Çam Düdüğü

Genel olarak Denizli'nin Acıpayam Beyağaç Çameli Kale Tavas ilçeleri ve köylerinde imal edilen nefesli bir enstrümandır. Çam düdüğünün yapımı sırasında uygun bir bıçak olması yeterlidir yapımı için başka bir alete ihtiyaç duyulmaz.

Diğer adı gizli düdük olarak geçmektedir. Çobanlık yaşamına bağlı olarak ortaya çıktığı düşünülmektedir genel olarak çamın tekniği ve yapısı itibariyle sipsi enstrümanına benzese de bu enstrüman farklıdır teke yöresinde sıklıkla kullanılan üç telli bağlamab, cura kabak kemane gibi diğer enstrümanlar ile uyum sağlandığında nefesli halk sazlarımız arasında gösterilebilir.

Çam düdüğüne gizli düdük denmesinin nedeni ise orman içinde tepenin bir tarafında çalındığında bu tepenin diğer tarafından duyulmamasıdır.

Çam düdüğünün özellikleri nelerdir?


İki bölümden oluşur 1. bölümü teke yöresinde karga adı verilen kamıştan yapılmaktadır. Ana yüzünde 5 ve arka yüzünde bir delik bulunur. Toplam uzunluğu 25 30 santim aralığındadır. 2. bölümü ise bu kamışın üzerine takılan çam ağacının ince dalının kabuğudur. Bu kabuğa bölme sipsi de denmektedir. Çam ağacından yapılan bölüm için sadece ilkbaharda yeni sürgün bağlar kullanılmaktadır. Uygun ölçülerde kesilen çam sürgünü enine kesilir ve düzgün bir zeminde bu bölüme bıçakla uygun sertlikte kabuk parçalanmadan vurularak dövme işlemi yapılır bu sayede kabuk ağaçtan sarılarak alınır. Islatılır ve başparmak ve işaret parmağı ile ağız kısmına baskı uygulanarak uygun şekle getirilir ve kargı (kamış) ucuna takılır.

Bu enstrümanın üzerinde çam dalının kabuğu zamanla kurduğunda belirli aralıklarda değişmesi gerekmektedir.  Ülkemizde teke bölgesine özgü bir enstrüman olup çobanlık yaşamının bitmesi sebebiyle yapan ve çalan kişi sayısı azalmıştır.

Kendi düğünü imal eden ve en güzel şekilde icra eden Hayri Dev bu kültürü en iyi şekilde yaşattığı ve sahip çıktığı gerekçesi ile UNESCO tarafından 2008 yılında yaşayan insan hazinesi olarak seçilmiştir şimdilerde çam düdüğü  yapma geleneğini ise oğlu Bayram Dev devam ettirmektedir.

 

 

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net
.

Bir cevap yazın