Burun kılları ne işe yarar? Burun kıllarını aldırmak zararlı mı?

Burun kılları, hassas solunum sistemimizi tahriş edici maddelerden ve enfeksiyonlardan korur.

Buruna giren havanın ısısının ayarlanması sağlar ve böylece ciğerlere soğuk havanın çekilmesini engeller.

Burun deliklerinin içindeki uzun kıllara "vibrissa' denir. Bu kıllar bir filtre gibi çalışır ve burna giren büyük parçacıkları nefes borusuna ya da boğaza kaçmadan yakalar.

Ayrıca vibrissaların yani bu büyük kılların yanında "sil' denilen mikroskobik tüyler bulunur. Siller yapışkan mukusu boğaza geri taşıyarak küçük parçacıkları ve mikropları yakalayan doğal bir filtre gibi çalışır. Bu sayede vücut bir çok hastalıktan korunmuş olur.

Yapılan araştırmalarda burun kıllarını aldırmayan kişilerin aldıranlara göre daha az astım hastalığına yakalandığı anlaşılmıştır.

Burun tamamen steril bir ortama sahip değildir ve burun kılları tehlikeli üçgen dediğimiz beyine açılan damarların geçtiği bölgede yer alır. Bir kıl koparıldığı zaman bu bölge bakterilerin saldırısına açık hale gelir. Bu bölge mikroplara açık hale geldiğinde ise ölümcül sonuçlara sebep olabilir.

Bu nedenle burun kıllarını almak yerine rahatsız edici derecede burundan dışarı uzanan kılları bir makas yardımı ile kısaltmak daha sağlıklı bir tercihtir. Tabii mümkünse hiç kesmemek...


Bir cevap yazın