Bitcoin Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

Bitcoin Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

Dünya genelinde artık birçok kişinin en azından adını duymuş olduğu bitcoin ve genel olarak kripto para dünyası standart bankalar ve para birimleriyle fiyatlandırma açısından benzerlik göstermektedir. Ancak tamamen soyut ve hiçbir kurumun himayesinde olmayan bu farklı birim başı boş bir boğa gibidir diyebiliriz. Kısacası bitcoin dünyasında her an ne olacağı belli olmaz. Zaten bitcoini Türk Lirası ve Dolar gibi standart para birimlerinden ayıran en önemli faktör de piyasadaki değişkenlik ve tutarsızlık oranıdır.

Bitcoin Balinaları ve Boğaları

Bitcoin fiyatını etkileyen faktörlerin başında kripto para dünyasının balinaları ve boğaları gelmekte. Bu takma isimler kişilerin binlerce bitcoine ev sahipliği yapması nedeniyle ne denli bir büyüklüğe sahip olduklarını açıklaması için konulmuştur. Ayrıca bu kişilerin açıklamalarını takip eden ve birleştiklerinde neredeyse denk değere sahip bitcoini elinde bulunduran bir kalabalık kitlenin olduğunu da unutmamak gerek. Özellikle yeni bir altcoin piyasaya sürüldüğünde bu kişiler sözü geçen altcoinin ilerleyen dönemde yatırımcısına kazandıracağını iddia etmesi durumunda o altcoinin değerlerinde yüzdesel olarak ciddi artışlar görünmektedir. Buna bir nevi pump hareketi de diyebiliriz. Bitcoin balinaları ve boğaları adı verilen bu kişiler zaman zaman piyasadan bitcoinlerini çektiklerinde bitcoin fiyatlarında ciddi dalgalanmalar yaşanabilir. Özellikle küçük veya yeni yatırımcılar için korkutucu olabilecek bu değişiklikler için kripto para dünyasına yeni atılanlar için şimdiden uyarımızı vermemizde fayda var.
Kurumlardan Yapılan Açıklamalar
Bitcoin ve kripto paralar her ne kadar bir kurum himayesinde olmayan özgür sistemler olsa da sonuçta bunların fiyatlandırmasında önemli insan ve kurumların yapmış oldukları açıklamalar oldukça önemlidir. Bazı ülkelerde bitcoin madenciliğinin ciddi elektrik sarfiyatı yapmış olduğu nedeniyle bu faaliyetler tamamı ile yasaklanmıştır. Bu tarz bir açıklamadan sonra o ülkede bulunan insanlar ister istemez kripto paralarla daha fazla haşır neşir olamadığı için global olarak fiyatlandırmaya yansımaktadır. Bunlara ek olarak Avrupa Merkez Bankası gibi dünya çapında çok önemli yerlerde bulunan kuruluşların yetkilileri tarafından yapılan olumlu veya olumsuz bitcoin hakkındaki tüm açıklamaların bitcoin fiyatlarına doğrudan veya dolaylı olarak yansıdığını da belirtmek gerek.


Bir cevap yazın