Beyaz Çay Nasıl Demlenir?

Beyaz çay, bütün çay çeşitleri içerisinde kafein oranı en düşük antioksidan oranı en yüksek olanıdır. Ayrıca yine bütün bu çay çeşitleri içerisinde en az kimyasal ve mekanik sürece maruz kalmış olan çay çeşididir. Peki, sağlık üzerine olumlu etkileri ile bilinen beyaz çay nasıl demlenir?

Diğer çay çeşitlerinde olduğu gibi beyaz çayda da su sıcaklığı bir hayli önem taşır. Beyaz çay için kaynamış suyu 6-8 dakika beklettikten sonra çayın üzerine dökmeniz çaydan alacağınız tadı çok olumlu olarak etkileyecektir.


Beyaz çayın oldukça hafif bir içimi vardır. Bu nedenle, demliğe veya bardağa yeteri kadar çay eklediğinizden emin olmalısınız. Beyaz çayın en büyük güzelliği ise peş peşe olmak şartıyla aynı çayı üç kere demreye bilmenize olanak sağlamasıdır. Genellikle hassas beyaz çayların tüm kadının çıkması için yaklaşık dört beş dakika demlenmesi önerilir. Daha sert tattan hoşlanan kişiler bu sürenin üzerine bir iki dakika ekleyebilirler.

Aynı çayı ikinci kez tekrar demleyecekseniz, 45 dakikalık süreye her biri yeni demleme için ilave üç dakika eklemelisiniz. 3 gram beyaz çay (1 çorba kaşığı) ile 1 litre çay demlene bilmektedir. Ancak bu sürelerin poşet çay için geçerli olmadığını belirtelim. Poşet çaylar genellikle alttaki ve kırık yapraklardan yapıldığı için tatları suya çok daha hızlı nüfus eder. Buna karşın, detayda kalan hassas aramoları poşet çayda almak pek mümkün değildir.

Beyaz Çayın Faydaları Nelerdir? 

Beyaz çay en yüksek antioksidan flavonoid miktarına sahipttir.
Cildi güzelleştirir.
Yaşlanma, kırışıklık ve sarkmalara karşı olumlu bir etkiye sahiptir.
İyi kolesterolü yükseltir kötü kolesterolü düşürür. Yağ yakımını hızlandırır.

 

Oolong çayı nasıl demlenir? tıklayınız.  

Çay hakkında 50 ilginç bilgi. Tıklayınız. 

Kambucha çayı nasıl yapılır? Tıklayınız.  

 

Www.acikve.net
Www.instagram.com/acikvnet
Www.twitter.com/acikve_net
Www.facebokk.com/acikvenet

Bir cevap yazın