BOŞLUKLAR VAR DOLDURULMASI GEREKİLEN !

BOŞLUKLAR VAR DOLDURULMASI GEREKEN !

Hayatım boyunca en çok hayıflandığım konuların başında gelir. Birçok alanda inandığımız değerleri yeterli bir şekilde savunamadığımız için, o alanlar hep başkaları tarafından doldurulmuştur ne yazık ki. Geçtiğimiz son 100 yıla şöyle bir dönüp baktığımız zaman her şey gayet #AçıkVeNet bir şekilde anlaşılmaktadır. İnanç değerlerimizin kabul ve tasvir edemeyeceği bir çok olumsuz hal ve hareketlerin sergilendiği alışkanlıklar toplumumuza dolaylı ya da dolaysız olarak geçmiştir maalesef.

Ne diyordu Üstad Nuri Pakdil; ‘’ Boynumuz ağrıdı batıya bakmaktan ‘’ …
Şu mermiden bile daha tesirli cümle tüm anlatmak istediklerimi özetler nitelikte. Boynumuzun ağrımasını geçtik, artık boynumuz tutuldu batıya bakmaktan. Kendi örf ve adetimizi unutarak sözde medeniyet beşiği dediğimiz batıyı rol model alıyoruz. Elbette herkes bir tutam etkilenmiştir zamanla. Ancak önemli olan kaybolup savrulan değerlerimizin yüz üstü bırakılmaması, unutulmaması, hatırlanması ve hatırlatılması. Bu uğurda doldurulması gerekilen alanları başkalarına kaptırdığımız içindir belki de bu sitemim. Edebiyat, sanat, spor, iş dünyası, medya ve daha bir çok alanda batıya hayran kişiler batının görüşlerini TV, Radyo, Gazete, Dergi araçlarını kullanarak, bazen bir şarkı bazense bir giyim tarzı, konuşma tarzı vs. (daha nice örnekler verilecek çoğaltmak mümkün) ile bizleri 100 yıl boyunca değerlerimizden uzaklaştırma noktasında hamleler gerçekleştirdiler ve hâlâ da gerçekleştiriliyor ne yazık ki.
kalem vektör ile ilgili görsel sonucu

Peki benim derdim veya benim gibi düşünenlerin derdi ne burada ? Cevap basit. Artık bizlerinde söz sahibi olma vakti gelmiş hatta geçiyor bile. Yıllardır izlediğimiz diziler, filmler dinlediğimiz müzikler vs. bizlerden hep bir parça şeyler kopardı. Müstehcen sahnelerin, içki, hırsızlık, gasp, aşağılama gibi izlenildiğinde ister istemez etkilendiğimiz sahnelerin olmaması adına artık bu gidişe bir dur dememiz kaçınılmazdır. Elhamdülillah, 2000'li yıllardan sonra artık Dini ve Kültürel değerlerimize yönelik daha fazla icraatler sergilenmiş olup, ülkemizin hizmetine sunulmuştur. Lâkin yeterli mi ? Elbette değil.

kültür ile ilgili görsel sonucu
Bir şarkı sözü düşünün ki, isyan, keder, umutsuzluk, hüzün ve karamsarlık içerici olsun. Zevkler ve renkler tabiki tartışılmaz. İnsanların düşüncelerine ve tercihlerine saygı duyma noktasında elbette çizgimizin farkındayız. Yalnız benim istediğim ise deryada sadece bir damla. Artık bizim içimizden de vatansever, inancıyla bütün, ülke insanını seven üretken insanlar çıksın ki, bizlere İslam medeniyetimizi, şanlı geçmişimizi ve kültürel medeniyetimizi hatırlatıcı ve bir o kadar da kalıcı eserler bırakabilsin.

Bir sinema filmi veya dizi düşünün ki, yukarıda bahsettiğim gibi aynı şekilde olumsuz duygu ve düşüncelerin insanın bilinçaltına işlemesine ön ayak olabilecek, müstehcen sahneleri ile bireyleri kötü anlamda etkileyebilsin. İşte bizlerin bunun önüne geçmesi lazım. Ve tüm mücadelemiz ise, kötülüklerden alıkoyarak iyiliğe yöneltmek içindir. Bu yüzden Akademisyen, Öğretmen, Doktor, Avukat, Senarist, Müzisyen, Ressam vb.. ( örnekler çok fazla ) her alanda bulunmamız lazım. Aksi halde bizim değerlerimizle hiçbir şekilde örtüşmeyen bir neslin yetişmesine göz kırpmış olacağız.
Bu işte vebal var, sorumluluk var. Herkesin elini taşın altına koyup düşünmesi ve bir o kadar da üretken olup yeni nesil gençliğin gelişmesi için bir şeyler yapması lazım.

Unutmayalım; Sorumluluk almadığımız her bir işin vebalı boynumuza er yada geç dolanacaktır.  Tek isteğimiz, zamanında bir yerlere geçerek bu ülkenin gidişatına olumsuz anlamda yön belirleyenler, bu ülke insanı üzerinden değerlerinden soyutlandırmak üzere operasyon yapanlara artık dur demek vakti gelmiştir. Artık o yerleri bizlerin alması, biz Müslümanların üretkenlik noktasında daha fazla üretmesi ve mücadele etmesi gerektiğinin bilinmesini naçizane burada belirtmek istedim. Bu konu çok geniş ve kapsamlı. Umarım söylemek istediklerim #AçıkVeNet olarak anlaşılmıştır.
islam ile ilgili görsel sonucu
#Bir #Sabah #Gelecek #Kardan #Aydınlık.

Tüm mücadelemiz kardan aydınlık bir sabaha kavuşmak içindir.
Ve kavuşmayı beklediğimiz sabahın secdesinde beraber baş koymak duası ile.
Hepiniz Allah’a emanetsiniz !

www.instagram.com/acikvnet

www.twitter.com/acikve_net

1992 Ankara Doğumlu olan Çevik, Kamu Yönetimi mezunudur. Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Ankara İl Teşkilat Koordinatörü yardımcısı ve KUTAD Ankara Koordinatörü olarak STK Görevlerini yürütmektedir. Çeşitli sitelerde köşe yazısı yazar ayrı zamanda bir kitap çıkarma hazırlığındadır. Gitar & Bağlama çalıp, şarkılar söyler. Şiir okur, araştırır, durmadan üretme hevesinde kendini geliştirme gayretindedir. Açık ve Net'in koordinatörü ve yazarıdır.

Bir cevap yazın