Bilimsel Kaçamak Yollar: Kötüyü İyi Biçimde Ye

Bilimsel Kaçamak Yollar;

ORGANİK KAYMAK KULLAN

Tam yağlı süt besinlerini tüketen insanlarda damar kalp rahatsızlıkları az oranda görülüyor. Sağlık uzmanları bunun sebebinini şu şekilde söylüyor. Bunun bazı lipit bileşimlerinin daha doyurucu olmasına ve süt ürünlerdeki mikropların metabolizmayı iyi bir şekilde güçlendirmesine bağlıyor.


TATLIYI İHMAL ETME

Sıvı olan yiyeceklerle doymak mümkün değil. Çiğneme, vücudumuzdaki ghrelin hormonu gibi bazı kimyasal açlık sinyallerini düştüğünü söylüyor. Canınız eğer tatlı çekiyorsa yediğiniz pasta ya da bir şişe şekerli meşrubat kalori olarak aynıya geliyor. Pasta ile meşrubat arasında tercih yapmanız gerekiyorsa 1 dilim pasta yemeniz sizi daha iyi doyuracaktır.

EKMEYİ YEMEĞİN ÜSTÜNE YE

 

Sağlık araştırmaların sonucu olarak gösteriyor ki, karbonhidratları öğün sonunda yemek, başında yemeğe kıyas edilirse kan şekerindeki fırlamaları %60 oranda düşürüyor. Proteini önce tüketirseniz ensülin ve inkretin hormonlarının üretimi çoğalıyor. Bu da vücutta glikoz yani şekeri sindirmeye yarıyor.

MAKARNA DİRİ KALSIN

Makarnayı çok pişirince kalori almak daha kolay oluyor. Makarna diri olunca nişasta sindirim enzimlerimize iyi dayanıyor, o yüzden de emilim süresi yavaşlıyor. Bu da bizde kan şekerimizin düşük olmasını sağlıyor.

ARTAN YİYECEKLERİ MİKRO DALGAYA AT

Dünden yaptığınız pilav yemeğiniz mi kaldı ? Tava yerine mikrodalgada ısıt. Pişmiş karbonhidratlar dolapta kalınca nişastaları sindirim durumununu zorlaştırır. Ama bazı tahıllı yiyecekler mikrodalga da ısıtılınca life benzer gibi bir durum oluşuyor, ve  bizim sindirimimizi kolaylaştırıyor. Bu da yediğimiz pilavın kalorisini azaltıyor.


Bir cevap yazın