Buzdolabının Kokusu Nasıl Giderilir?

Gıda maddelerinin ve farklı kokularının karıştırılmasıyla, bazen birçok insanın buzdolaplarını kokudan uzak tutmakta zorluk çektiği, özellikle de tüm bozulmuş yiyeceklerden kurtulmayı unutmaları durumunda, buzdolabı için istenmeyen kokular oluşabilir. Buzdolabında ana nedenini bilmeden küflü kokular hissebilir ve daha sonra uzun arama süreci sorunun ana kaynağını bulmaya başlarız. Bu yazımızda buzdolabının kokusunu gidermek ve gelecekte geri dönüşünü önlemek için etkili yollar öğreneceğiz. Buzdolabından koku nasıl gider? Dolap kokusu nasıl gider? Dolap nasıl temizlenir? 

Buzdolabının kokusundan kurtulmanın yolları nelerdir?

Buzdolabını tamamen temizleyin: Bu adım, çürümüş yiyeceğin elimine edildiği buzdolabının temizlenmesinde ilk ve gerekli adımlardan biri olarak kabul edilir. Dolabınızı temizlerken buzdolabı kapağını açın ve elektrik akımı bağlantısı kesilmiş olarak tüm rafları temizleyin, çekmeceleri yıkayın ve tabanı silin.

Doğal deterjan kullanımı: Uzmanlar, buzdolabını temizlemek için kimyasalların kullanılması yerine, ılık suda çözünen kabartma tozu veya parlaklığı artıran su ile beyaz sirke karışımı gibi ev malzemelerinden kolayca yapılabilecek doğal malzemelerle temizlememizi önerirler.

Raflarda koku gidericiler bırakın: Kabartma tozu buzdolabında bırakılabilir ve temizlikten sonra kalan kokuları emmek için kullanılan bir tepsiye yayılabilir. Ancak temizlik tamamlandığında buzdolabının içinde bulunan kabartma tozundan kurtulduğunuzdan emin olun. En güçlü kokuları gidermek için yarım bardak kabartma tozuna bir çorba kaşığı vanilya ekleyip kullanabilirsiniz ve buzdolabının içinde tutulabilen diğer doğal koku gidericiler ise kuru kahve, beyaz sirke, odun kömürü briketleri ve yulaftır.

Aktif oksijen cihazının kullanımı: Oksijen hoparlörü, havadaki hoş olmayan kokulara neden olan safsızlıkların giderilmesine yardımcı olur ve etki mekanizması, oksijen moleküllerini O3 oluşturmak için aktive etmektir ve bu süreç, fırtınalar hareket ettiğinde ve atmosferdeki oksijen şarj edildiğinde doğal olarak meydana gelir. Oksijen cihazı aynı mekanizmaya sahip ancak çok daha küçük bir aralığa sahip olduğu için O3 hava temizleyici ve buzdolabı rafına yerleştirildikten sonra gıdaları üç haftaya kadar daha uzun bir süre taze tutar.

Üreticiyle iletişime geçin: Buzdolabınız hala yeniyse ve üreticiden bir garantiye sahipse, koku ürünün kendisindeki bir kusurdan kaynaklanıyorsa, onlarla iletişime geçilebilir ve burada buzdolabındaki evaporatör sisteminin doğrulandığı onaylanırsa, ücretsiz olarak tamir etmek veya değiştirmek şirketin sorumluluğundadır. Çalışmıyor ve parçalarında kokuya neden oluyordur.

Buzdolabının kokusunu gidermek için doğal malzemeler nelerdir?

Kahve: Kahve her zaman ferahlatıcı bir koku olarak kabul edilir ve buzdolabındaki bir tabağa toz kahve koyarak kokuları emme kabiliyeti ile de bilinir, ancak kötü koku kaynağına ulaşamaz, bu nedenle kullanılabilecek hızlı çözümlerden biridir.

Kabartma tozu: Kabartma tozu, kokuları ortadan kaldıran ev malzemelerinden biri olarak kabul edildiğinde, kahvenin erişilememesi durumunda, kabartma tozu buna mükemmel bir alternatiftir. İç mekanı temizledikten sonra, küçük bir kutu kabartma tozu açabilir ve buzdolabının raflarından birine yerleştirebilirsiniz, bu da askıdaki kokuları giderir ve bir süre geri dönmesini önler.

Beyaz sirke: Sirke, ev hanımları tarafından kullanılan iyi bilinen sezgisel bir malzemedir. Çünkü sirke ve sudan oluşan bir çözelti oluşturarak ve buzdolabının raflarını silerek, kokunun giderilmesi sağlanır.

Vanilya veya limon: Kötü koku kaynağını çıkardıktan ve buzdolabını içeriden temizledikten sonra, vanilyanın bir kısmını pamuk üzerine koyarak ve buzdolabı raflarını silerek, limon dilimler halinde kesilebilir ve buzdolabına yerleştirilebilir. Böylelikle koku problemi daha da kötüleşmez.

Karanfil: Bir miktar karanfili bir parça limon veya portakalın içine ikiye kesildikten sonra kuruyana kadar buzdolabına koyun.

Patates: Patatesler hoş olmayan kokuları ortadan kaldırdığından, soyarak buzdolabına yerleştirin. Patatesleri her iki ila üç günde bir değiştirin.

Yulaf: Tüm hoş olmayan kokuları emmek için küçük bir avuç yulaf yeterlidir.

Kömür: Kömür, buzdolabına birkaç gün boyunca aktif bir kömür tabakası koyarak buzdolabının kokusunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Burada, yukarıdaki hususların yararlı ve toksik olabileceğini belirtmek gerekir, ancak putrid kokularını gidermek zaman alır ve gerekirse, bu yöntemlerden biri veya daha fazlası, kokuların tamamen giderildiğini hissedene kadar birkaç gün içinde tekrarlanabilir ve yiyecekleri tutmak da önemlidir. Kötü kokuları emmesini veya gelecekteki kokulara katkıda bulunmasını önlemek için buzdolabının içinde sıkıca kapatın.

Buzdolabı kokusu için ipuçları

*Buzdolabını temiz tutmak ve çürüyen kokulardan korumak için aşağıdakilere dikkat edilmelidir:

*Sebze ve meyveleri üst raflarda tutun. Kötü ve çürük olduklarında göz önünde olması için çekmecelerde saklamaktan kaçının.

*Artıkları hava geçirmez kaplarda saklamak ve açık kaplarda tutmaktan kaçınmak. Bu yöntem yiyecekleri birbirleriyle kokuları karıştırmadan uzun süre uygun tutar.

*Buzdolabındaki yiyeceklerin son kullanma tarihini sağlayın ve bu, yiyeceğin yenilebilir veya bozulmuş olup olmadığının belirlenmesinde zaman kazandıracaktır.

 

Bir cevap yazın