BUZLU ÇAY NASIL DEMLENİR?

Sıcak yaz günlerinde serinlemeye mi ihtiyacınız var? Bir bardak buzlu çayla yazınızı keyiflendirebilirsiniz. İngilizcesi "iced tea" olan ve dünyanın farklı noktalarında içine farklı ürünler katılarak hazırlanan buzlu çayın yapımı oldukça kolay ve karşınızda çok sayıda çeşit imkânı var! Öncellikle, siyah çayınızı her zamanki gibi demleyin ve bir sürahiye boşaltın. Eğer çayınıza şeker ilave edecekseniz sıcakken ilave edin ve karıştırın. Çayınızda daha kuvvetli bir nane tadı istiyorsanız sürahide soğurken naneleri ekleyin. Çay hala ılıkken içine limon dilimlerini ekleyin. Soğuması için çayınızı buzdolabına koyun. Servis sırasında taze fesleğen ve nane yapraklarıyla buzlu çayınızı renklendirin.

Meyvelerle çayınızı taçlandırın

İsteğe göre en sevdiğiniz meyvelerle buzlu çayınızı tatlandırabilirsiniz. Ananas, şeftali, elma, çilek ve kivi gibi meyveleri çayınızın içinde bir kaç saat bırakarak mis gibi kokulu bir karşım elde edebilirsiniz. Birbirinden farklı ve leziz buzlu çay tarifleri uygulamak tamamen sizin becerenize kalmış. Hayal gücünüzü kullanın ve lezzet sınırlarını zorlayın.

Şeftalili buzlu çay nasıl hazırlanır ?

Şeftalili buzlu çay için ihtiyacınız olan şeyler bir miktar şeker. 2 adet şeftali ve demlenmiş siyah çay. Önceden demlediğiniz ılık siyah çaya isteğe göre şeker ilave edin ve şeker eriyinceye kadar karıştırın. Ardından dilimlediğiniz, şeftali parçalarını çayınıza katın ve 20-30 dakika soğumaya bırakın. Oda sıcaklığına ulaşan karışımınızı bir süre 1-2 saat kadar buzdolabında bekletin. Şeftalilerin aroması bu süre de çayınıza geçecektir. Bu sürenin ardından çayınızın içine buz küpleri atıp nane ile süsleyerek servis edebilirsiniz.

 

http://www.instagram.com/acikvnet

http://www.twitter.com/acikve_net

 

Bir cevap yazın