Besinleri Koyduğumuz Kaplar Ne Kadar Sağlıklı

Mutfaklarınızda cam ve plastik kapların ağırlığı çokken hangi besinleri hangi kaba koymanız gerektiğine dair bir bilginiz mevcut mu? Mutfakta sağlık için öğrenmeye başlayalım...

En iyi saklama kabı, besin ile temasında herhangi bir kaptan besinlere geçişi olmayan nötr kaplardır.

Besinleri saklamada kağıt, mardini, plastik, toprak ve cam gibi materyalli araçlar kullanılır. Bu açıdan hangi yiyeceği hangi meteryal içerikli kabın kullanılabileceğini bilmek son derece önemlidir.

Yağ geçirmez kağıtlar; et, şarküteri ürünleri, tereyağı, kahvaltılık margarinler gibi yiyeceklerin saklanmasına uygundur. Evinizde etlerinizi bir defa pişirilecek miktarda bu kağıtlara iyice sararak buzlukta saklayabilirsiniz.

Alüminyum folyo; ışık, yağ, nem geçirmediği için birçok yiyeceğin saklanmasında kullanılır. Et ve et ürünleri, peynir ve çikolata gibi yiyecekleri alüminyum folyo ile sararak saklamak besin değerini korumak açısından uygun meter yarlerdir. Pişmiş et ve tavuk gibi yiyecekler pişirildikten sonra tüketilecek miktarlara ayrılarak da folyolara sarılarak buzlukta saklanabilir.

Plastik kaplar; son yıllarda besin saklama da hızla yaygınlaşmaya başladı. Şunu unutmamak gerekir ki, besinin saklanacağı kabın Sağlık Bakanlığı izniyle üretilmiş olması gerekir ve özel olarak besine uygun saklama formu olmalıdır. Sıvı yağlar ve yoğurt saklanması için yapılan bu kaplar besin tüketildikten sonra atılır. Yeniden bir besin saklama için kullanılması uygun değildir. Örneğin yoğurt satın aldığınız kabı yeniden yoğurt veya başka bir yiyeceği saklamak için kullanmaya başlarsanız o kapta çözünme başlar ve çözünen kimyasallar besine kolayca karışır. Ayrıca bu kabları ne kadar temizlersek temizleyelim, temizlik için kullanılan deterjan gibi malzemelerin kapta kalma olasılığı yüksektir, yeniden konulacak yiyeceğe geçişi de oluşabilmektedir. Kolay çözünmez, plastik kaynakları melamin kaplar kuru yiyeceklerin saklanmasında kullanılabilir. Pişmiş yemeklerin saklanmasında plastik kapları kullanmanızı tavsiye etmem. Özellikle pekmez, yoğurt gibi asitli yiyecekleri plastik kaplarda bulundurmanızı öneririm.

Teneke kutular; konserve yapımında özel tasarlanmış teneke kutular kullanılır. Teneke kutular açıldıktan sonra içindeki besin kullanılır ve teneke kutu atılır. Kullanılan teneke kutulara yeniden yiyecek koyduğunuzda bekleme ile tenekeden besine geçiş olduğu bulunmuştur. Bu nedenle teneke kutu açıldıktan sonra yiyeceği cam bir kapta saklamak daha doğrudur.


Ayrıca uygun şekilde tasarlanmamış kalitesiz tenekelerden besine kurşun elementi geçer, bu nedenle cam materyalli kaplar besin saklama da uygun olup sağlığı da koruyucudur.

Plastik saklama kapları zararlı mı?

Eğer uygun şartlarda ve uygun ürün için üretilmişse plastik saklama kapları sağlıklıdır.Önemli olan uygun gıda için üretilmesidir.

CAM SAĞLIKTIR!

Isındığında dışarıdan herhangi bir kimyasal içermiyor, kaynar su yardımıyla elde ya da bulaşık makinesinde kolayca mikroplardan arındırılabiliyor... Sırf bu özellikler bile cam kapları hayatımızda tutmak için yeterli. Cam kavanozlar ayrıca ; pirinç, un, şeker, makarna, mercimek gibi kiler ürünlerinin saklanması konusunda da son derece sağlıklı bir alternatif.

 

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

 

1 Yorum

Bir cevap yazın