BESLENMEDE DOĞRU BİLİNEN 7 YANLIŞ!

Beslenme, kişiye özgüdür ve kişinin yaşı, cinsiyeti, boyu, vücut yapısı, mevcut hastalıklara göre farklılık gösterir. Yaşam boyu zinde ve enerjik kalmanız için doğru bir beslenme alışkanlığını benimsemek sağlığınıza olumlu yatırımı yapar. Sağlıklı beslenme konusunda çok çeşitli bilgiler var fakat ne kadarı doğru ne kadarı yanlış malesef bilinmiyor. Farkında olmadan sağlıklı beslenmek adı altında yapılan yanlışlarla,sağlıksız bir hayat benimsiyoruz.


Peki,nedir bu doğru bilinen yanlışlar? Gelin işin Uzmanı Uzman Diyetisyenler den  doğru sanılan yanlışları öğrenelim.

1- Yumurtanın kabuğunu rondodan çekip yemek kalsiyumu arttırır.

YANLIŞ Yumurtanın kabuğunun kalsiyum içerdiği doğru fakat unutulmamalıdır ki bu kabuk salmonella bakterisi riski de taşır. Bu yüzden kalsiyum alımınızı arttırmak için sütü, yoğurt, peynir, ayran grubu besinleri tercih etmeye çalışmalısınız.

2- Sıcak su içmek zayıflatır.

YANLIŞ İçtiğiniz su sıcak veya soğuk olsun vücut kendi ısı ile suyun ısısını dengeleyecektir. Suyun metabolizma hızlandırıcı etkisi tartışılmaz fakat sıcak su da yağ yakmaz.

3- Yumurtayı yıkayarak saklamak doğrudur.

 

YANLIŞ Yumurtanın dışında koruyucu bir tabaka var ve bu tabaka yıkandığında kayboluyor.Yumurtadaki gözenekler daha da açık hale geliyor ve bakteriler o gözeneklerden yumurtanın içine girebiliyor. Bu yüzden yumurtayı yıkamadan, dışarıdan aldığımız  haliyle buzdolabında saklamak gerekiyor.

4-İlaçla zayıflamak sağlıklıdır.

YANLIŞ Günümüzde hekim denetiminde kullanılan ilaçların başında ince bağırsaktan yağ emilimini azaltan ilaçlar gelir. Bu ilaçlar yağ emilimini %30 oranında azaltır. Ancak yağ ile birlikte yağda eriyen A,D,E,K vitaminlerinin emilimini de azaltır.İlaç alındığı sürece etkilidir. Devamlı kullanıldığında bu vitaminlerin yetersizliğine neden olabilir.Çoğu kişi bu ilaçlarla zayıfladıktan sonra ilacı kesip beslenme alışkanlığına döndüğü için uzun dönem beden ağırlığının korunmasında etkili olmamaktır.


5-Glutensiz beslenme kilo vermenize yardımcıdır.

YANLIŞ Glutensiz beslenme buğday ürünlerinden uzak durma alt yapısında olduğundan kilo vermenize bu açıdan destek olabilir. Fakat bilinçsiz yapıldığında kilo almanıza bile sebep olabilir. Eğer glutensiz hassasiyetiniz yoksa glutensiz beslenme de mikrobiyota da olumlu bir şekilde değişiklik oluşmuyor, sağlıklı maddelerin sayısı azalıyor.

6-Diyet ürün ve diyabetik ürün aynıdır.

 

YANLIŞ: Diyet ürünü kısmen kalorisi ve şekeri azaltılmış ürünler olurken diyabetik ürünler şeker yerine tatlandırıcı kullanılan (aspartam, sorbitol, asesülfam-k,) gibi şekersiz ürünler diyet ürün adı altında satılan ürünlerin mutlaka paket bilgisine dikkat edilmelidir.

7-Tek tip beslenmek zayıflatır.

YANLIŞ Vücut için sağlıklı olan 4 ana besin grubunun (ekmek ve Tahıllar,et, ve et grubu, Süt grubu, sebze ve meyveler) birlikte tüketilmesidir. Herhangi bir besin grubunun eksikliği bile sorunlara neden olurken tek tip beslenen tüketildiği yaşam şekli vitamin ve mineral eksikliğine neden olur, halsizlik, baş ağrısı, böbrek sorunları, saç dökülmesi, başta olmak üzere sosyete yaşantımızda olumsuz yönde etkiliyor.

 

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

 

Bir cevap yazın