Beyaz Lahana Tüketmeniz İçin 7 Neden

İçerdiği vitaminler ve mineraller ile sağlık deposu tanımını fazlasıyla hak eden beyaz lahana, lezzetiyle de sofralarımızı taçlandırıyor. Enfeksiyonlara karşı bir kalkan görevi üstlenen beyaz lahananın daha pek çok faydası bulunuyor. İşte, beyaz lahananın bilmediğimiz diğer faydaları...

Karnabahar, brokoli ve brüksel lahanası gibi turpgiller ailesine mensup olan beyaz lahana; içerdiği zengin vitaminler, mineraller ve güçlü içerikler sayesinde sayısız hastalığa karşı koruma görevi üstleniyor. Bilinen en eski sebzelerden biri olan beyaz lahana, sulu yemekten salataya, sarmadan turşuya kadar pek çok şekilde sofralarımızda kendine yer buluyor. İçeriğindeki kükürtlü bileşikler, A, C ve K vitaminleri sayesinde güçlü bir antioksidan özelliğine sahip olan beyaz lahananın faydalarını beslenme ve diyet uzmanların dan öğrendik.


1 Bağışıklık Güçlendiriyor, Enfeksiyonlardan Koruyor

Bağışıklık sisteminin zayıflaması, birçok sağlık sorununa davetiye çıkarıyor. Bu sağlık sorunlarından biri de enfeksiyon hastalıkları. Bu nedenle bağışıklık sistemini güçlendirmek büyük önem taşıyor. Beyaz lahananın bağışıklık sistemini güçlendirmede ve enfeksiyonlardan korunma da önemli bir rol oynadığına dikkat çekiliyor. C vitamini yönünden birçok sebze ye göre içeriği çok daha kuvvetli olan beyaz lahana, enfeksiyonlara karşı koruyor ve bağışıklığı güçlendiriyor. Beyaz lahananın 100 gramının, günlük D vitamini ihtiyacının %40' ını karşıladığı da biliniyor. Bunun yanısıra beyaz lahananın, pişirildikçe, bekledikçe veya işlemden geçtikçe C vitamini içeriği azalıyor.

2 Sinir Sistemi İçin Oldukça Faydalı

Beyaz lahana, bağışıklık sistemini güçlendirmesinin yanı sıra sinir sistemi içinde oldukça faydalı bir sebze. Tiamin, riboflavin ve niasin gibi B grubu vitamin içeriği yüksek olan beyaz lahana, günlük B vitamini ihtiyacının belli bir oranda karşılanmasını sağlıyor. B grubu vitaminlerin özellikleri sinir sistemi için son derece faydalı olduğunu biliyoruz. Bir porsiyon kadar beyaz lahana yemeği ya da salatası tükettiğinizde günlük B vitamini ihtiyacınızın yüzde onunu karşılayabilirsiniz.

3 Diyet Yapanların En İyi Dostu

Beyaz lahana, kalorisinin düşük olması sebebiyle diyet yapanların en iyi dostu olarak tanımlanabilir. 100 gramında 24 kcal enerji bulunan beyaz lahananın, özellikle çiğ olarak tüketildiğinde kalori getirisi daha az. "Lif açısından zengin olan beyaz lahana, bu sayede uzun süre tok tutuyor. Hem içerdiği vitaminlerin, özellikle yağda eriyen Kve A vitaminlerinin emilimi hem de mideyi hızlı terketmeden uzun süre tok tutması için beyaz lahananın yemeğini hazırlarken içine az miktarda da olsa yağ eklemeyi unutmayın."


4 Yüksek Tansiyon Sorununa Çözüm Sunuyor

Yapısında bulunan lif ve bazı maddelerle diüretik yani vücuttan suyu atmaya yardımcı bir sebze olan beyaz lahana, bu sayede dolaşımının iyi olmasını, ödemin azalmasını, su ile beraber sodyumunda vücuttan uzaklaştırılmasını, dolayısıyla tansiyonun düşürülmesini sağlıyor. Yüksek tansiyonu ve ödemi olan kişiler tarafından beyaz lahananın yemeğinin ya da salatasının rahatlıkla tüketilebileceğini söylüyor.

5 Kalsiyum Açısından Zengin

Beyaz lahananın faydaları saymakla bitmiyor.Tüm bu faydalarının yanı sıra aynı zamanda güçlü bir kalsiyum kaynağı olan beyaz lahana, bu özelliği ile de önem taşıyor. Günlük kalsiyum ihtiyacının yüzde 10'unun 100 gram beyaz lahanayla tamamlana bilinmektedir. "Hem diş hem de kemik dokusunun sağlamlığını destekleyen beyaz lahananın çiğ yada pişmiş olması kalsiyum içeriğini etkilemiyor."

6 Sindirim Sistemini Çalıştırıyor

Özellikle pişirilirken hoş olmayan kokuları ortaya çıkaran kükürtlü bileşiklerin, beyaz lahananın sindirim sistemini iyi çalıştırmasını sağlamakta," Beyaz lahana, yaprak kısımlarında daha yoğun olarak bulunan posa sayesinde bağırsak hareketlerini artırıcı özelliği oldukça yüksek bir sebze"dir.

7 Kansere Karşı Koruma Sağlıyor

Antioksidan kapasitesi yüksek bir sebze olan beyaz lahananın, serbest radikallere karşı savaştığını ve kansere karşı koruduğu bilinmekte. Bağışıklığı baskılayan hastalıklar, karaciğer hastalıkları, diyabet ve obezite gibi hastalıklara karşı da koruma sağlıyor.

 

www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet

Bir cevap yazın