Bitcoin’in Avantajları ve Dezavantajları

Bitcoin ilk defa 2009 yılında kullanılmaya başlandı. İnişleriyle çıkışlarıyla çalkantılı 10 senede çok büyük bir pazara ulaştı. Peki Bitcoin’in avantajları ve dezavantajı nelerdir?

Gelin bu avantajlara ve dezavantajlara bir bakalım; 


Bitcoin’de enflasyon riski yoktur.

Bitcoin’in en önemli dijital olarak algoritmik düzenlere göre gerçekleşmesidir. Bu özelik oluşcak olan enflasyonu engellemektedir.

Çökme riski yok denecek kadar azdır.

Bitcoin herhangi bir hükümete ve devlete bağlı olmadığı için, çökme riski yok denecek kadar azdır. Ayrıca herhangi bir merkeze ve şahsa bağlı olmayan anonim bir oluşumdur. Bu nedenle güvenilirdir.

Bitcoin güvenli, basit ve ucuzdur.

Günümüzde yaygın kullanılan elektronik ödemelerde işlem sırasında üçüncü parti servisler devreye girer. Bu da güvenlik sorunu demektir. Bitcoin işlemlerinde geri dönüş olmadığı için bu tarz güvenlik sorunları oluşmaz…

Bitcoin transfer ücretleri diğer yöntemlere göre çok düşüktür.

Bitcoin’in P2P sistemiyle arada bir aracı olmadan eşleraası sistemle çalışır. Bu nedenle basittir ve işyerleri için herhangi bir komisyon ücreti uygulanmamaktadır.

Taşıması kolaydır.

Btcoinler fiziksel bir para olmadığı için küçük bir hafıza kartında bile taşınabilir. Ancak istenildiği takdirde fiziki olarak da saklanabilir. Fakat bu yine taşıma gibi fiziki yük ihtiva etmez.

Bitcoin’de vergi yoktur.

Vergi, beyan ya da kayıt gibi kanunsal
yaptırımlara maruz kalmadıkları için devletler hiçbir vergi kesintisi uygulayamazlar.

Mahremiyet esastır.

Bitcoin hiç bir otorite hareketlerinin takibinde değildir. Bu nedenle mahremiyet esastır. Kimsenin parası ve transferleri kişinin kendisi istemediği sürece kimse tarafından bilinmesi mümkün değildir.

Bitcoin’in Dezavantajları;

Enflasyonun olmaması deflasyona yol açabilir. Arz bittikten sonra mevcut paralar aşırı değerlenebilir.

Bitcoin işlemlerinin izinin sürülemez olması, suçların rahat rahat işlenebilmesi anlamına gelmektedir. Bitcoin teknolojisi silah ticareti, uyuşturucu gibi yasal olmayan maddelerin satılması için uygun bir ortam hazırlar.

Dünyadaki bazı devletlerin Bitcoin’i resmi para birimi olarak tanımamalarının en büyük sebebi ise budur. Dolandırıcılıklara açıktır ve önceki bölümlerde anlatıldığı gibi geri dönüşü yoktur. Anonim bir sistem olduğundan avantaj dezavantaja dönüşebilir.

Bitcoin için en büyük dezavantajlardan biri de ödemelerin gerçekleşmesinin yaklaşık 10 dakika sürmesidir. Mutabakat için bu sürelere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle alışveriş işlemleri reel para birimlerinde olduğu kadar kolay değildir.

Bitcoin’in bir diğer dezavantajı da geleneksel olarak itibari para karşılığının olmaması ve yasal olarak arkasında hiçbir kurumun bulunmamasıdır.

Bitcoin sisteminde kaybedilen ya da ele geçirilen Bitcoin cüzdanınızı geri atmak için kullanabileceğiniz bir mekanizma maalesef ki yoktur. Bunun önüne geçebilmek için izlenebilecek en iyi yöntem, Bitcoinlerinizi internet bağlantısı olmayan hard disklerde saklamaktır.

Bitcoin sistemi 2009 yılında kurulmuştur. Teknolojisinin yeni oluşu Bitcoin rakiplerini de beraberinde getirmeye başladı. Nitekim dünyanın en büyük ikinci kripto para birimi olan Ethereum Bitcoin‘in açıkları yüzünden ortaya çıkmıştır.

 

Kripto paralar tamamen spekülatiftir. Değerinde ani düşmeler ve yükselmeler yaşanabilir. Bu nedenle yatırım ve birikim için güven vermez.

Kripto paralar için halen  resmi olarak ödemelerde kullanılmaması için direnç gösterilmektedir.www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet

Bir cevap yazın