Çalışan Gazeteciler Günü İlk Ne Zaman Kutlanmıştır? Çalışan Gazeteciler Günü Neden 10 Ocakta Kutlanıyor? 

Çalışan Gazeteciler Günü İlk Ne Zaman Kutlanmıştır? 1961 yılından beridir yalnızca ülkemizde kutlanan bir gündür. Amaç bu mesleği yapanları onurlandırmak veya mesleği yapanlara saygı duymaktır. Gün, 1971 yılına dek "Çalışan Gazeteciler Günü" olarak kutlanmıştır.

1971'de ise ülkede askeri müdahale yaşanmış bu müdahaleyle gazetecilerin bazı hakları kısıtlanmıştır. Müdahele bittikten sonra gazeteciler haklarına geri almış ve bayram 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü adıyla kutlanmaya devam etmiştir. Çalışan Gazeteciler Günü Neden 10 Ocakta Kutlanıyor?  Günün 10 Ocak olarak seçilme nedeni ise şöyledir. 1961 yılında gazetecilerin bazı haklarını güvence altına alan 212 sayılı kanunun 4 Ocak'ta çıkmış olması fakat Resmi Gazetede yınlanış tarihinin 10 Ocak olmasından dolayıdır.

Kanuna gelinecek olursa; Kanunda gazetecilerin iş sözleşmelerinin yazılı olarak yapılması ve sözleşmelere işin türü ve ücret miktarı da yazılacaktır. Fakat bu yasayı, Akşam, Hürriyet, Cumhuriyet, Milliyet, Tercüman, Vatan, Dünya, Yeni İstanbul ve Yeni Sabah gazetelerinin patronları işlerine gelmediği için kabul etmemiştir. Kabul etmemelerinin bir diğer gerekçesi ise 195 ve 212 sayılı yasanın sakıncalar doğuracağıdır. Patronlar bu nedenle ortak bir kararla 3 gün boyunca gazete çıkarmazlar. Bu gelişmeler üzerine gazeteciler ise boykot boyunca Basın adında bir gazete çıkarırlar. İşte bugün ilk olarak Çalışan Gazeteciler Bayramı, ardından ise Çalışan Gazeteciler Günü olarak kutlanmaya devam etti.

 

www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet

Bir cevap yazın