Bumerangın Geri Dönüşünün Sırrı Ne?

Bir sopayı fırlattığımız da havada yaklaşık olarak düz bir çizgide ilerler ve sonunda yere düşer. Oysa bumerang öyle yapmaz, havada bir eğri çizer ve size geri döner. Bunu neden yapar? Sorunun yanıtı bumerangın özel şeklinde saklı.

Bumerangların iki kanadı vardır. Bu kanatların bir yüzü düz, diğer yüzü kavislidir. Bu şekilde kanatların altından ve üstünden akan havanın akışı değişir ve kanadın üstü ile altı arasında basınç farkı oluşur. Bu da bumerangın yükselmesini sağlar. Ama bu hikayemizin sadece bir bölümü...

Bumerangın geri dönmesinin nedeni kanatlarının yerleşim şeklidir. Kanatların ikisi de aynı yöne baktığından, fırlatıldığında pervane benzeri bir yapı oluşur. Bumerang atılır atılmaz dönmeye başlar. Havada ilerlerken üstteki kanat öne, yani atılan yöne doğru döner, arkadaki kanat ise tam tersine. Bu ikisinin hareketi ve atılış şekli yüzünden üstkanat alttakinden daha hızlı hareket eder ve bumerang eğilmeye başlar. Buna "devinim" adı verilir.

Bumerang açısal momentuma sahiptir ve döner. Üzerine başka bir güç etki etmedikçe aynı yönde dönmeye devam eder. Hızlı dönen üstkanat onu yoldan çıkardığı için yan yatmaya başlar ve bir kavis çizerek ilerleyip sonunda atıldığı noktaya geri döner.

Kısa cevap: Kanatlarının yapısı sayesinde.

 

 

Bir cevap yazın