Can sıkıntısına birebir evde yapılabilecek keyifli hobiler

Bugünlerde evde vakit geçirmeye bir hayli alıştık! Üstelik evde yapılacak şeyler konusunda da iyice ustalaştık. Ancak can sıkıntısı o kadar meret bir şey ki ne yaparsak yapalım daha farklı arayışlar içinde bulunuyoruz kendimizi.

Evet, evde kaldığın günlerde yapılacak şeyler çok fazla. Bu engin denize buyurun bir de bizim hazırladığımız liste ile kulaç atın. İşte kapsamlı evde edinilecek hobiler listesi...

Kaligrafi Sanatı 

 

El yazıma güveniyorum ve yaratıcılığıma hakim olamıyorum diyorsanız sizi buraya alalım. Yunanca iki kelimenin birleşimi ile oluşan bu sanat ‘güzel yazı’ anlamına gelir.  Kaligrafi  harfleri doğru aralıklarla simetrik, estetik ve zarif yazma sanatıdır. İslami kültürde bu sanata hat veya hüsn-i hat denir. Çin, Japon, Arap, İslami, Pers gibi çeşitleri olsa da en yaygın olanı Batı Kaligrafisidir. 

Hat sanatı Arap harfleri ve dini motiflerle yapılır. Kaligrafi ise Latin harfleriyle yapılır. Eğer bu hobi tam bana göre diyorsanız hemen bir kaligrafi kalemi edinin. İsteğinize göre kaligrafi eğitim kitapçığı ve kaligrafi özel kağıdı satın alabilirsiniz.   

 Yetişkin Boyama Kitapları   

Büyüdükçe sorumluluklarımız bir hayli arttı ve elimizden boya kalemleri de pek tabii düştü. Kağıda döktüğümüz renkli hayal dünyamızdan uzaklaştık. Omzumuzdaki yük arttıkça birçok aktiviteye vaktimiz kalmadı. Çocukken hepimiz boya kalemleriyle vakit geçirdik.

Ne çizdiğimizin önemi olmadan boya kalemleri ile güzel, eğlenceli bir dünya yarattık kendimize. Şimdi ise o huzurlu dünyadan eser kalmadı.

Ama artık günlük stresimizi azaltacak, bizi yoğun dünyamızdan kısmen uzaklaştıracak, sakinleştirecek ve odaklayacak yetişkin boyama kitapları mevcut. Renklerin yardımıyla iç dünyamızla olan bağlarımızı tekrar kurabiliriz. Boyama kitapları yalnızca çocuklar için değildir. Sanat terapistleri tarafından da yetişkin boyama kitapları önerilir. Sanat terapisi, hayal dünyamızın bizi tedavi ettiği bir yöntemdir. Zamanınızı boşa harcadığınızı düşünmeyin bir yetişkin boyama kitabı satın alın ve deneyin.

Günlük stresinizden uzaklaştığınızı, endişelerinizden arındığınızı ve yaşadığınız travmatik olayların etkilerinin azaldığını göreceksiniz.    

Online Dersler Almak    

Hepimizin kendimizi geliştirmek istediği veya merak ettiği alanlar var. Eğer sizin de açılmak istediğiniz ilgi alanlarınız mevcutsa, kendinizi geliştirmek istiyorsanız, sahip olduğunuz bilgileri yetersiz görüyorsanız online dersler alabilirsiniz.

Böylece kişisel gelişiminizde bir adım daha ilerlemiş olacaksınız ve evden de düzen içerisinde planlı hareket edebilirsiniz. Ders saatleriniz, ödevleriniz olacağı için ev içerisinde de bir düzene sahip olacaksınız. İnternet teknolojisinden sonuna kadar faydalanmaya hazırsanız kendinize şu soruları yöneltin; Hangi alanda ilerlemek istiyorum? Kendimde hangi alanı yetersiz görüyorum? Hangi ders kişisel gelişimimde ilerlememe fayda sağlayacak?  vb.

Online alacağınız derse karar verdikten sonra online ders veren kursları araştırabilirsiniz. Ayrıca ücretsiz online ders veren kurslarda var. Ücretsiz kursları değerlendirebilirsiniz.   

