Bir Külkedisi Hikayesi: SINGAPURA

Singapur, Malay Yarımadası'nın güney ucunda ekvatorun 137 kilometre kuzeyinde yer alan bir ada ülkesidir. Yaklaşık 5 milyonluk nüfusa sahip olan bu küçücük ada, her tarafından denizle çevirili olduğundan liman sayısı da fazladır. İşte bu adanın kendine has Singapura isimli kedi cinsleri vardır. Adaya özgü yapıya sahip olan kediler, günlerini bu limanlardaki balıkçı tekneleri ve balık pazarları etrafında dolanarak sahipsiz bir gölge gibi geçirdiler. Balıkçıların şikayeti üzerine liman polisi tarafından sürekli mücadele edilen ırkın ne şanslılar ki soyları tükenmedi ve günümüze kadar geldi. Yani bu singapura kedilerin kökeni Uzak Doğu'dan gelen diğer ırklar gibi gizli bahçelerden ve saraylardan gelmedi. Günümüzde yüksek imaja ve daha da yüksek pedigriye sahip olan bir ırk için bu yaşam tarzı pek rahat olmamalıydı. Hatta o günlerde adadakiler tarafından bu kedicikler kanalizasyon ya da lağım kedileri olarak adlandırıldı. Bu çamura bulanmış mücevherler sonunda Uzak Doğu'da görevli olan Amerikalı Medow ailesi tarafından keşfedildi. Kedi severler camiasında 1955'ten itibaren özellikle; Birman, Habeş ve Siyam kedilerini yetiştirmekle ün kazanmış Tommy ve Hal Meadow, Wetnam Savaşı'nın başlaması nedeniyle Singapur'dan Amerika'ya geri taşınırken yanlarında üç tane sepya renkli kedi de götürmüşler. Bu üç kedi, Tess, Ticle ve Pusse günümüzün Singapura ırk standardının belirleyicileridir. CFA jürisi olan Tommy, kedileri 1982 yılında CFA tarafından kabul ettirirken kediler 1988 yılında şampiyon statüsü kazanmıştır.

SİNGAPURA KEDİLERİNİN ÖZELLİKLERİ

VÜCUT YAPISI

Belirgin renkleri yoktur. Genelde gri ve siyah tonlarındadır. Bu renklerin içinde yer yer krem ve kahve tonları görülebilir. Yanak, göğüs ve karın kısmı açık tonlardadır. Gözler açık ve koyu yeşil arasında değişir. Görünüşlerini sürekli güzel kalmak da oldukça kolaydır, kısa tüyleri pek fazla bakım gerektirmez. Düzenli fırçalama ve masaj hoşlarına gidecektir. Zaten masaja kim bayılmaz ki.

SAĞLIK

Nispeten uzun ömürlü bir kedidir. Düzenli bakım ile 18 sene de yaşayabilir. Fakat minnoş yapılarından dolayı doğum esnasında komplikasyonlarla karşılaşılabilir. Sağlıklı bir doğum için çoğunlukla sezaryene ihtiyaç duyarlar.

AİLE İÇİN UYGUN MU?

Kesinlikle öyledir. Singapur caddelerinden geçen hareketli yaşamdan izler taşırcasına hareketli ve atılgan kedilerdir. Oldukça meraklı ve ilgili karaktere sahip oldukları için çocuklara harika bir keşif arkadaşı olurlar. Muhteşem kişilikleriyleyse sürekli göz önünde olmayı severler.

ÖZELLİKLERİ

Singapura ya da Singapur Kedisi, Gulnness Rekorlar Kitabı'nda da yer alarak, dünyanın en küçük kedi ırkı ünvanına sahiptir. Diğer kedilerden nispeten minyon kalan Singapura'nın yetişkin bireyleri de en fazla 2 kg ağırlığındadır. Küçük Singapur kedisi tıpkı kendi gibi küçük ve sürekli duyabilceğiniz bir sese sahiptir. Ama enerjisi kesinlikle bir Aslan kadardır. Tırmanma ve kovalamaca oyunları oynamaya bayılan bu kediler, hiçbir zaman yorulmaz. Kendine özgü kişilikleri ve sürekli olayların en ortasında yer almayı tercih ettikleri için onları asla evinizin minik peti olarak göremezsiniz.

www.instagram.com/acikvnet

www.twitter.com/acikve_net


Bir cevap yazın