Boyun ve Boyun Bölgesinde Bulunan Hastalıklar Nelerdir?

Boyun Nedir?

Boyun bölgemiz yani kafamızın ve gövdemizin arasında yer alan bağlantıyı sağlayan vücut kısmından oluşan yere boyun bölgesi denilir.

Boyundaki bozukluklar Servikal Disk dediğimiz hastalıklara neden olur. Boyun bölgemizde beyinden köken olup tüm vücudumuza yayılan sinirlerimiz bulunur.

Birde kalbimizden beynimize vücuttaki kan akışını sağlayan damarlarımız mevcuttur.

Boynun ön bölgesinde ise soluk borusu dediğimiz tiroid dokusu vardır.

Boynumuzun dışardan bakıldığı zaman boynun ön kısmındaki farkedilen yer ise (Adem elması) diye bilinen yerdir.

Boynumuzda ön ve arka her iki kısmında güçlü kaslarımız vardır.

Çenemizin arkasına doğru da güçlü bir damar atışını rahatlıkla hepimiz hissederiz. Bu damarımız beynimize kan taşıyan damardır.

Boyun bölgesine Servikal Omurga bölgesi denir.

Boynumuzun bu kısmında kafa tabanından aşağıya doğru giderek C1'den başlayıp C7"ye kadar dediğimiz 7 adet küçük omurlarımız bulunur. O omurlar arasında ise kıkırdak denilen yastıkçıklar vardır. Bu iç ve dış kısımlarında da bulunur.

 

 

Boyun Bölgesi

Sağlıklı olmak demek sağlıklı bir boyun dengeli bir boyun demektir.

Boyun bölgemizi koruyamadığımız zaman da ister istemez bazı şikayetler ve sıkıntılar baş göstermeye başlar. Burdaki eğilim bozulduğunda boynun omurga kısmında dejenerasyon yani bozulmalar meydana gelir. Bu bozulma sonrasında boyunda, omuzda ve kollarda ağrı, sancı, uyuşma ya da halsizlik gibi şikayetlerle kişilerde kendini göstermeye başlar.

Boyun Bölgesindeki Hastalıklar

Boyun Fıtığı

Boyun omurları arasında bulunan disklerin bozulup zamanla görevlerini yapamaz hale gelmesidir. Bu disklerin yıpranması sonucu da fıtıklar oluşmaya başlar.

Boyun Fıtığının Belirtileri

Boyun fıtığında omuzlardan kollara kollardan ellere kadar uzanan ağrılar oluşur. Ellerde uyuşma hissi ile kendini göstermeye başlar. Boyun fıtığı sinirlere baskı vererek bacaklarda yürümede sıkıntılar ve ağrılar, eller ile birşey tutamama, ellerde uyuşma, hissizlik ve bazen baş dönmesi de görülebilir.

Peki bu durumda ne yapılması gerekir;

Bu şikayetler baktınız geçmek bilmiyorsa bir fizik tedavi uzmanına muayene olup gereken tetkikler incelemeler yapılır. Yapılacak olam ultrason ya da emar sonrasında çıkan sonuçlara göre değerlendirmeler yapılarak gerekli görülen tedaviye başlanır. İlk başta egzersiz ile birlikte fizik tedavisi uygulanır.

Boyun Tutulmaları

Akşam yattığımızda hiçbirşey yokken sabah uyandığımızda birde bakmışız boynumuz tutulmuş oluyor. Ya da işde veya evde bilgisayar başında da en çok yaşanan kişilerde rahatsızlıklar bazı hastalıkların habercisi olduğunu unutmayalım!..

Bazen tek taraflı bazende iki taraflı tutulma görülebiliyor. Boyunda bulunan kaslarda ağrı ile şikayetler baş göstermete başlar.

Peki bu durumda ne yapmak gerekir?

İlk başta tutulan bölgeye sıcak su koyup oradaki sıkışan kasları gevşetip yumuşatacağız. Sonra da boynumuzu kasacak zorlayacak hareketlerden kaçınacağız.

