Bir Antik Çağ Şehri: BERGAMA

Antik çağdan kalma bir kent ziyaret etmek istiyorsanız İzmir - Bergama'yı mutlaka görmelisiniz. Çünkü kent hem kurulduğu dönemin hem de devam eden hükümdarlıkların harika eserlerini barındırıyor.

Bergama Evleri

Bergama; İzmir'in bu güzel ilçesi adı ile meşhur evlere sahip: Bergama Evleri... Birçoğu restore edilmiş, bugün de kullanılan, taş işçiliğinin iyi birer örneği bu evler. Üstelik UNESCO tarafından kültür mirası olarak da tescillenmiş durumda. Eğer bir gün yolunuz düşerse bu evlerde gecelik konaklamak mümkün.

Bergama'da Gezilecek Yerler

Bergama Arasta


Bergama Arastası

Arasta, asırlara meydan okuyan tarihi çınar ağacının etrafında konumlanmış kafeler ve hediyelik eşyalar satan dükkanlardan oluşuyor.

Kızıl Avlu Kilisesi (Mısır Tanrıları Tapınağı)

Resterasyonu hala devam eden müthiş bir yer. İki büyük kulesi ve yüksek duvaları mevcut.

Kızıl Avlu Kilisesi

Pergamon Antik Kenti

Bölgenin simgelerinden bir yer burası. Pergamon tarihi MÖ VII. yüzyıla kadar uzanan bir kent. 150 yıl kadar Pergamon Krallığı'na başkentlik yapmıştır. Bu geçmişi ile uygarlık tarihinin en eski yerleşim yerlerinden biridir.

Pergamon Antik Kenti

Burada kral, ailesi ve şehrin ileri gelenleri yaşamış. İon, Hellen, Roma, Bizans dönemlerine kapılarını açmış ve bu dönemlerin mimari eserlerinden payını almış sizi tarihte etkileyici bir gezintiye çıkaran bir zaman makinesi Pergamon. Burada bulunan Traianus Tapınağı, Roma imparatorları Traian ve Hadrianus için inşa edilmiş. Daha sonra da kentin koruyucusu olduğuna inanılan Athena'ya adanmış.

Traianus Tapınağı

Athena Tapınağı ve Zeus Sunağı ise antik kentte bulunan diğer eserlerden. Dünyanın hâlâ en dik tiyatrosu olan 15 bin kişilik Akropol Tiyatrosu ayrıca kurulduğu döneminin en büyük ikinci kütüphanesi, Bergama Akropol Kütüphanesi kalıntıları da burada mevcut. Pergamon, 2014 yılında UNESCO tarafından Tarih Kültür Mirası Listesi'ne alındı.

Akropol Tiyatrosu

2 Yorum

  1. Bergama'da belli bir süre yaşamış birisi olarak cidden harika bir yer. Geçmiş ile birlikte yaşıyorsunuz resmen, bayılıyorum buraya.

  2. Bergama ya her gittiğimde baştan sona gezdiğim bir yerdir. Tarihin ta kendisi diyebiliriz Bergamaya. Gitmek isteyenlere mutlaka öneririm.

Bir cevap yazın