsanız, Catahoula tam size göredir. Yorgun bir gün geçirdikten sonra ailenizin sevimli köpeği olarak size mutluluk verebilir, gece ise huzurlu rüyalarınızın sadık bekçisi olabilir. Ailede diğer köpekler de varsa, Catahoula'nızla aynı cinste olmamasına dikkat edin. Boşa rekabete yol açmayın.

SAĞLIK

Genel olarak sağlıklı ve güçlü bir köpektir. Büyük köpeklerin problemi olan kalça displazisi bu patiye de dert olabilir. Ayrıca kalıtsal sebeplerden dolayı mavi gözlü bütün hayvanlarda sağırlık görülebilir. Catahoula'nın güzel gözünün bedeli de budur. Üreticiler bu sıkıntılara dikkat ederek yavru elde etmeye çalışırlar. Bu nedenden dolayı saf uk yavrularınızı her zaman güvenli kaynaklardan almaya çalışın. Bunlara ek olarak, Catahoula'nızı en büyük düşmanından korumanız sizin görevinizidr. Bu düşman ise obezitedir.

BAKIM

Catahoula'nın orta derecede dökülen tüyü kısadan orta uzunluğuna kadar değişir. Özellikle arka ayaklarda, kuyrukta ve göbek bölgesinde daha uzun tüyler mevcuttur. Fazla bakıma ihtiyacı yoktur. Haftada bir kere fırçalamak yeterlidir. Tırnak, kulak ve diş bakımınıda unutmayın.

EĞİTİM

Eğitime yavruyken başlamalısınız. Daha 6 haftalıkken bile onu öğrettiğiniz her bilgiyi sünger gibi içine çekebilir. 10-12 aylıkken okula gönderirseniz diğer köpeklerle de iyi geçinmeyi öğrenecektir. Fakat bu süre zarfında aşılarını da ihmal etmeyin. Kennel Cough (barınak öksürüğü) kanlı ishal gibi hastalıklar ülkemizde yaygındır ve bir yavru için öldürücü bile olabilir. Catahoula'yı sürekli meşgul etmeniz lazım. Bu aktif patinin bol bol aktiviteden ve sürekli insanlara yakın olmaktan başka bir isteği yoktur. Bir Catahoula'ya sahip olduğunuz zaman felsefeniz "en iyi köpek yorgun köpektir" olsun.

www.instagram.com/acikvnet

www.twitter.com/acikve_net

Bir cevap yazın