Eger baktınız birkaç güne kadar bu sue durum geçmiyorsa vakit kaybetmeden bir fizik tedavi uzmanına giderek muayene olun. Çünkü sağlık ihmale gelmez.

Boyun Kireçlenmesi

Boyunda bulunan kireçlenme diye tabir ettigimiz bu hastalık omurga eklemlerinin aşınıp yıpranması ve yaşlanması sonucu bu yapıların artık git gide bozulmaya başlamasıdır.

Boyun Kireçlenmesi Belirtileri 

Boyunda ağrı, omirilige doğru kas ve sinirler sıkışarak baskı vermesi sonucu bu kısımda şiddetli bir kol ağrıları yaşanır. Sabah kalkınca tutulmalar olur.

Bu durumda ne yapmak gerekir?

Ftr - Fizik tedavi uzman doktoruna muayene olarak gerekenleri size uygulayacak ve söyleyecektir.

Boyun Düzleşmesi

C  Şeklindeki omurgamız oturup kalktığımız hareketler sonucunda veya aşırı yüklenme sonucu duruşumuzdaki bozukluklara sebebiyet vererek omurga şeklinin I'ya düz bir çubuk halini almış olur.

Boyun Düzleşmesi Belirtileri

Sırt ve kürek kemiklerinde ağrı kollardan ellere uzanan ağrı ve uyuşma, halsizlik ve hissizlik birşey tutamama kavrıyamama, başta ağrı kulaklarda uğultu ve denge kaybı da görülebilir.

Bu şikayetlerle uzman hekime gidip gerekli gördüğü tetkikler sonucunda hastanın tedavisine başlanır. Genelde egzersiz ve fizik tedavisi uygulanır.

Boyun Eğriliği

Başın sağ ya da sol omza doğru yatıp eğilmesi ve çenenin karşı taraf omzuna doğru yaklaşacak biçimde başınının adeta dikey bir eksen gibi etrafında dönmesi sonucu oluşan bir hastalıktır.

Derin Boyun Enfeksiyonları

Tüm yüzeysel olarak boynu kaplayan kasların ve boyundaki organları sararak oluşan bir enfeksiyondur.

Boyunda şişlik, boğaz ağrısı, kulak ağrısı, nefes darlığı, yutkunma güçlüğü, halsizlik, ateş, boyun hareketlerinde kısıtlılık yaşanır.

Bu şikayetlerde uzman hekime gidip tedavi yapılması gerekir.

Kısa Boyun Hastalığı

Klippel Feil sendorumu diye adlandırılan bu hastalık boynumuzdaki 7 omurdan herhangi ikisinin birleşmesi sonucu oluşan doğuştan gelen bir rahatsızlıktır.

Servikal Kanal Darlığı

Omurlarımızın arkasında bulunan omurilik kanallarımızın etrafının daralarak yukarıdan aşağıya içinden geçen omiriligin çeşitli seviyede sıkışması ile kendini gösteren bir hastalıktır.

Servikal Kanal Darlığı Belirtileri

Yürümede bozukluk, ellerde ağrı, halsizlik ve his kaybı, uyuşma, el parmakları ile birşey tutamama, omuzdan kollara ordan ellere doğru uzanan şiddetli ağrılar görülür.

Bu şikayetleri ihmal etmeyip uzman bir hekime gidip tedavi sürecinin başlanması gerektiğini göz ardı etmeyelim lütfen...

 

 

Torasik Outlet Sendromu

Göğüs kafesinin üst kısmında bulunan tıpda "Torasik Outlet" diye adlandırılan o bölgedeki damar ve sinirlerin sıkışması sonucu meydana gelen bir hastalıktır.

Torasik Outlet Sendromu Belirtileri

Omuzdan kollara ve ellere uzanan geçmek bilmeyen şiddetli bir ağrı ve sancı adeta ellerden fışkırır derecede şiddetli geçmek bilmeyen sancılı bir ağrı şekli, ellerde uyuşma morarma, bir elin diğer ele göre soğuk olması, bir elin diğer ele göre daha küçük ve zayıf olmasını göğüs cerrahi doktorları ilk genel muayenede kollar ve ellere bakarak bunu görebiliyor. Hastalarda bunu daha dikkatli baktığında fark edibiliyor. Aradaki apaçık fark gözle görülür derecede oluyor.

