Beyaz ve mavinin evi: Akdeniz Evleri

İtalya, Fas, Tunus, İspanya, Yunanistan ve tabii ki cennet vatanımız Türkiye'nin Akdeniz kıyılarını kapsayan bölgelerde yaygın olan ev tipidir. Mavi beyaz renklerle hafızalarımızda olan bu evler taş temelli ve kerpiç yapılıdır.

Akdeniz insanının rahatlığını yansıtan Akdeniz tipi evlerin ortaya çıkmasındaki en önemli etken bölgenin iklimidir. Ayrıca sanat anlayışı gelişmiş bir çok medeniyete ev sahipliği yapması da mimari açıdan gelişmesinde etkili olmuştur.

Peki, Akdeniz tipi evlerin kerpiç olmasının sebebi nedir ve Akdeniz tipi evlerin mavi beyaz renge sahip olmasının nedeni nedir?

  • Akdeniz oldukça sıcak bir iklime sahip. Bu nedenle Akdeniz evleri yapılırken esas amaç sıcaklığın verdiği bunaltıcı havayı azaltmak, ferah, serin ve konforlu bir ortam oluşturmaktır. Kerpiç duvarlar sıcağın etkisini azaltmak için  kireçle sıvanır. Ayrıca mimari olarak açık ve geniş oturma alanları, büyük sütunlar, geniş pencereler ve geniş avlu ve verandalara açılan kapılar Akdeniz evlerinin ana şemasını oluşturur.

Daha az eşya ve hasır mobilyaların kullanıldığı bu evlerin bahçelerinde limon, manolya, zeytin gibi bu bölgeye özgü bitkiler bulunur.

Bir cevap yazın