Kahvaltı Yapmalı mı? Yapmamalı mı?

Kahvaltı etmeli mi, etmemeli mi? Sorunun cevabını bulmak için en başa dönüyoruz.

DURUM KARMAŞIK

Kahvaltı hakkında hala öğrenmemiz gereken birçok şey var. Görünen o ki durum, kişiden kişiye değişiyor. Journal of Physiology de yapılan bir araştırmada, kahvaltı yapmayan zayıf kişilerin, ancak obez kişiler de durum farklı. Bu grupta kahvaltıyı atlamak negatif etkide bulunmuş ve yağ hücrelerinin insüline karşı daha dirençli gelmesine neden olmuş.


Sonuç mu? Doğal eğiliminiz kahvaltı etmemek yönünde ise, bu sizin için işe yarayabilir. O nedenle kendinizi kahvaltı etmek için zorlamaya gerek yok. Vücudunuz daha uzun süre çalışmak için yakıt bulacaktır. Kahvaltı etmeyeceğinizi düşünmüyorsanız, olabildiğince sağlıklı bir kahvaltı tercih edin ve eğer kilo probleminiz varsa, kahvaltı ederek ve etmeyerek kendiniz için en iyisini keşfetmelisiniz. Yine de Schener; “Acıkmanın,  vücudunuzun yakıta İhtiyaç duyduğunun en büyük göstergesi olduğunu unutmayın”  diyor. Kalori ihtiyacının yüzde 20-25’ini kapsaması (kadınlar için 400-500 kalori) yine de asıl önemli olan, bu kalorilerin hangi besinlerden oluştuğu, kahvaltı gün ortasında daha fazla acıkmanıza neden oluyorsa, çok fazla hızlı salınmalı karbonhidrat alıyorsunuz demektir. Mısır gevreği gibi besin en kısa zamanda çok enerji verir ama sonrası acıkmaya ve gün boyunca atıştırma eğilimine neden olur. Bond  kahvaltıdaki karbonhidratlar yavaş salınımlı ve yüksek lifli olmalıdır . Tam tahıllı gevrekler, lapalar ve tam tahıllı ekmekler tercih edilmeli diyor; sonrasında bunları bazı meyvelerle, protein kaynağı olanları süzme yoğurtla ve kuruyemişle destekleyebilirsiniz. Böylece sabahları kan şekeriniz daha istikrarlı olur.

Ekmek üstü yumurta doğru bir tercih olabilir ama geleneksel proteine  bağlı kalmak yerine tavuk, somun veya tofu da işe yarayacaktır. Bunlar pastırma ve sosise oranla doymuş yağ açısından daha fakirdir. Ne seçerseniz seçin kendiniz için doğru olanı uygulamakta farklı şartlar için farklı durumlar uygun kahvaltıları kutuda görebilirsiniz.


Diyabet riski azalıyor. 2017 yılında Jarnual of the American college of Cardiolognin yaptığı araştırmada, kahvaltı etmemenin arterlerde plak biriktirme ile sertleşmeye ve daralmaya neden olduğu sonucuna varılmış. Circulation adlı dergide yayınlanan araştırmadaysa, güne başlarken bir şeyler yemeyen erkeklerde koroner kalp hastalıkları riskinin yüzde 27 arttığı gözlenlenmiş ve üstelik bu araştırmalar, mısır gevreği şirketleri tarafından desteklenmemiş. İyi bir kahvaltı zihinsel sağlığınıza da olumlu etkiler de bulunuyor yılda 2017 yılında Appetite adlı dergide yayınlanan araştırmada 200 bin Güney Koreli çalışmaya katılmış. Haftada 5 gün kahvaltı etmeyenler depresyondan en fazla etkilenen grupmus ve yaş ilerledikçe, durum daha da kötüleşmiş. Araştırmacılar, vücudun benzinsiz kalmasına stres hormonları adrenalin ve kortizol ile cevap vermesini bunun da beyninin kendini iyi hissetme hormonu olan serotonini kısıtlanmasına bağlıyor. Yapılan bu araştırmada sosyal ekonomik faktörlerin de rol oynadığı unutulmamalı. Kahvaltı yapmak yeterli besin almanızı sağlıyor. Kahvaltı, hazırlaması kolay ve kontrolü bir öğündür diyor. BDA sözcüsü Helen Bond. İdeal olan lif, demir ve kalsiyum yeterli şekilde almaktır. Araştırmacılar bir gün kahvaltı edilmediği takdirde bu besinlerin daha sonra gün içinde alınmasının zor olduğunu gösteriyor… diyor. Dr. Schenker eğer bir danışmanım sabahları kendini aç hissetmiyorsa ve öğlen sağlıklı besinler tercih ediyorsa, bunda bir sorun yoktur . Üstelik mutlu olurum çünkü uzun süre besin almanın da metabolik yararları olduğu biliniyor.

