Bipolar Bozukluk (Manik Depresif Hastalık)

Bipolar bozukluk, iki uçlu bozukluk kişide iki ayrı duygu durumuyla beliren depresif bir dönemdir. Birbirine zıt, ayrı kişilik davranışları şeklinde görülen bu ruhsal bozuklukta, kişi ani yükselme ve çökkünlük süreçleri yaşar.

Kişinin yükselme döneminde tüm engelleri yok sayma, aşırı enerjik, konuşkan, her şeyi yapabilme ve en güçlü hissetme, tüm sınırları aşma, kendini zirvede görme ve aşırı büyütme, yapabildiklerinin üstüne çıkıp kendini zorlama gibi davranışlar görülür.


Kişide bu tür belirtilerin kalıcı olmamasıyla birlikte depresyon süreci atlatılabilir. Diğer yandan ani duydudurum dalgalanmaları kişinin bir anda umutsuz düşüncelerle çökmesine,amaçsız hissetmesi ve uğruna hayatına devam edecek bir hedef görmemesi, çaresizlik hissi ve aniden ağlamaklı ataklar şeklinde gözlemlenebilir. Bu coşkunluk ve çöküntü halleri dengeli olmayan bir rol oluşturur.

Kişi tepkilerini ve davranışlarını kestiremeyip, tutarsızlıklar yaşayabilir. Hatta kendini zirveye ya da ortalama bir karaktere atayıp kendinden uzaklaşabilir. Aşırı özgüvenle hayali sınırları aşabileceği sanrılarını, aşırı hareketliliğiyle saldırganlık bile gösterebileceğini; bu şiddetli coşku dönemine karşı adeta ‘yapabilmeyi yitirecek ve kendini yok sayacak’ kadar da ciddi bir çöküntü yaşayacaktır.

Ergenlik sürecinin gelgitleri, 20’li yaşları akışına bırakıp kontrolünde olamama, melonkolileri dibine kadar yaşama yanılgıları çok ağır ruhsal kalıntılara neden olabilir.

Hastalığın görülme sıklığı nasıldır? 

“Bipolar bozukluk genellikle 15-24 yaşları arasında görülür. En sık 20’li yaşların başında başlar. Her 100 kişiden 1-2’ sinde görülür. Kadın erkek arasında görülme sıklığı farkı yoktur.

 

www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet


Bir cevap yazın