Bulut Madenciliği Nedir?

Bulut Madenciliği Nedir?

Bitcoin dünyasının bir adım daha ilerisine gittiğimizde karşımıza sürekli olarak yeni kavram ve bir takım özel takma isimler çıkmaktadır. Son yıllarda bitcoin madencilik girişimlerine yeni bir boyut kazandıran bulut madenciliği, ülkemizde de oldukça popüler bir konumda. İnsanların somut bir madencilik aletine ihtiyaç duymadan herhangi bir kripto para kazanmasına olanak sağlayan bulut madenciliği, günlük veya aylık kâr hesaplamalarını müşterilerine belirli bir panel üzerinden aktararak onlara hangi kripto para için madencilik yapmalarına dair fikirler vermektedir. Elindeki verileri karşılaştırarak kısıtlı zaman içerisinde hangi kripto paradan daha fazla gelir elde edebileceğini müşteriler bu şekilde seçebilirler. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken birçok faktör bulunmaktadır. Tüm bunlar tek tek hesaba katılarak en doğru karar verilmeli.

Bulut Madenciliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bulut madencilik, insanların birçok işini daha da kolaylaştırarak madencilik yapmasına olanak vermektedir. Buraya kadar her şey çok güzel, ancak bulut madenciliğine başlamadan önce dikkat edilmesi gereken birçok nokta olduğunu da unutmamamız gerek. En popüler kripto paraları kazmak yerine size aynı zaman içerisinde daha fazla kazandıracak kripto paraları seçmelisiniz. Bunlar için de en azından birkaç gün boyunca soluksuz bir şekilde araştırma yapmalı ve en doğrusunu seçmelisiniz. Genelde bulut madenciliğinde kişilerin tercihleri yaygınca bilinen kripto paralar yerine altcoin denilen değerce daha küçük olan, ancak birim olarak çok daha fazla kazanılabilen küçük meblağda kripto paralardır. Bu altcoinlerde kazım zorluğu ve birim maliyeti oranlandığında genelde daha çok kâr ortaya çıktığını görebilirsiniz. Aklınıza hemen “Böyle bir durum varsa neden hala insanlar yaygın kripto paraları tercih ediyor?” tarzında sorular gelebilir. Unutmayın ki birim değeri küçük olan ve özellikle piyasaya yeni sürülmüş altcoinlerdeki kazanç oranı daha fazladır ancak, bir gün sonrasında yüzdelik olarak büyük değişikliklere uğrama potansiyeli olduğu için yatırımcısını üzebilmekte. Bu yüzden de insanlar tabiri caizse eşeğini sağlam kazığa bağlamak istedikleri için sürekli olarak büyük değişiklikler yaşamayan ve daha yaygın bilinen kripto paraları tercih ederler. Burada sizlere kalan seçim risk veya güvenli bir liman ikilisinden birisini seçmek olacaktır.


2 Yorum

  1. Bu konuda risk almak önemli diye düşünüyorum. Ufak yatırımlar ilerde kat ve kat kazandırabilir.

  2. Bulut madenciliği yapacak arkadaşlara önerim yapmadan önce iyi araştırın. Evde bizzat etherium kazıyorum ve kazdığım ekran kartları msi armor rx590. 6 kartlı bir mining sistemim var. getirisi var evet ama türkiyede elektrik parası çok fazla olduğu için kazancın ortalama yüzde 40 ı elektrik parasına gidiyor. Sizede güzel bir miktar kalıyor ama kendini amorti etmesi ortalama 16 ay oluyor. 16 ay içinde bu kartlara çok yüklenildiği için bozulma oranları yüksek ve mining yapıldığı için garantiden çıkıyorlar. Tamirleri de zor olduğu için ya ücreti yüksek oluyor ya da kart komple gidiyor. O yüzden tekrar diyorum iyi düşünün.

Bir cevap yazın