KAHVALTI ALEYHİNE

Kahvaltı etmemek veya geç saatte kahvaltı etme konusundaki en güçlü savunma, vücudun besin almadan geçirdiği sürenin kilo kontrolü ve diyabet anlamında sağladığı yararlar. ABD’deki salk endistürideki araştırmada bir gün içinde diledikleri kadar yemek yiyebilen ama gece 12 saat hiçbir şey yemeyen obezlerin sürekli yemeğe ulaşabilen farelerle oranla daha fazla kilo kaybettiği ortaya çıkmış. Budurum insanlarla uyarlanırsa, örnek olarak 22:00 de yemeği bıraksanız, ertesi gün 10:00’a kadar bir şey yememelisiniz. Aslında bazı araştırmacılar günde 18 saat besinsiz geçirmenin optimum olduğunu söylüyor. Birkaç klinik araştırma, insanların kahvaltı alışkanlıkların kilolarından direkt bir etkiye sahip olduğunu gösteriyor. The American Journal of Clinical Nutrition 2014 t00 kilolu veya obez kişinin katıldığı araştırmada 4 ay boyunca kahvaltıyı edip etmeyenler incelenmiş .İki grup arasında kilo vermedi herhangi bir fark gözlenememiş. Sabah spor yapıyorsanız da kahvaltı etmemek o kadar kötü görünmüyor, kas kazanmak veya atletik performansınızı arttırmak yerine kilo vermek veya kilonuzu korumak için spor yapıyorsanız boş mideyle spor yapmak daha hızlı kilo vermenizi sağlayabilir diyor. Spor beslenmesi Osmanlı ve the Complete Guide to Sports Nutrition adlı kitabın yazarı Anita Bean. Northhumbria Üniversitesi boş mideyle spor yapanların kahvaltı edenler oranı yüzde 20 daha fazla yağ yaktığını keşfetmiş aynı zamanda bu kişilerin gün içinde daha düşük bir iştah seviyesine sahip oluyor ve kahvaltının yerini doldurmak için daha fazla kalori almıyor.

KAHVALTIYI ATLAMAK , VÜCUDUN BESİNSİZ GEÇİRDİĞİ SÜREYİ ARTTIRIYOR Kİ BU DA DIYABET RİSKİNİ AZALTIP KİLO KONTROLÜNÜ SAĞLIYOR.”

Yulaflı ve kabuksuz meyveli smoothie. Bu antrenmanın hem öncesi hem de sonrası için. Enerji adında karbonhidrat ve kas yenilenmesi için proteini, hücre zararını azaltmak için de antioksidanlari barındırır. Bir gece önce bir muzu, biraz kabuksuz meyveyi, 50 ml az yağlı süt ve biraz yoğurdu bir çorba kaşığı yulaf ve karıştırın. Bardaga koyun ve gece soğumaya bırakın.

ZİHİNSEL PERFORMANS İÇİN..

2 tam tahıllı ekmek üzerine 30 gr kaju fıstığı ezmesi. Tam tahıllı karbonhidratlar beyin için glikoz kaynağıdır. Ancak fındık ezmesi gibi besinler (beyin dost yağlar, Demir ve B vitamini açısından zengindir. ) Kahvaltının gelişiminide düşürür. Böylece kan şekeri daha uzun süre istikrarlı olur.