Yabancı Dil Öğrenmek  

Bu alanı online ders alarak yapabileceğin gibi yabancı dil öğrenmeni sağlayacak birçok uygulama var. Yabancı dil öğrenmek düzen, kararlılık ve süreklilik gerektirir. Vaktinizi yabancı dilde şarkıları dinleyerek, yabancı dizi ve filmlerini Türkçe alt yazılı izleyerek geçirebilirsiniz.

Bu sayede yabancı dilinizi geliştirebilirsiniz. Elbette bu kadar basit değil fakat bunu bir düzen halinde istikrarlı bir şekilde yaparsanız mutlaka sonuç alırsınız. İlerde geliştirdiğiniz yabancı diliniz sayesinde yurt dışına gönül rahatlığı ile çıkabilirsiniz. Ayrıca iş ve sosyal hayatınızı da olumlu yönde etkileyecektir.   

3Doodler Art  

3D teknolojisi günümüzde hala gelişim göstermektedir. Bu gelişime 3Doodler yazıcı kalemleri kanıt olarak gösterilebilir. 3Doodler yazıcı kalemler diğer yazıcılardan farklı olarak bilgisayara bağlı değildir ve tasarlanmış bir çizim yoktur. 3Doodler kalemin kontrolü yalnızca sizdedir. 3Doodler pen bir güç kaynağı olmadan çalışmaz. Güç kaynağınız bağladığınız

3Doodler kaleminiz ısınarak içerisine yerleştirdiğiniz filament termo plastiğini eritir. 3Doodler kalemini ev dekorasyonlarınızda ve iş projelerinizde kullanabilirsiniz. Eğer tercih edersiniz 3D kalemler için tasarlanan kalıplar vardır bu kalıplarla sizde tasarımlarınızı oluşturabilirsiniz. 3Doodler yazıcı kalemini satın aldıktan sonra her şey sizin hayal gücünüze kalıyor.   

Enstrüman Çalmak  

Ruhumuzu dinlendiren düşüncelerimizi dizginleyen en etkili alanlardan biri müziktir. Müzik hayatımızın her zamanında karşımıza çıkan doğumdan ölüme yanımızda olan ruh eşimizdir. Biz müziği bıraksak bile müzik bizi bırakmaz. Herkesin çalmaya özendiği bir müzik aleti vardır. Ya kendimizde bunu yapabilecek gücü bulamamışızdır ya da buna vaktimiz bile olmamıştır.

Bahanelerinizi bir kenara bırakın ve hayalinizi süsleyen enstrümanı çalmak için gerekli bütün eylemleri gerçekleştirin. Zorluklarla karşılaşacağınız bu yolda asla pes etmeyin.

Ayrıca sizlere evde hangi müzik aletini çalabileceğiniz konusunda bir yazı önerebilirim. Müzik kursuna gitmeden çalmayı öğrenebileceğiniz müzik aletleri Belki enstrüman çalmak için sizi biraz olsun cesaretlendiririz ve evde çalmayı öğrenebileceğiniz müzik aletlerini keşfetmenizde yardımcı olmuş oluruz.   

Gravür Sanatı  

Taş, cam, ağaç, bakır, metal vb oyulabilen maddeden kalıpların üzerini oyma ve kazıma aletlerini farklı yöntemlerle kullanarak elde edilen resim veya yazıyı kumaş, kağıt vb ürünlere basma tekniği ile aktarılma sanatıdır.

Tarihi 15.yüzyıla kadar dayanan gravür sanatı aynı zamanda baskı türü olduğu için matbaacılık sektöründe de kullanılmıştır. Gravürü diğer sanatlardan ayıran özelliği çoğaltılabilir olmasıdır. Siz isterseniz cam, ahşap, metal ve taş üzerinde çalışarak ev dekorasyon ürünleri elde edebilirsiniz.

Var olan basit ürünleri (bardak, ahşap zemin, metal tabak vb) dileğinize göre gravür ile süsleyebilirsiniz. Günümüzde basit gravür örneklerini cam tabelaların üzerinde görebilirsiniz.

Gravür fazlasıyla el becerisi ve emek gerektirir. Bir gravür seti satın alarak dilediğiniz maddeden taban üzerine sanatınızı konuşturabilirsiniz.  

Makrome Örgü  

Makrome düğüm tekniği ile elde edilen tekstil türüdür. Düğüm atmak denizcilik sektöründe yaygındır ve denizciler tarafından uzun zamandır kullanılmaktadır. Çeşitli düğümler atarak desen oluşturulur ve bunun sonucunda saksılık, çanta, salıncak, duvar süsleri ve hatta elbise bile elde edilebilir.

