Çam Esansı Nedir? Çam Esansı Nerelerde Kullanılır?

Çam Esansı

Çam ağaçlarından elde edilen, renksiz ya da açık kehribar renginde, kendine özgü bir kokusu olan sıvı uçucu yağ.

Çam Esansı Nedir?

Aynı özellikleri taşıyan, çam kokusundaki bireşimsel (sentetik) bir yağa da çam esansı denir.

Çam Esansı Nerelerde Kullanılır?

Çam esansı, zamk ve reçine gibi bazı maddeler için çözücü, tıpta dezenfektan olarak kullanılır, oda spreyi gibi koku verici karışımlara katılır; ayrıca böcek ilaçlarının, deterjanların, sıvı sabunların, ıslatıcı ve emülsiyonlaştırıcı maddelerin, mumların, köpük önleyicilerin ve kumaş temizleyicilerin üretiminde, kurşun ve çinko cevherlerinin yüzdürülerek arıtılmasında yararlanılır.

Temel üretim yöntemi, çam odununun buharla damıtılıp uygun bir çözücüyle özütlendikten sonra yeniden buhar ya da ayrımsal damıtma işleminden geçirilmesidir; bu amaçla çeşitli çam türlerinden, özelikle P. palustris'ten yararlanılır. Ayrıca, çeşitli çam türlerinin kozalak ve yapraklarından damıtma yoluyla ya da kütüklerinden çözücü ve buharla özütleme yoluyla benzer özellikte çam esansları elde edilir. Bireşimsel çam esansı ise, terpen hidrokarbonlarının terben alkollerine dönüştürülmesiyle üretilir.

Kimyasal olarak, çam esansının temel bileşeni halkalı terpen alkolleridir. Suda çözünmez, alkol ve öbür organik çözücülerde çözünür ve 200°C-220°C'de kaynar.

 

Bir cevap yazın