Bocce Nasıl Oynanır?

Bocce Nedir?

Bocce, hem bireysel hem de bir takım sporudur. Bu nedenle takımlar en az bir, en fazla üç kişiden oluşur. Tek kişilik Bocce karşılaşmaları dört topla oynanır. Takım halimdeki karşılaşmalar ise iki topla oynanır.

Bocce Nasıl Oynanır? Bocce Oyununun Amacı Nedir?

Oyuna başlayacak olan takım, pallino isimli hedef belirleme topunu önceden belirlenen çizginin ilerisine, istediği bir yere atar. Pallinoyu atan takım ardından kendi topunu atar ve oyun başlar. Bocce'de amaç; hedef top pallinoya doğru yapılan atışlarda, topu, pallinoya diğer takımların attığı toplardan daha fazla yaklaştırmaktır...

Oyuncuların pallinoya yaklaşmak için yaptığı bu atışlara punto denir. pallinoya ya da rakibin attığı topa vurmak için yapılan atışlara ise volo denir. Raffa vuruşunda ise volodan farklı olarak, atılan topun pallinodan önce yere çarpması gerekir. Raffa atış türünde, atış hedeflenen topa isabet etmezse atış geçersiz sayılır.ÖPÜŞEN TOPLAR

Bocce sporu için kurulan federasyon Fransa merkezlidir. Bu nedenle oyun literatürde daha çok Boules adıyla biliniyor. Neredeyse tüm Avrupa ülkelerinde oynanan Bocce, adını, İtalyanca'da "öpmek" anlamına gelen "bacio" kelimesinden alıyor. Bocce oyunun ana mantığı da fırlatılan topların hedef topa en yakın şekilde durması, yani hedef topa yaklaşıp, onu öpmesi...

BOCCE'DE HEDEF TOPUN ADI NE?

Türkiye'de hedef topa "pallino" denilirken, İngiltere'de "Jack", Fransa'da ise "but", "le petit", "bouchon" ya da "cochonnet" gibi isimler verilmiştir...

BOCCE OYUN SÜRESİ NEDİR? PUANLAMA NASIL  GERÇEKLEŞİYOR?

Bocce oyunu süre ile oynanan bir spor branşı değildir. Takımlarda biri müsabakayı kazanmak için belirlenwn gerekli puana ulaşıncaya kadar oyun devam eder. İki takımın hedef top pallinoya yapacağı tüm atışlar bittiğinde, pallinoya en yakın atışı tamamlayan takım bir puan kazanır. Pallinoya en yakın olan top, pallino ile temas halindeyse yani toplar öpüşmüşse atışı gerçekleştiren takımın hanesine iki puan yazılır. Toplamda isr 15 puan alan takım karşılaşmanın galibi olur.

BOCCE NASIL BİR SAHADA OYNANIYOR?

Oyunun sahasının standart ölçüleri 26,5 x 4,5 metredir. Ancak Bocce için özel bir zemin gerekmez, mevcut spor salonlarının zemininde de oynanabilen Bocce'de oyunun hakkını verebilmek için zeminin düzgün ve pürüzsüz olması yeterlidir. Oyunda yer alan toplardan büyük olan 107-113 milimetre çapında ve 920- 1000 gram ağırlığındadır. Bayanlar ve küçükler için ise; çap 106 milimetre ve ağırlık 900 gramdır. Küçük top yani misket ise 4 santimetre çapında ve 50 gram ağırlığındadır.

EN YAYGIN SİSTEM PETANK

Dünyada en çok oynanan Bocce disiplini "petank" olarak bilinen sistemdir. Bu sistem, en çok tercih edilen ve bilinen sistem olmasından dolayı, hemen hemen her bölgede aybı isimle anılmasını sağlıyor. 1907 ya da 1910 yılında Julesle Noir tarafından geliştiren bu sistemin yaygınlaşmasının nedeni, diğer sistemlere göre çok daha basit kurallara sahip olması... Bu da oyunu keyifli kılıyor.

TÜRKİYE'DE BOCCE KÜLTÜRÜ
YAYGINLAŞIYOR

Türkiye'de Bocce ile ilgili ilk etkinlik, Bocce antrenörü Yılmaz Balaban'ın girişimleri sonucunda 1990 yılında yapıldı. O dönemin Uluslararası Bocce Konfederasyonu (CBI) Başkanı Giovanni Baggio, Genel Sekreter
Emilio Paparelli ve Dünya Şampiyonu İtalyan sporcular istanbul'a geldiler ve Bocceyi Türkiye'ye tanıttılar.  1995-2005 yılları arasında Herkes için Spor Federasyonu ile Beyzbol ve Softbol Federasyonu altında etkinlik gösteren Bocce sporu, 2005 yılına gelindiğinde Türkiye Bocce Bowling ve Dart Federasyonu (TBBDF) adıyla kendi federasyonunu kurabildi.

TÜRKİYE'NİN BOCCE'DE İLKLERİ

  • Ataköy Deniz Sporları Kulübü bünyesinde yetiştirilen Bocce sporcuları, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünün özel onayıyla, 1991 yılında İsviçre'nin Lugano kentinde yapılan 5'inci Dünya Bocce (Raffa) Şampiyonasına katıldı.
  • Resmi ilk Türk Bocce kulübü ise 1992'de kurulan İstanbul Bocce Spor Kulübü oldu. Kulübünün imkânlarıyla 1993'te açılan üç kulvarlı açık Bocce oyun sahası ise halen Türk sporu için hizmet vermeye devam ediyor.
  • Bocce sporunda ilk milli takımı kadromuz, 1995'te İtalya'nın Sardunya kentinde yapılan 5'inci Dünya Bocce Şampiyonasına katıldı.
  • 2006 yılında Bocce'de ilk kez erkekler ve bayanlarda ayrı ayrı olmak üzere Kulüplerarası Türkiye Bocce Ligleri başlatıldı.
  • Ülkemizde ilk kez 2007'de yapılan Avrupa Şampiyonası (petank disiplininde gerçekleştirildi) Ankara'da yapılan şampiyonada 24 takım mücadele etti.
  • Türk Bocce tarihinde uluslararası şampiyonalarda ilk madalyamızı Deniz Demir kazandı.www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet


Bir cevap yazın