Bitcoinin Yaratıcısı Kimdir?

Bitcoinin Yaratıcısı Kimdir?

Bitcoin, ilk çıktığı 2009 senesinden bu yana tüm dünya genelinde büyük bir tutkuyla sahiplenildi ve artık insanlar sadece bitcoin yatırımları ile geçimlerini sağlayıp zengin olma noktasına kadar varabiliyorlar. Hal böyle olunca da dünyaya yeni bir akım getiren böyle bir teknolojinin yaratıcısının da kim olduğu çok merak edilmektedir. Uzun yıllar boyunca kimliğini kimselere açıklamayan bu isim, ilk başlarda kendisini Satoşi Nakamoto olarak dünyaya tanıtmış ve bu takma ad ile benimsenmiştir. Takma adın bitcoinin bir alt birimi olan satoşiden gelmiş olduğu bilinmekte. Uzun süredir akıllarda kalan bitcoinin yaratıcısı kimdir sorusuna yakın bir geçmişte cevap verildi ve sonunda bu gelişmiş teknolojinin kim sayesinde ortaya çıktığı da böylece bilinmiş oldu

Avusturyalı Bir İş Adamı

Bundan tam 3 sene önce eş zamanlı olarak birçok ünlü haber kanalına açıklamalar yapan Avusturyalı iş adamı Craig Wright, bitcoini kendisinin ortaya çıkardığını ve bundan bir süre gizlenmesi gerektiğini açıklamıştı. İnsanlar ilk başta bu iş adamının popüler olmak için yalan söylediğini düşünseler de Craig Wright, bitcoin ile ilgili teknik verileri paylaştığı zaman bitcoini kim yarattı sonunda açıklığa kavuşmuş oldu. Ayrıca bitcoinin teknik ekibinde yer alan yazılımcılar da bitcoinin yaratıcısının Avusturyalı iş adamı Craig Wright olduğunu doğruladılar.

Akıllara hemen Avusturyalı iş adamı Craig Wright’in neden kendisini gizli tutma gereksinimi duyduğu düşüncesi gelmiş olsa gerek. Kendisi bu konu hakkında net bir açıklama yapmaktan her zaman kaçınmış olsa da birçok kişi iş adamının yapılacak suçlama ve karalamalardan kaçınmak için bu yola gittiğini savunmaktadır. Uzun yıllar boyunca Nakomoto lakabını kullanan iş adamının biraz da işin içine gizem katarak daha ilgi çekici olmayı hedeflemiş olabileceği de yine ortaya atılan teoriler arasında diyebiliriz. Ancak bu konu hakkında en doğru yorum yine kişinin kendisinden gelecektir. Bu kadar kısa bir sürede neredeyse tüm dünya genelindeki insanlarca bilinen bir teknolojiyi yaratan kişi şuan için kendisiyle gurur duyuyor olsa gerek. Ancak bir noktada farklı ve kötü amaçlar için de hizmet eden bitcoin, hala akıllarda bir soru işareti oluşturmaktadır.

1 Yorum

  1. Bitcoin ilk çıktığında arkadaşlarım önermişti almamıştım şimdiye zengindim alsaydım...

Bir cevap yazın