Braille Alfabesi (Körler Alfabesi) nasıl icat edildi?

1809'da Fransa'da doğan Louis Braille tüm dünyadaki görme engellilerin okuyabilmesini sağlayacak bir sistem, alfabe geliştirmeye karar verdi; çünkü kendisi de görme duyusunu kaybetmişti.

Braille, ilk başta Fransız Ordusu için geliştirilen "gece yazısı" sistemini örnek aldı. Gece yazısı sistemi, kalın kâğıtlara basılan nokta ve çizgilerin gece karanlığında dokunarak hissedilmesini ve bu sayede anlaşılmasını hedefliyordu. Ancak sistem o kadar karmaşıktı ki askerler bunu kullanmayı bir türlü beceremiyordu. Braille ise bu sistemi basitleştirme yoluna gitti.

Sistemde bulunan nokta sayısını 36'dan 6'ya düşürdü ve çizgileri tamamen alfabeden çıkardı. Braille henüz 15 yaşına geldiğinde körler alfabesi denilen yeni sistemi tamamlamış ve kitap halinde yayımlamış oldu. Sonraki yıllarda alfabesine matematik ve müzik sembollerini de ekleyerek sistemi geliştirdi.

İlk zamanlarda Braille alfabesi nin kullanışlılığı tartışılsa da Braille'in dehası kabul gördü ve Fransızca olarak icat edilen alfabe, Türkçe dahil birçok dile uyarlandı.

Bir cevap yazın