YOĞUN BİR GÜN İÇİN…

Tohumlu lapa katı yumurta,  kızarmış ekmek ve kabuksuz meyve sağlam bir kahvaltı gün içinde öğle yemeği yemeyecekseniz tercih edin. Bu kahvaltıda protein, karbonhidrat lif sağlığı vitaminler mineraller bolca var.

KILO VERMEK İÇİN…

2 yumurtalı tam tahıllı ekmekten tost, araştırmalar, yumurtanın tok tutarak gün içinde alınan kalorileri azalttığını gösteriyor. Hatta yumurtanın etkisi ertesi güne kadar devam edebiliyor.Diyet sırasında yapılan 5 hata uzman diyetisyen Çağatay Köşkeroğlu yaklaşan yaz ile birlikte kilo vermek isteyenlerin yaptıkları büyük hatalara dikkat çekiyor, zayıflamanın öncelikle karar vermekten geçtiğinin altını çiziyor.

 

 

İşte kilo vermeye çalışanların yaptıkları en büyük 5 hata:

1 –Alınan kalori miktarını birden azaltılarak şok diyetler uygulamak kilo vermek için aç kalmayı bile göze alırız. Ne kadar aç kalırsak o kadar hızlı kilo verebileceğimizi düşününüz. Şok diyetler uygulamaya başlayan kişiler ilk günlerde bir kaç kilo verebilirler. Daha sonrasında işe bireyin aç kalmasına rağmen kilo vermesinin nedeni bireyin hem enerjisinin düşmesi hem de metabolizma hızının yavaşlamasından kaynaklanmaktadır.

2- Karbonhidrat içeren besinleri tüketmemek kilo aldıran besinler deyince akla ilk gelen şey karbonatlı besinlerdir. Şu unutulmamalıdır ki hangi besin grubunu tüketirsek tüketelim fazlası vücudumuza kilo olarak depolanacaktır. Karbonhidrat tüketimi hem vücuda enerji vermesi açısından, hem de vücudunun yapı taşı olan proteinlerin kullanmasında oldukça etkilidir bu yüzden karbonhidrat içeren besinler tüketmeliyiz fakat miktarına dikkat edilmelidir.

3 –Ara öğünler genelde tüketilmek istemeyen, tüketildikleri takdirde daha hızlı kilo verebilecekleri düşünülen ürünlerdir ara öğünler daha fazla kaloriden oluşmaktadır. Ara öğünlerin asıl amacı insanın iki ana yön arasında düşen kan şekeri seviyesinin sonucunu ortaya çıkacağı olan el ayak titremesi sinir bozukluğu ve bir sonraki öğüne çok yüklenme diye ortadan kalkmaktadır. Ara öğünler bireylerin metabolizmanın hızlanmasını sağlayacağından zayıflamalarına yardımcı olacaktır.

4-Su tüketimini azaltmak tartıda fazla çıkacağını ve vücutta ödem yapacağını düşünerek su tüketimini azaltmak oldukça yanlıştır.  Tüketiminin ödemin atılmasının da hızlanmasında ve vücut sağlığının iyileşmesi açısından oldukça önemlidir. Su tüketiniz zayıflamanın dışında kalp sağlığı böbrek taşlarının ortadan kalkması beyin sisteminin gelişmesi ve cilt sağlığı için de oldukça etkilidir.

5- Tek tip beslenme programları uygulamak tek tip beslenme programında cho, protein ve yağ alanının dengeli olmayacağından, sağlıklı beslenme anlayışının dışında çıkacaktır. Sağlıklı beslenmede kilo vermeden çok kilonun yağdan kaybedilmesi önemlidir. Tek  tip beslenme de bireyler kilo verebilirler fakat bir kilolar yağdan değil kasten kaybedilir. Sağlıklı bir şekilde kilo verebilmek için 4 besin grubunda tüketilmesi gerekmektedir.

 

 

www.instagram.com/acikvnet

www.twitter.com/acikve_net


Bir cevap yazın