BÜYÜK TEHLİKE: OYUNCAKLARDA FİTALAT VE AĞIR METALLER

 

Çin'den oyuncak değil yüzbinlerce zehir ithal ettiler. İstanbul Gümrük Muhafaza Müdürlüğü ekipleri, Çin'den ithal edilen metal çerçevelerin bulunduğu 4 konteyneri incelemeye aldı.

 

Gümrük Muhafaza Müdürlüğü ekipleri, ithalatçı firma tarafından, içinde metal çerçeve olduğu beyan edilen 4 konteyneri tek tek açarak fiziki olarak incelemeye aldı. Yapılan incelemelerde konteynırların ilk iki sırasında plastik çerçeve sıraladığı, arkalarına ise yüzbinlerce kaçak oyuncağın gizlendiği ortaya çıktı. Laboratuvar testinde gerçekler ortaya çıktı.

İstanbul Gümrük Muhafaza Müdürlüğü ekipleri, oyuncakların numunelerini sağlık açısından bir tehdit içerip içermediğini belirlenmesi için İstanbul Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü'ne bağlı İstanbul Laboratuvar Müdürlüğü'ne gönderdi. Laboratuvar testlerinden ise şok edici sonuçlar çıktı. Yüzbinlerce çocuğun eline alıp kucaklayacağı oyuncakların ; kanser, kısırlık, üreme bozukluğu ve sinir sistemi bozukluklarına yol açan yüksek miktarda "azo boyar" maddeler, fetalet ve ağır metaller içerdiği belirlendi.

HEPSİ İMHA EDİLECEK

Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı, Çin 'den ülkemize kaçak olarak sokulmaya çalışırken yakalanan kanserojen içeren oyuncaklarla ilgili soruşturma başlattı. Yasa gereği kaçak eşyalar Gümrük Bakanlığı Tavsiye Hizmetleri Genel Müdürlüğünde ihale ile satılıyor. Ancak sağlık açısından çok zararlı olan bu oyuncakların imha edileceği öğrenildi.

'OYUNCAKLARIN YÜZDE 5'İ KAÇAK '

Türkiye oyuncakçılar Derneği Başkanı Yakup Kireçci, Türkiye'nin oyuncak ithal eden bir ülke olduğunu belirterek, "425 milyon dolarlık oyuncak ithal ettik. Bu ürünleri, gümrüklerde Gümrük Bakanlığı ve Ekonomi Bakanlığı denetliyor. Bir sorun varsa bu ürünler ülkeye kabul edilmiyor" dedi. Türkiye'ye giren oyuncakların %5 kaçak olduğunu söyleyen Kireççi, "Bunlar, başka ürün adı altında yurda sokulmaya çalışılıyor. Ortaya çıktığı zamanda ithalatı yapan firmaya soruşturma açılıp cezai işlem uygulanıyor. Anne babalar oyuncak alırken güvenilir mağazaları seçmeli. Sokak tezgahlarından alınacak oyuncaklar tehlike arz ediyor" diye konuştu.

TÜRKİYE 'YE GELENLERİN YÜZDE 80' İ ÇİN'DE ÜRETİLİYOR

Türkiye'nin yanı sıra dünya pazarında Çin'in piyasaya hakim olduğunu söyleyen Yakup Kireççi, "Türkiye'ye giren oyuncakların yüzde sekseni Çin'de üretiliyor. Avrupa'da ise bu oran %87.5 'e kadar yükseliyor. Çin'de üretilmesi oyuncakların kalitesiz olduğunu göstermiyor. Oyuncak üretiminde söz sahibi olan birçok marka, üretim maliyetlerini düşürmek için fabrikaları Çine taşıdı "diye konuştu. Çocuklarımıza oyuncak aldığımızı zannediyoruz ama aslında almıyoruz diyen Kireççi şöyle devam etti :" Oyuncak, çocuk sorun çıkarmasın diye alınmamalı. Çocukların hayal gücünü artırmak ve kas gelişimine yardımcı olmak için alınmalı. Avrupa'da bir çocuğa 400 dolarlık oyuncak alınırken Türkiye'de bu rakam 40 dolar."

 

www.instagram.com/acikvnet

www.twitter.com/acikve_net

 

Bir cevap yazın