Bu şikayetler varsa eğer öncelikli bir fizik tedavi uzmanına lakin ordanda sonuç alıp iyileşmesseniz şayet ağrı hâlâ devam ediyorsa kalp damar cerrahi uzmanına görünüp muayenede ve tetkiklerle sonuç çıkar çıkmaz hiç vakit kaybetmeden bu hastalığın uzmanlık ve tedavisinin yapıldığı bölüm olan göğüs cerrahi bölümüne bir randevu alarak başvurun ya da doktorunuz sizi yönlendirmesi süreci hızlandırır. Göğüs cerrahi bölüme gidip muayene olun. Çıkan sonuçlara göre doktorunuz size bilgi verir. Genelde bir cerrahi operasyon önerilir hastanın durumuna göre...

Tos teşhisi yani kemik uzaması denilen bu  hastalık daha çok genç insanlarda görülen bir hastalıktır.

Geçmek bilmeyen ağrı ve sancıların sebebi mutlaka vücudundaki bir hastalığın sinyalini olabildiğini unutmayalım. Ağrıyan yerde mutlaka bir sıkıntı vardır. Ağrıyan yer bize uyarı verir. Ağrı bir sinyaldir işin doğrusu...

Boyunda toplam 7 tane omurlar vardır. Bazı insanlarda yer alan boyundaki bu yedi omur yerine doğuştan 8 omurla yaratılmış olarak dünyaya geldiğini görülübiliyor.

Boyun kaburgasında bulunan boyundaki o sinirleri ve kan damarlarını sıkıştırarak bu hastalığa neden olan tıpdaki teşhisi TOS denilen hastaların anlayabileceği Türkçesi ile boyundaki kemiğim uzaması demektir.

Peki bu durumda yapılması gerekenler nelerdir?

Bir göğüs cerrahi uzman doktorunun muayenesi sonucu, gerekli gördüğü yapılan ve çekilen tetkilerle sonucunda hastada görülen bu hastalık için tek çözüm olarak doktorların hastaya söylediği, oradaki sıkışan sinirin arasından giriş yaparak oradaki o kaburga kemiği alınarak yani çıkartılarak ve aynı zamanda orada kemiğinin uzaması sonucu atardamarı tıkayıp hastaya sıkıntı veren yer anjioda açılmayan o damara bacaktan yada koldan yedek damar eklenerek hastanın rahatlaması sağlanır.

Operasyon sonucunda hastadan hastaya göre değişir ama ağrıları devam eden hastalarda oluyor. Bu operasyona girmeden önce iyi düşünüp iyi karar verin.

Çünkü hayatınız yani siz belki yarım bir insanda yatağa bağlı bir insanda olabilirsiniz.

Neden diyeceksiniz çünkü bu operasyonların riski çok yüksek seviyelerde oluyor. Ölümle sonuçlanma görülebiliyor. Ya da geçici veya kalıcı felç kalma riski olabiliyor.

Her ameliyatın riskleri vardır. Ama bu çok zor ameliyatlar da riskler de en yüksek seviyede oluyor malesef ki...

Aldığımız her nefesimizin kıymetini bilerek yaşıyalım.

Sağlıklı olmak demek, huzurlu ve mutlu bir yaşam demektir...

Unutmayalım...

Genel Sağlıklı Bir Yaşam İçin

Egzersiz, yürüyüş, sağlıklı bir beslenme, huzurlu ve mutlu bir yaşam sürmek için hayattaki herşeye olumlu, pozitif, güzel bakmak ve yaşamak gerekiyor...

"Rabbimin şifasını yaratmadığı hiçbir hastalık yoktur."

Sağlıklı günler dilerim...

 


Bir cevap yazın