CANLI DİŞLERDE DİŞ BEYAZLATMA (AĞARTMA/BLEAGHIG)

Diş rengi; sadece estetik restorasyonlar için veya diş beyazlatma için doğru diş rengini seçmek zorunda olan diş hekimleri için değil, kendi gülüşlerini güzelleştirmek isteyen kişiler için de önemli bir konudur. İngiltere'de yetişkin popülasyonun yaklaşık %20'si mevcut diş renginden memnun değildir. Bu oran Amerika'da %34, Çinde şehirde yaşayanlarda ise yaklaşık %53'tür.

Diş renklenmelerin çok çeşitli sebepleri olabilir. Diş etkenlere bağlı renklenmeler, genellikle diş fırçası ve macununun aşındırıcı etkisi dışında kalan bölgelerde ortaya çıkma eğilimindedir. Sigara içilmesi, tanninden zengin (üzüm, kızılcık, yeşil çay gibi) yiyecek tüketilmesi, klorheksidin gibi bazı katyonik maddeler renk değişikliği riskini artırır. Diş Beyazlatma işleminden en iyi sonucun alabilmesinde, diş hekimin çabası kadar hastaların konu hakkında yeterli bilgiye sahip olması ve diş hekimi ile iş birliği yapması da çok önemlidir. Diş beyazlatmada kullanılan farklı yöntemler bulunmaktadır. Bunlardan birisi "Ofis Tipi Beyazlatma" sistemidir.  Canlı dişlerin ofis tipi beyazlatması (genellikle "power bleaching" olarak isimlendirilir), dişlerin &30-35 hidrojen pemksit veya karbamid peroksit kullanılarak daha açık bir renk alması için tasarlanmış prosedürlerdir. Bu prosedür en kısa sürede, en az diş hassasiyeti ile en yüksek beyazlatma etkisi sağlar. Ürünün özelliklerine göre beyazlatma süresi 30 ile 60 dakika arasında değişebilmektedir. Tedavi sürecinde, ağzın açık tutulması için dudak/yanak retraktörü kullanılmaktadır. Dişetleri, hidrojen peroksit jelinin irritan etkisinden bir bariyer ile korunur. Tedaviden önce ve sonra diş rengi tespit edilir ve kaydedilir. Diş beyazlatma, tüm tedavi şekilleri gibi bazı riskler ve sınırlara sahiptir. Ofis tipi diş beyazlatmada meydana gelebilen komplikasyonlar sık değildir ve genellikle ufak çaplıdır. Diş hassasiyeti muhtemel risklerden biridir. Beyazlatma süresi boyunca bazı hastalar diş hassasiyeti şikayeti yaşayabilir. Daha öncesinde hassasiyet şikayeti olmayan dişlerde bu normaldir ve genellikle hafiftir. Eğer önceden mevcut olan diş hassasiyetiniz varsa, bu işlemden önce diş hekimi bilgilendirilmelidir.

Diğer bir risk, dişeti ve yumuşak doku irnitasyonudur. Beyazlatma işlemi; dişetlerinde, dudaklarda veya yanak mukozanızda iltihabi reaksiyona sebep olabilir. Bu reaksiyon genellikle ağırtma jelinin bu dokularla temas etmesi sonucunda ortaya çıkar. Bunu önlemek için ağza koruyucu materyaller yerleştirilmektedir. Ancak her türlü çabaya rağmen nadiren de olsa bu tür irritasyonlar olabilmektedir.  Herhangi bir irritasyon meydana gelirse, genellikle etkisi hafif olmakta ve kısa sürede iyileşmektedir. Böyle bir durumda tuzlu su ile gargara yapılması rahatlatıcı olabilir.  Ofis tipi beyazlatma, en hızlı ve en etkili beyazlatma yöntemi olsa da farklı alternatifler de mevcuttur. Asitle aşınlandırma, asit/mekanik aşındırma, rezin infiltrasyon  tekniği gibi alternatif teknikler diş hekimi tarafından uygulanabilmektedir. Bu uygulamalar renklenmenin tipine göre seçilmelidir. Özellikle asit kullanılan yöntemler minede aşınmaya neden olduğundan vaka seçimi ve uygulamasından azami özen gösterilmelidir. Rezin infiltrasyon tekniğinin asıl amacı yeni başlayan çürüklerin tedavisidir.  Bu teknikle minenin hipokalsifikasyonu (mineral kaybı) sonucu olan tebeşirimsi görüntünün maskelenebilmesi, bu tarz renklenmelerde kullanımının yolunu açmıştır. Hasta tarafından uygulanabilen ev tipi, paint on veya beyazlatıcı diş macunları gibi altarnetif diş beyazlatma yöntemleri de mevcuttur. Ev tipi beyazlatma, diş hekimi tarafından hazırlanan, kişiye özel kalıplar kullanılarak hasta tarafından uygulanan bir sistemdir. Beyazlatma etsinin süresi kişiden kişiye değişir.  Beyazlığın kalıcılığı, dişlerin orjinal rengine bağlı olduğu gibi sigara veye renkli gıda (kahve, çay gibi) tüketme alışkanlıklarından da etkilenmektedir. Beyazlığın uzun ömürlü olması için, sigara tütün çiğneme veya elektronik sigara dahil tütün ürünlerinin kullanılmaması, kullanılıyorsa bırakılması önerilir.

http://www.instagram.com/acikvnet

http://www.twitter.com/acikve_net

 

Bir cevap yazın