Çamfıstığı Nedir? Çamfıstığı Ağacının Özellikleri Nelerdir?

Çamfıstığı Nedir?

Çamfıstığı, Akdeniz ülkelerinde doğal olarak yetişen ya da insan eliyle yetiştirilen fıstık çamının (Pinus pinea) yenebilen tohumları.

Çamfıstığı Ağacının Özellikleri Nelerdir?

En geniş coğrafi dağılımını Türkiye'de gösteren fıstık çamı özelikle Batı Anadolu'da; Bergama, Antalya, Aydın, Muğla gibi illerde geniş ormanlar oluşturur. 15-20 m'ye kadar boylanabilen bu ağaçlar 20-25 yaşından sonra çamfistığı üretimine uygun duruma gelir. Başka ülkelerde P. cembra ve P. gerardiana gibi çeşitli çam türlerinden de fıstık elde edilmektedir. Çamfıstığı üretimi için, olgunlaşan kozalaklar ağaçtan düşürülerek güneşli bir yere serilir; sıcağın etkisiyle açılan kozalaklardan kalın kabuklu tohumlar çıkarılır ve iç fıstığın parçalanmaması için kabuklar suyla yumuşatıldıktan sonra kırılarak içindeki fıstık ayrılır. Üstündeki ince zarı temizlenen fıstık kurutulur ve kullanıma hazırlanır.

Kasım ayında başlayan kozalak toplama işlemi Mayıs ayına kadar devam ediyor. Haziran ve Temmuz aylarında toplanmış olan kozalaklar güneşe seriliyor. Güneşte kuruyan kozalaklar lale gibi açıldıktan sonra ise fıstıklar patoz makinesiyle çıkartılıyor. Dünyanın en kaliteli çamfıstıkları İzmir Bergama Kozak yaylasında üretiliyor.

Krem renginde ve 1,5-2 cm uzunluğundaki çamfıstığı yağ (yüzde 46), protein ve selüloz içerir; çeşitli yemeklerin, tatlı ve pastaların yapımında kullanıldığı gibi, ayrıca bal ile ezilerek kuvvet verici macun hazırlanır.

Çamfıstığı Türkiye'de en çok Kozak ve Madra dağlarından elde edilir. Yıllık 300 ton dolayında üretildiği sanılan ürünün büyük bir bölümü ihraç edilir. Çamfıstığı en çok Avrupa ve Arap ülkelerine ihraç ediliyor.

Çamfıstığı fiyatı 2019 yılında altınla yarışır bir hale geldi. Bu yıl verimin düşük olmasından dolayı çamfıstığı fiyatları 1000 liraya kadar ulaşmış durumda.

Bu doğal dağlarda yetişen çamfıstığının besleyici değeri yüksek olmasının yanında birçok faydası da bulunuyor.


Bir cevap yazın