Boyalı saçlara perma yapılır mı? Permalı saça bakım nasıl yapılır?

Perma nedir? Permalı saç bakımı nasıl yapılır? Boyalı saçlara perma yapılabilir mi? Hamileler perma yaptırabilir mi?

Öncelikle yazımıza perma nedir? Sorusu ile başlamakta fayda var. Perma, (diğer adıyla ‘’kalıcı’’) düz saçlara kimyasal yollarla dalga verme ya da kıvırcıklaştırma işlemi sonucu ortaya çıkan bir saç modelidir. Perma ne kadar süre kalıcı olur? Permanın saç şekline göre kalıcılığı değişir. Daha kalın telli saçlar  ince saçlara göre perma işlemini daha uzun süre muhafaza eder.  Aynı şekilde kuru saçlarda da yağlı saçlara göre daha uzun süre performans alınır. Ortalama olarak perma saçlarda 2-4 ay süre kalır. Bu nedenle diğer adı ‘’kalıcı’’dır ve 4 ay sonra formunu kaybetmeye başlar. Sonuç olarak perma kalıcı bir saç modelidir.

Permalı saçın uzun süre kıvırcık kalması için ne yapmak gerekir?

Öncelikle doğru bakım yapmak gerekir. Bunun için kozmetik firmaların bir çoğunun permalı saçlar için çıkarmış olduğu ürünler bulunmakta. Bu ürünler genellikle 3 kategoriye ayrılır: permalı saçlar için şampuan, permalı saçlar için bakım kremi ve şekillendirici köpükler ve ya kremler. Yanlış ürün kullanımı elektrikli bir görüntüye sebep olabilir. Bunu önlemek için durulanmayan bakım kremlerini kullanmak gerekir. Eğer daha kabarık daha sertleşmiş bir saç tarzı istiyorsanız. Saçlarınıza bahsettiğimiz bakımları yaptıktan sonra (ıslakken) bir miktar wax tarzı hafif yağlı ürünler sürülüp üstüne şekillendirici köpüklerle son şekil verilebilir.  Böylece daha kabarık ve sert saçlar elde etmiş olursunuz.

Peki, perma yapılırken kullanılan kimyasallar zararlı mı?

Perma losyonları kimyasal ürünlerdir ve doğru kullanılmadığı sürece alerji yapabilirler. İçindeki bulunan maddelere alerjiniz olabilir. Aslında her kuaför, müşterilerinin dirseklerine ya da kulak arkalarına perma losyonundan bir miktar sürülüp 1 gün bekletilerek kişinin alerjisi  olup olmadığını öğrenilebilirler. Alerjik bir durum olmasına rağmen yine de saçlara perma gerekiyorsa, losyonun cilde teması kesilerek perma işlemi yapılabilir.

Boyalı saçlara perma yapılır mı?

Röfleli, boyalı-boyasız, dalgalı-düz her türlü saça perma yapılabilir. Bu durumda perma losyonunun doğru seçilmesi gerekir. Losyonlar 0’dan 3’e kadar numaralandırılır ve saç tiplerine göre farklı numaralar kullanılır.

Hamileler perma yaptırabilir mi?

Hamileler perma yaptırabilir. Ancak doktorlar, alerjik reaksiyon olabilme ihtimaline karşı hamilelerin 3 ay boyunca perma yaptırmalarını önermez. Hamilelerde hücre yenilenmesi fazla olduğu için permanın kalıcılığı da daha az olur. Sonuç olarak hamileler doktor onayı aldıktan sonra perma yaptırabilirler.

Yazan: kadın kuaförü Serkan Ümit

 

Bir cevap yazın