Beyninizi Besleyen 7 Süper Gıda

Araştırmalar bazı besinlerin beyin sağlığını desteklediğini ve zihnimizin yaşlanmanın etkilerine daha güçlü direnmesini sağladığını gösteriyor. Beyninizi beslemek istiyorsanız, buyurun size özel bir liste hazırladık...

YUMURTA

Neden?

Yumurtadan kolin adı verilen ve beyinde bir sinir devrimi salgısı olan asetilkolin sentezinde önemli rol oynayan bir bileşen bulunur. Ayrıca yumurta, lutein ve zeaksantin de içerir.

1 porsiyon = 1yumurta

KOYU YEŞİL YAPRAKLI SEBZELER

Neden?

Magnezyum içerir. Sürekli migren sorunu yaşayan kişilerde magnezyum eksikliği görülür ve bu kişiler, migreni engellemek için bazı durumlarda magnezyum takviyesi kullanırlar. Migren ataklarının sebep olduğu yorgunluk hissi günlerce geçmeyebilir ve konsantrasyon yetinizi zayıflatabilir.

1 porsiyon=Tepeleme dolu 2 yemek kaşığı pişmiş ıspanak

BREZİLYA CEVİZİ 

Neden?

Selenyum içerir. Bilişsel yetilerinde hafif düzeyde bozukluklar olan 31 kişinin katıldığı küçük çaplı bir araştırmada, günde bir Brezilya Cevizi tüketen grubunun selenyum seviyelerinin arttığı ve bilişsel yetilerine dair verilerin ikisinde gelişme gözlemlendiği görüldü. Günde bir porsiyon tuzsuz Brezilya Cevizi tüketin.

1 porsiyon= 30 gram
(yaklaşık 3-4ceviz)

ÜZÜM

Neden?

Önemli miktarda lütein ve zeaksantin barındırır. Zeaksantin beyin fonksiyonlarını güçlendirdiği araştırmalar tarafından onaylanmıştır. Tatlı mısır, kivi, ıspanak, portakal suyu ve dolmalık kabakta da bol miktarda lütein ve zeaksantin bulunur. Günde bir porsiyon tüketin.

1 porsiyon= bir avuç
(yaklaşık 12 15 üzüm tanesi)

EKŞİ MAYA EKMEĞİ

Neden?

Glisemik indeksi düşük olduğu için standart beyaz ekmekteki gibi kandaki şeker seviyesi hızlı yükselmez. Böylece akşamüstü saatlerine kadar daha zinde kalmanıza yardımcı olur.

1 porsiyon= 2dilim 

KEFİR

Neden?

Kefir, probiyotik barındıran ve bağırsak mikrobiyomunu etkileyen fermente edilmiş bir içecektir. Mikrobiyomda yaşanan dengesizliklerin anksiyete ve majör depresyon ile ilişkisi olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle her gün doğal probiyotik etkili gıdalar tüketmek zihninizin performansını artırabilir.

1porsiyon= 150 ml

SOMON

Neden?

Yağlı balıklar omega-3 açısından zengindir. Araştırmalar omega 3'ün beyin gelişiminde ve işlevselliğin de önemli bir rol oynadığını gösteriyor. Haftada 140 g yağlı balık (somon, sardalya, uskumru) tüketin.

1 porsiyon= Bir kalın dilim boyutunda.

 

 

www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet


Bir cevap yazın