BİLİM İNSANLARINA GÖRE EN ZARARLI SOSYAL AĞ

İngiliz bilim insanlarına göre en zararlı sosyal ağ!

 

YouTube, Instagram, Snapchat, Facebook ve Twitter dünyanın en popüler ve milyarlarca kullanıcısı olan sosyal ağlar. Pekiyi hangisi sosyal ağ daha zararlı? İngiliz bilim insanları yaptıkları araştırma ile en zararlı sosyal paylaşım sitesini ortaya koydu.

İngiliz bilim insanları en zararlı sosyal medya sitesini ortaya koydu. Bilim insanları gerçekleştirdikleri araştırmada gençlerin ruh sağlığı için en zararlı sosyal ağın Instagram olduğunu ortaya koydu.

Kamu sağlığı için Kraliyet Topluluğu (RSPH) 1.479 kişinin katılımıyla 14-24 yaş arasında gerçekleştirdiği araştırmada Facebook, Snapchat, Twitter, YouTube ve Instagram'ın gençler üzerindeki etkisini ortaya koydu

Bilim insanların yaptıkları araitırma kapsamında deneklere en sevdikleri sosyal paylaşım sitesini ve kaygı, depresyon, yalnızlık, korku ve dış görünüşle ilgili sorular sordu ve katılımcılardan her sosyal ağın değerlendirmesi istedi.

Bilimsel araştırmanın sonuçlaırna göre gençler üzerinde en olumlu etkiye YouTube'un neden olduğu belirlendi. YouTube'u Twitter, Facebook ve Snapchat izlerken, fotoğraf paylaşım sitesi Instagram'ın gençlerin ruh sağlığı üzerinde en zararlı site olduğu belirlendi

GENÇLERİN % 91'İ SOSYAL MEDYAYI KULLANIYOR

Araştırmanın ortaya koyduğu istatistiki bilgilere göre gençlerinin yüzde 91'i sosyal medyayı kullanıyor. Raporda "Sosyal paylaşım siteleri sigara ve alkolden alışkanlık bakımından daha tehlikeli. Sosyal ağlar nedeniyle 25 yaş altındaki gençlerde kaygı ve depresyon oranı yüzde 70 seviyelerine yükseldi. Gençler tarafından yoğun kullanılan sosyal paylaşım siteleri kaygı, depresyon ve uyku bölünmelerine de yol açıyor" ifadeleri yer aldı.

 


Bir cevap yazın