Makrome hem sanat hem hobi hem de aksesuar üretimi alanlarına girmektedir. Sizde makrome ipi alarak makrome düğüm tekniklerini öğrenebilirsiniz.

Ek olarak askı, plastik kalıp, metal veya ahşap çubuk yardımıyla aksesuarınızı tasarlayabilirsiniz. Tasarımlarınızı boncuk, taş ve kumaş parçaları ile süsleyebilirsiniz. Hayal gücünüzü de işin içine dahil ederek bahçenizi, odanızı kısacası evinizi dekore edebilirsiniz. Kendi tasarımınızla çanta, cüzdan veya kıyafet elde edebilirsiniz.

Kendinizi bu alanda geliştirerek yaptığınız ürünleri satışa sunabilir ve bu alandan gelir elde edebilirsiniz. Makrome örgü ile para kazanabilirsiniz. Makrome örgü hafızanızı kuvvetlendirmenize, stresten uzaklaşmanıza ve el becerisi kazanmanıza fayda sağlayacaktır.  

Yemek Yapmak   

Bir yemeği yalnızca karnınızı doyurmak veya yaşamsal faaliyetlerinizi sürdürmek için yemiyorsanız bu hobi tam size göre demektir. Her yemeğin bir sanat olduğunu düşünüyorum. Siz de benim gibi bir yemeği yerken malzemelerini ve yapım teknikleri merak ediyorsanız evde edinebileceğiniz hobiler arasında en eğleneceğiniz alan yemek yapmak olacaktır.

Yemek yaparak hem sürekli hareket halinde olacaksınız ve öğrenmeye aç olan hafızanızı lezzetli bilgilerle dolduracaksınız. Mutfağınızda leziz yemekler çıkartmak kolay olmayacak ama sevdiğiniz lezzetlerle ve basit tariflerle başlayabilirsiniz. Böyle hem beslenme ihtiyaçlarınızı karşılamış olacaksınız hem de yeni hobinizle zihninizi stresten uzak tutmuş olacaksınız. Hem kim bilir belki bu alanda ilerlemek ister ve iyi bir aşçı olursunuz!  

Bitki Yetiştirmek  

Balkonunuzu ve evinizi koca bir bahçeye çevirmeye ne dersiniz? Bitki yetiştirmek ne kadar zor görünse de tamamen sabır ve emek gerektirir. Evinizde ışık alan bir yer bulduktan sonra işiniz daha kolaylaşıyor. Hatta isterseniz yiyebileceğiniz bitkileri de yetiştirebilirsiniz. Bitkilerinizi ister tohumdan isterseniz fide demeti ile yetiştirebilirsiniz. Yetiştireceğiniz bitkinin tüm özelliklerini öğrenip bakımını ona göre yapmalısınız. Saksılarınızın altında bir delik olmasına dikkat edin. Aynı zamanda bitkilerinizi yetiştireceğiniz toprakların suyu hapsetmesine ve mineralli olmasına dikkat ederek satın alın. Bitkilerinizi sürekli gözlemlemelisiniz. Böylece neye ihtiyaçları olduğunu anlarsınız. Bu hobiye başladıktan sonra bitkileriniz çocuklarınız gibi olacak. Onlara isim verebilirsiniz. Bitkilerinizle konuşabilirsiniz. Sevginin dili yoktur.

Kanaviçe ve Nakış   

Kanaviçe seyrek dokunmuş keten kumaş üzerine ip yardımıyla yapılan işlemedir. İple çarpı işareti yapılarak elde edilir. Bu nedenle kanaviçeye ‘çarpı işi’ de denir.

El işleri için yapılan seyrek dokunan keten bezine kanave denir. Aman diyeyim sabırlı biri değilseniz kanaviçeye hiç bulaşmayın derim! Bu iş kesinlikle sabır ister. Kanaviçeden tablo, seccade, kolye ve masa örtüsü gibi ürünler elde edebilirsiniz. Bu tamamen sizin hayal gücünüze kalmış. Kanaviçe seti alarak işe koyulsanız iyi edersiniz. Hadi görsel zekanızı ve el becerilerinizi kanaviçe ile konuşturun!  

