Bitcoin Helal mi?

Bitcoin Helal mi?


Son zamanlarda ülkemizde giderek bir akım haline gelmeye başlayan bitcoin konusunda birçok insanın aklında çeşitli sorular oluşmaya başladı. Bu sorulardan belki de en ilgi çekici ve tuhaf olanı da bitcoin helal mi, değil mi sorusudur. Ülkemizde birçok konuda helal ve haram kavramlarını tartışmazsak olmuyor. Gelin biraz da bitcoinin helal olup olmadığı konusunda kafa patlatalım.

Genelde helal ve haram kavramını maddi olaylarda paranın ne kadar kolay kazanıldığı yönünden ele alırlar. İnsanlar henüz bitcoin ile tam anlamıyla tanışmadığı ve internet üzerinden bir sistem olduğu için bu paranın çok kolay kazanıldığını ve bu nedenle de haram olduğunu iddia etmektedir. Bitcoin ile daha öncesinde yatırım denemelerinde bulunmuş olan kişilerin aklında hemen bu işin ne denli zor ve sabır isteyen para kazanma yöntemi olduğuna dair düşünceler geçtiğini tahmin etmek zor olmaz. Aslında haksız da sayılmazlar. Çünkü bitcoin çok kısa sürede büyük miktarlarda değişime uğrayabilen ve bu nedenle de çok dikkat isteyen bir sanal yatırım türüdür. Bu yönüyle de büyük bir emek sarf edildiği için bunca uğraşa haram para kazanmaktır demek biraz tuhaf olsa gerek.

Diyanetin Konu Hakkındaki Yorumu

Bu tarz sorular git gide çoğalmaya başlayınca devletimizin din ile ilgili kurumu Diyanet konu hakkında bir açıklama yapma gereği duymuştur. Bu konudaki uzun açıklamayı ilgili makamın internet sitesinden veya haber sitelerinden bulabilirsiniz. Sizler için olayı biraz özetlemek gerekirse bir para biriminin para hükmünde olabilmesi için devlet otoritesi altında olması gerektiği duyurulmuştur. Bitcoin tamamen sanal ve hiçbir resmi kurumun himayesi altında olmayan bir birim olduğu için buradan çıkarılacak sonuç bitcoinin caiz olmadığıdır. Bitcoinin dini mantık çerçevesinde caiz olması için devlet kontrolü altında işlemesi gerekmekte diyebiliriz.

Her geçen gün internet dünyasından biraz daha sıyrılıp günlük alışverişlerimizde kullanmaya başladığımız bitcoin için dini açıdan yorum yaptığımızda ortaya yukarıdaki sonuç çıkmakta. Sizlerin bu durum hakkındaki yorumu elbette farklı olacaktır, ancak eğer dini değerlere aykırı olan şeylere pek sıcak bakmıyorsanız bitcoin yatırımı size göre değil diyebiliriz.

4 Yorum

  1. Makale çok düzgün ve anlayışlı bir şekilde bitcoin'den bahsetmiş. Yazı gayet iyi çok beğendim buna benzer makalelerin tekrar gelmesini isterim 🙏

  2. Ülkemizde çok farklı yerlere çekilen bu sektörün Helal mi tartışmasını da görmek nasipmiş 😀 Yazı için teşekkürler gayet açık bir şekilde yazılmış. tekrar teşekkürler

  3. Günümüzde hala bitcoin için çok fazla tartışma yaşanıyor. Fakat bitcoin de ev ve araba gibi bir yatırım aracı. Evet elle tutulamayan bir şey olabilir fakat sanal ortamda yatırım aracı. Alıyorsunuz ve değerlenince tekrar satıyorsunuz. Ev, araba hatta altın alırken de aynı mantıkla yürüyorsunuz. O yüzden tartışmasız bitcoin haram denemez diye düşünüyorum.

Bir cevap yazın