Bitcoin Ne Amaçla Kullanılır?

Bitcoin Ne Amaçla Kullanılır?

Git gide biraz daha fazla duymaya başladığımız bitcoin, ilk çıktığı günlerden beri insan oğlunun iyi yada kötü fikirlerinde birçok kez işe yaramıştır. Bitcoini ne amaçla kullanmak tamamen sizin yorumunuza ve ihtiyacınıza kalmış durumda. Ancak bunu daha sabit ve yaygın kalıplara sığdıracağımız bu yazı ile birlikte aklınızda temel fikirler oluşacaktır.

Bitcoin Aracılığıyla Ticaret Yapmak

Bitcoin adı verilen kripto para birimi aracılığıyla ticaret yapmak birbirinin yüzünü görmeyen 2 kişinin bir paravanın arkasından birbirlerine mallarını ve paralarını aktarmalarıdır diyebiliriz. Taraflar tamamen anonim olurlar ve polis veya benzer hiçbir makam bunların ismine dahi erişemez. İşte tam da bu yüzden ne yazık ki bunun kötü niyetli kişiler tarafından kullanıldığı bilinmekte. Birçok kara para aklama işlemi artık bitcoin denilen ve tamamen sanal olan bir internet para birimiyle yapılmaktadır.

Güvenli Para Gönderme İşlemleri

Normal bankalarda paranızı barındırmak oldukça güvenli gelebilir, ancak bir noktada sürekli olarak buradan ticaret yapmak çok hantal bir işlem olarak görülebiliyor. Özellikle de ülkeler arası para gönderme işlemlerinde bankaların ek belge talepleri veya işlemin tamamlanma hızının yavaş olması gibi etmenlerle birlikte artık bitcoin ile dünyanın öbür ucundaki herhangi birine para göndermek çok daha kolay gelmekte. Dünyaca ünlü bazı şirketler yüklü para transferlerinin bir kısmını bitcoin ile alarak kendilerine yeni bir yatırım aracı oluşturmaya çalışmaktadır. Bitcoin uzmanları da denilen ve işleri tamamen bitcoin üzerindeki dalgalanmaları analiz edip tahmin yürütmek olan kişiler şirketlerde işe alınarak yatırıma verilecek komutlar tamamen ona bırakılmaktadır. Ülkemizde henüz şirket himayesinde bu tarz kişiler bulamasak da bunu kendi başlarına yapan birçok kişi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Teknolojisinin üretiliş amacı güvenlik ve gizlilik prensiplerine dayanan bitcoin, insanlara tam da bu 2 vaadi tam anlamıyla vermektedir. Bir bitcoin cüzdanından başka bir bitcoin cüzdanına yapılan transfer işlemlerinde tüm veriler çözülemez kilitleme metotlarınca korunarak her iki tarafın da anonim kalmasını sağlar. Henüz hiçbir şekilde çözülemeyen bu şifreleme metodu bitcoin teknolojisinin bankalara kadar girmesinin de önünü açmıştır.


Bir cevap yazın