Böbrekte Protein Kaçağı

Böbreklerde kanın süzülmesi sonucunda idrar ismi verilen sıvı meydana gelir. İdrar insan vücudunu dengede tutan elektrolit ve su düzenini sağlamak ile görevlidir. İnsan vücudunda var olan tüm zararlı maddeler böbreklerin fonksiyonlarını yerine getirmesi ve idrar yolu ile dışarı atılır.Sağlıklı bir şekilde yaşayan her kişinin idrarında az miktarda mutlaka protein yer almaktadır. İnsanlarda 1 günün içinde idrar ile dışarı atılacak olan protein miktarı 150 mg’ın altındadır. 1 günün içinde 150 mg’den daha çok proteinin dışarıya idrar ile atılması böbreklerde bir sorun olduğunun göstergesidir.

Özellikle yüksek tansiyon ve şeker hastalıkların belirlenmesin böbreklerden atılan protein miktarına dikkat edilir. Böbrekte protein kaçağı böbrek ile alakalı yaşanan hastalıklar içinde nadir şekilde görülür. Özellikle çocuklarda sık şekilde rastlanan böbrekte protein kaçağı sorunu gelişimlerini fazlasıyla etkiler. Protein kaçaklarını belirlemek için hastalara idrar testi yapılması gerekir.

Çoğunluk doğuştan gelen bir sorun olarak ortaya çıkan böbrekte protein kaçağı genelde tek böbrekte oluşur. İdrar ile dışarıya atılan protein miktarındaki yükseklik böbreklerde oluşan nefrittinde göstergesi olabilir.

Kan hastalıkları, kalp yetmezliği ve romatizmal hastalıkların insan vücudunda var olması sonucunda da böbrekte protein kaçağı meydana gelir.

Böbrekte Protein Kaçağı Sebepleri ve Belirtileri Nelerdir? 

Böbreklerde var olan protein kaçağına uzun dönem boyunca kullanılan ilaçlar, soğuğa maruz kalma, duygusal anlamda yaşanan stres, yoran egzersizler, sıcağa maruz kalma gebelik ve yüksek ateş sebep olabilir. Böbrekte protein kaçağının tespit edilebilmesi için kesinlikle idrara tahlili yapılması gerekir. Protein kaçağı olan kişilerde karın içinde sıvı birikimi ve bacaklarda ödem oluşur. Böbrekte protein miktarının devalı olarak yüksek olmasının kalıcı olan sebepleri de bulunur.

Tedavisi Nasıl Yapılır? 

Yapılan idrar tahlillerinde protein kaçağı tespit edilmişse kesinlikle başka testlerde istenir. Ayrıca böbrekte protein kaçağı geçici olabileceği için birkaç günün sonunda tekrardan idrar testi yapılması istenir. Doktorlar böbrekte protein kaçağı ile alakalı olarak endişeli ve riskli bir durum olup olmadığı ile alakalı olarak 24 saat içinde belli zaman dilimleri dâhilinde idrar örnekleri alınması isteyerek farklı testlerinde yapılmasını isteyebilir.Böbrekte protein kaçağı oluşması tek başına bir hastalık kesinlikle değildir. Bundan dolayı tanı koyulması ve yapılacak olan tedavi tamamen altta bulunan diğer hastalıklar baz alınarak yapılmalıdır. Böbrek ile alakalı olan hastalıklardan kaynaklı ise kesinlikle en doğru tedavi yapılmalıdır. Bunun yanı sıra böbrek protein kaçağı az seviyelerde ise tedavi gerekmeyebilir ama bu süreçte gerekli olan takiplerin aksatılmadan yapılması gerekmektedir. Şeker hastaları ile yüksek tansiyon hastalarında bulunan böbrek protein kaçakları için kullanılacak olan ve reçete ile verilen ilaçlar 2 ayrı grupta incelenir.

Anjiyotensin alıcısını engelleyen ilaçlarAnjiyotensin dönüştürücü olan ve enzim içermekte olan ilaçlar

Şeker hastaları ile yüksek tansiyon hastalarında böbreklerinde ilerleme ve başlama riski bulunan protein kaçakları konusunda oluşacak olan hastalıklardan kaynaklı olarak devamlı kontrole gidilmeli ve en doğru tedavi olmalıdırlar.

 

 

Www.acikve.net
Www.instagram.com/acikvnet
Www.twitter.com/acikve_net
Www.facebokk.com/acikvenet

Bir cevap yazın