Ahşap Oyma Sanatı   

Ahşap zemin üzerine yapılan çizimi ahşap oyma aletleriyle istenmeyen yerlerinin yontulmasıyla ortaya çıkan oyma sanatıdır. Böyle bir hobiniz yoksa ve yeni başlıyorsanız at kestanesi, limon, çam, söğüt ve huş gibi yumuşak ağaçları tercih edebilirsiniz. 

Ahşap oyma aletlerinizi temin edin. Maske, gözlük ve eldivensiz çalışmaya kalkmayın. Seçtiğiniz ahşap zemin üzerine çiziminizi yapın ve oyma işlemine başlayın. Evinize aksesuar ve mutfak malzemelerinizi kendiniz yapın. Bu arada hırsınızı ve stresinizi ahşaptan çıkarınca bu hobiden vazgeçmeyeceksiniz.    

Kod Yazmak-Yazılım Programlamak   

Yalnızca erkeklerin ilgisini çeken bir hobi olarak görünse de bilişim günümüzde kadınların pek meraklı olduğu bir alan haline geldi. Bu alanda ihtiyacınız olan tek şey bir bilgisayar. Evinizden kolaylıkla kod yazabilirsiniz. Kod yazarak web sitesi, oyun ve uygulama geliştirebilirsiniz. İsterseniz bilgisayarda isterseniz mobil cihazlarda uygulamalar yazabilirsiniz.

Kendinizi geliştirirseniz kod yazarak para kazanabilirsiniz, gelir elde edebilirsiniz. Kodlama öğrenmek için internetten faydalanabilirsiniz. Online ücretsiz derslere kayıt yaptırabilir veya Youtube üzerinde kodlama eğitimi videolarına ulaşabilirsiniz.   

Protez Tırnak ve Oje Sanatı (Nail Art)  

Güzellik ve bakım sektörü öyle gelişti ki sürekli yenilikler ortaya çıkıyor. Kadınların çoğu tırnak görünümüne fazlasıyla önem veriyor ve özen gösteriyor. Protez tırnak ise manikürü gölgesine alarak kadınlara sağlıklı ve estetik tırnak görünümü kazandırıyor. Kalıcılığı ise uzun süreli devam ediyor protez tırnak uygulamasının.

Kadınlar manikür ve oje işlemlerini evde yapabiliyorlar. Peki ya protez tırnak evde yapılabilir mi? Tabi ki, evet. Protez tırnak seti satın almanız yeterli. Tabi bu set biraz pahalı gelebilir fakat bu setle yapabileceğiniz tırnakları güzellik merkezinde yaptırmanızla karşılaştırdığınızda setin daha uygun olduğunu göreceksiniz. Tabi bu işlem ‘ben uğraşamam ya’ diyenler için değil. Bu alana ilgi duyanlar, bakımını evde yapmayı sevenler ve hobi edinmek isteyenler için.

Yalnızca bu kadarla sınırlı değil evde protez tırnak yapımı, bu işin bir de istediğiniz zaman süslemesi ve süslemesini değiştirmesi var. Setin içindeki nail art ürünleri yeterli gelmezse nail art malzemeleri satın alıp tırnaklarınızı dilediğiniz gibi süsleyebilirsiniz. Her şey tamamen sizin zevkinize kalmış durumda. Oje sanatınızı beğenmediğinizde, sıkıldığınızda ya da kıyafetlerinizle uyumlu olmadığında güzellik merkezine gitmeye gerek kalmadan hemen değiştirebilirsiniz

Takı Yapmak  

Bu başlık için fazla söze gerek yok diye düşünüyorum. Takı takmayı seviyorsanız hiç durmayın kendi takılarınızı tasarlamaya başlayın. Takı uçları, takı aparatları, boncuklar, kolye uçları, klips ve kancalar, zincirler, misina, kurdele, tel, deri gibi daha sayamadığım birçok malzeme ile istediğiniz takıları tarzına göre tasarlayabilirsiniz. Bu tamamen sizin zevkinize kalmış durumda. Dostlarınıza, sevgilinize kısacası tüm sevdiklerinize yaptığınız takıları hediye edebilirsiniz. Belki tasarladığınız takıları bir gün satmaya karar verirsiniz. Tabi biz şimdilik hobi edinmeye bakalım!  

3 Yorum

  1. Cok guzel. Gravur sanati ogrenmeye baslayacagim anlatiminiz cok ilgimi cekti cok tesekkurler

Bir cevap yazın