BURUN TIKANIKLIĞI VE SOLUNUM YETMEZLİĞİ İÇİN PRATİK BİLGİLER

 

Koku alma organımız olan burunda beliren rahatsızlıklar genel sağlığımızı da etkileyebilir. Burnun sağlıklı olması genel sağlığı olumlu etkileyen bir durumdur. İnsanların özellikle alın ve başları terliyken rüzgara maruz kalmaları sonucu burun tıkanıklığına, burun kanallarının iltihaplanmasına sebep olabilir. Ama bazen sadece ayakların üşümesinden meydana gelen aşırı kan dolaşımı da burun tıkanıklığına sebep olabilir. Bu durum burun mukozasındaki aşırı kan dolaşımı sonucu ortaya çıkan bir tıkanıklıktır. Burnun rahat edebilmesi için ayaklara ılık su banyosu yapılması tavsiye edilir.

Burundaki sinüs boşluklarının çift veya tek taraflı iltihaplanması olarak ortaya çıkan Sinüzit hastalığının tedavisinde doktor kontrolü gerekir. Yüzücü hastalığı da denilen sinüzitin ilaçla tedavisinin yanı sıra şu önlemler de faydalıdır :

1-Sinüziti olanların başları terli iken soğuk rüzgara maruz kalmamaları gerekir. Bu nedenle ani ısı değişimli yerlerde devamlı bulunmamalıdırlar.
2 - Sigara içmemelidiller.
3- Şekerli maddelerden uzak durmalıdırlar.
4- Süt ve süt ürünlerini özellikle çok sıcak kullanmamaya, mümkünse az kullanmaya çalışmalıdırlar.
5- Sinüslerdeki ağrıyı dıştan krem masajı ile hafifletmelidirler.

Tramvalara Bağlı Koku Almanın Azalması

Koku alma bozukluğu koku sinirlerinin zedelenmesi ne de bağlı olabilir. Buruna olan darbelerde burundaki ödem geçene kadar iyi koku alınamaz. Ciddi beyin travmaları koku sinirlerinde kalıcı hasara neden olarak koku alma duyusunu tamamen ortadan kaldırabilir.

Burun dışı nedenlerde koku almayı etkileyebilir. Bazı romatizma ve tansiyon ilaçları ile Antibiyotikler kullanıldıkları süre içinde koku almayı engelleyebilirler.

Koku alma bozukluğunun en sık rastlanılan nedeni burun hastalıkları. Nezle ve grip gibi enfeksiyonlar birçok kimsede geçici bir süre için koku almayı bozabilir. Alerjik nezlede ise hastalık belirtilerinin tekrarlandığı dönemlerde koku alma duyusu azalır veya tamamen kaybolur.

A ve B 12 vitamini ve çinko eksikliği koku almayı bozar. Sigara tiryakilerinin burunları da iyi koku alamaz. Şeker hastaları, bulaşıcı sarılık hastalığı ve hormon bozuklukları olanların koku alma sorunları olabilir. Yaşlılıkta koku alma duyusu azalabilir.

Bu arada bazı araştırmacılar nezle ve grip solunum yollarında negatif hava basıncı oluşturduğundan üst çene darlıklarında, dolayısıyla bazıları ortodontik anomalilere neden olduğunu söylemektedirler. Burnun sağlıklı olması genel sağlığa olumlu etkileyen bir durumdur.

Burun dışı nedenlerde koku alma duyusunu etkileyebilir. Kadınlar erkeklere göre kokulara karşı daha hassastır. Özellikle de gebelik ve yumurtlama dönemlerinde daha duyarlı olurlar.

 

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

Bir cevap yazın